V duchu trendů, nových produktů a inovací proběhl nedávno v Monaku 21. světový kongres anti-agingové medicíny AMWC (Antiaging Medicine World Congress), světová akce v oboru lékařské estetiky a medicíny proti stárnutí. Na 400 konferenciérů a 15 tisíc profesionálů ze 140 zemí představilo své posledními novinky v oblasti plastické chirurgie, dermatologie i preventivní medicíny.
Letošních klíčových témat bylo mnoho. Mezi aktuální hity a inovativní techniky v estetické medicíně patří vypínací vlákna, které přinášejí zásadní průlom. Aplikace v oblasti lícní kosti, tváře a čela nabízejí skvělé výsledky a vývoj nové techniky je zajímavý i pro oblast krku a obočí. Tyto zákroků nabízejí okamžitý výsledek a jednoduchý zásah provedený za hodinu nebo dvě, s malým nebo nulovým časem na zotavení a vyloučení z běžného života. Tato metoda znamená omlazení bez operace a tedy bez jizev.
„Nůžky na DNA“
Vědecký ředitel kongresu Dr. Claude Dalle, lékař preventivní a anti-agingové medicíny z Paříže, představil nadějné novinky z genetické medicíny. Od objevení CRISPR cas9, populárně označovaného jako „nůžky na DNA“, jsou pokroky v genetickém výzkumu stále patrnější i v přímé lékařské aplikaci. Jedna studie například nedávno potvrdila účinnost testů na rané detekce rakoviny krevní cestou, které využívají genetický potenciál.
Další zajímavý výzkumný potenciál představuje i epigenetika: „Toto odvětví genetiky umožňuje modulovat vyjádření našich genů a přizpůsobit se tak našim individuálním potřebám prostřednictvím vhodných návyků, s čímž souvisí i ´metabolomika´, tedy studium různých procesů metabolické aktivity.“
Tato nová věda podle odborníka povede k optimalizaci životního stylu s cílem zlepšit metabolismus a tím i celkové zdraví, zejména v oblasti prevence nemocí. Genomika a metabolomika, dva příbuzné obory vědy ve vývoji tak představují naději na zásadní změny medicíny v oblastech diagnostiky, personalizované léčby a prevence.
Regenerativní medicína v plastické chirurgii
Dr. Henry Delmar, plastický chirurg na klinice ve francouzském Cap d’Antibes zdůraznil, že v kontextu rozvoje estetické medicíny zaujímá regenerativní medicína stále důležitější místo v lékařském ošetření a estetické chirurgii. Biotechnologii využívá pro obnovu a náhradu tkání či stimulaci a modifikaci buněk i orgánů.
Biologické struktury jako například Stroma Vascular Fraction (SVF) a exosomy můžou být využity pro vytvoření objemu (obličej, tělo, hrudník) nebo k regeneraci kůže. Vynikající výsledky přináší také při zlepšení jemných linek, vrásek, mezi další terapeutické výhody patří protizánětlivé vlastnosti. Tyto imunomodulační a regenerační vlastnosti můžou být v praxi použity například ke zlepšení vzhledu a textury kůže zvýšením hladiny kolagenu, stimulací fibroblastů a výživou pro kožní buňky.
Ženy jako klony
Plastický chirurg Dr. Thierry Besins, vědecký ředitel estetické části kongresu zdůrazňuje tři zlatá pravidla plastické chirurgie: minimum invazivních zákroků, maximum bezpečí a maximum respektu k tváři pacienta.
„Hlavním cílem je nic ve tváři nepřehánět ani neměnit, což je lékařský přístup, který v době Instagramu již není v módě. Naše práce je ale velice seriózní: cílem je zlepšit sebehodnocení pacientů. Dnes už ale zdaleka neřešíme fyzickou patologii, ale tu virtuální,“ vysvětlil chirurg a ukázal příklady slavných tváří, jejichž změna vedla spíše k horšímu: na obrázcích byla například zpěvačka Carla Bruni či herečka Emmanuelle Béart a řada dalších.
Jak zdůraznil, cílem není, abychom se všichni podobali: „Dříve společnost oceňovala v estetice větší rozmanitost, dnes mladé ženy připomínají jedna druhou jako klony. Cílem je doplnit objem do tváře, kde ze vytratil, ale ne ho přidávat tam, kde nikdy nebyl,” podtrhl. Zásadní otázka tedy je, zda lékaři mají vždy plni požadavky pacienta.
Poplach na sítích!
Estetická medicína se rychle mění a nejnovější trendy krásy se šíří na sociálních sociálních sítích. Poptávka po estetické medicíně přímo exploduje! Jak řešit tento znepokojivý společenský fenomén se zamýšlel Dr. Philippe Kestemont, plastický chirurg a profesor v nemocnici v Nice. Představil alarmující příklady nárůstu estetických zákroků provedených nelékaři, které vedly u některých pacientek k vážnému znetvoření obličeje nebo dokonce ohrožení života po neodborně provedených operacích.
Zdravotní a estetické pustošení vzniká kvůli sociálním sítím, které přivádí mladé zákaznice a zákazníky do kvazimafiánských sítí nekvalifikovaných chirurgů a kosmetiček působících v pronajatých bytech nebo hotelích. Ti někdy dokonce používají nelegální výplně, zakoupené v kutilských obchodech! I přes upozornění lékařů počet takových zásahů nepřestává klesat a francouzské úřady zatím dostatečně neragují úpravou zákona. Prostřednictvím komunikace v mainstreamových médiích se proto Dr. Kestemont snaží vyvolat poplach odbornými články s ukázkami někdy opravdu závažných komplikací.