Zůstaly vám po porodu nevzhledné faldy? Podařilo se vám zhubnout, kůže ale zůstala povolená a nehodláte se s tím smířit? Na pravidelné cvičení nemáte dostatek času nebo energie? Co ještě můžete pro sebe udělat?
Zlepšit vzhled břicha vám pomůžou kromě cíleného posilování a vyváženého jídelníčku také některé metody estetické medicíny.
Oblast břicha a boků je obecně považována, pokud jde o její hubnutí a tvarování, za velice problematickou partii. Proč? „Na jedné straně je tato oblast je výsledkem nesprávné životosprávy a nedostatku fyzické aktivity, na straně druhé ji tvoří faktory, které ovlivnit nelze: rychlé změny hmotnosti, tlaku na břišní stěnu v těhotenství, jako jsou strie, diastáza a podobně. Kosmetické korekce oblasti břicha patří spolu se zákroky v oblasti tváře a prsou k nejčastěji prováděným zákrokům v plastické chirurgii,“ říká MUDr. Alexander Vatľak z kliniky Iscare.
Rozhodnutí o typu provedeného zákroku vždy závisí na množství nadbytečného tuku, elasticity kůže, množství povolené kůže a rozestupu přímých břišních svalů. Dostupné možnosti jsou například tumescenční liposukce, ultrazvuková nebo laserová liposukce (při snížené elasticitě kůže) nebo abdominoplastika a její varianty a kombinace s ostatními výkony. „V současné době je ve světě i u nás velmi populární metoda liposculpturing, tedy tvarování svalů pomocí ultrazvukové liposukce,“ konstatuje doktor Vatľak.
Bez cvičení to nepůjde
Estetická chirurgie může být velkým pomocníkem při získávání lepších proporcí a zvýšení sebevědomí, bez pravidelného cvičení ale potřebných výsledků a hlavně jejich trvalejšího udržení jen tak snadno nedosáhnete. V případě povoleného a povadlého bříška existují účinné cviky, které můžou napomoct jeho zpevnění. Klasickým sedům-lehům už odzvonilo, nabízejí se ale balanční a stabilizační způsoby cvičení s důrazem na správné dýchání, které nezdravě nezatěžují záda a páteř (podsazování pánve v lehu na zádech, criss-cross, tzv. prkno, účinný je i systém cvičení podle Ludmily Mojžíšové).
Vhodné sportovní aktivity pro maminky po porodu jsou aerobní kondiční cvičení, kalanetika, pilates, CORE trénink, jóga, cvičení na míčích, plavání, bosu a jiné. Pokud byla žena zvyklá často sportovat i před porodem, může dělat i jakoukoli jinou aktivitu, které se dříve věnovala a při které se bude cítit dobře.
Samozřejmě ne vždy je výsledek stoprocentní (například u stavů po porodech) a je pak vhodné vyhledat i jiné cesty. V těchto případech je na řadě vyzkoušet např. lipolýzu ultrazvukem, rázovou vlnu, která zvýší elasticitu pokožky a redukuje celulitidu, kryolipolýzu (zmrazení tukových buněk), přístrojovou či ruční lymfatickou masáž spojenou se zábalem z mořských řas nebo skořicových výtažků.
Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v KOSMETIKA&Wellness 11-12.2016…