Mráz, vítr a časté střídání teplot, to jsou nejčastější příčiny, proč naše pleť v zimě trpí. K té letošní neodmyslitelně patří ještě nošení roušek, což jí zrovna nepřidá. Proto pro vás máme několik rad a tipů, jak se před nepříznivými okolnostmi chránit, aby pokožka nebyla vysušená a podrážděná.
Zimní měsíce nepředstavují zátěž pouze pro imunitní systém, ale také pro naši pleť. Mrazy, náhlé změny teplot a nízká vlhkost jsou pro ni těmi největšími nepřáteli. Kůže je náš největší orgán, jenž plní především ochrannou funkci. V zimě však vlivem nepříznivého počasí ztrácí svojí přirozenou obranyschopnost. „V zimním období je důležité se na péči o pleť víc zaměřit. Nízká vlhkost vzduchu totiž způsobuje přesušení a podráždění pokožky, ta produkuje méně kožního mazu, a tím se ztenčuje její ochranná vrstva, takže rychleji stárne a ztrácí elasticitu tepla,“ vysvětluje lékárnice a odborná konzultantka PharmDr. Ivana Lánová.
Z tepla do zimy a zpět
K pokožce navíc v zimě proniká jen minimum slunečních paprsků, protože venku jsme zachumlaní v zimních bundách, čepicích a šálách. To vše má vliv na její vysušování, praskání, vznik šupinek, pálení, ale i zhoršování lupénky, dermatitidy, ekzémů.
Zimní období s sebou nepřináší jen suchý a studený vzduch, ale také vytopené domácnosti. Pokožka si tedy „neodpočine“ ani doma, protože pobyt v suchém prostředí jí také nesvědčí. Při nízké vlhkosti vzduchu si nedokáže přirozenou vlhkost udržet. V zimě je tedy třeba pečovat o pokožku obzvlášť důkladně a pečlivě, ale hlavně pravidelně, jen tak se dá zabránit extrémnímu vysušování.
Výběr správné péče o pleť je v zimním období základem. Vhodnější jsou hutnější a vyživující krémy, které pokožce navrátí ztracenou vláhu. „Čím více oleje krém obsahuje, tím účinnější je proti ztrátě vlhkosti pleti. Alespoň jednou za týden použijte peeling a aplikujte hydratační masku. Vhodné jsou přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, aloe vera či bambucké máslo,“ upřesňuje lékárnice a dodává: „Nezapomínejte na okolí očí a používejte speciální oční krémy. K čištění pleti nepoužívejte pleťové vody s obsahem alkoholu, který pleť odmašťuje a ztenčuje ochranný kožní film.“
Krémy hutnější a mastnější
„Jakmile venkovní teplota spadne pod bod mrazu, je dobré vyměnit denní krém na vodní bázi za přírodní olej. Během zimy se pleť stává dehydratovanou, šupinatou a někdy až podrážděnou. Voda v krémech, kterými chceme pleť obnovit, však v nízkých teplotách mrzne a neustálým mazáním problém akorát prohlubujeme. Proto je lepší používat kvalitní přírodní oleje, které pokožku vyživí a chrání před nadměrným odpařováním vody,“ vysvětluje kosmetička Jana Laušová.
Oleje jsou ale výborným pomocníkem v péči o celé tělo i vlasy. Nejlepší jsou koncentrované, přírodní za studena lisované, tak aby v nich zůstaly veškeré antioxidanty a pleť byla hloubkově vyživená. Na celý obličej, krk i dekolt stačí 3 až 4 kapky oleje, které jemně, ale důkladně vmasírujte.
Velmi důležité je však také dbát na individuální potřeby pleti. Kdo ji má obecně suchou, sáhne po tom nejhutnějším krému, který pokožku dostatečně vyživí a dodá jí potřebnou ochranu. Pro mastnou pleť tato volba nemusí být příliš vhodná, ale i ta potřebuje během zimy dostatečnou pozornost a péči s výživou. Expertka Ivana Lánová radí: „V zimě vyměňte lehké krémy za hutnější a mastnější. Hydratační krémy používejte na noc. Ideální je pod krém na noc použít i sérum.“ Všechny typy pleti je třeba i v zimě chránit před UV zářením. Ve městech postačí krémy s ochranným faktorem 20–30, na horách je nutné použít krémy s vyšším UV filtrem, protože ve vyšších nadmořských výškách je sluneční záření intenzivnější.
Oči v zimě
„O oční okolí je dobré pečovat celoročně, v zimě to platí dvojnásobně,“ konstatuje Denisa Jasinská z české kosmetické firmy Essenté. „Jemná a citlivá pokožka kolem očí, která je nejtenčí z celého těla, trpí vlivem nevhodných povětrnostních podmínek.“ Pokud si tedy chceme oční okolí uchovat co nejdéle krásné, je třeba se o něj starat přípravky vyvinutými speciálně pro tuto oblast obličeje, které mají takové složení, aby nedráždily oči, uměly si poradit s vráskami, a hlavně, aby v jemné pokožce očního okolí podporovaly hydrataci i mikrocirkulaci.
Vitaminy a antioxidanty, které nám pomáhají posílit imunitu, jsou také skvělými pomocníky pro udržení normálního stavu naší pokožky, především céčko a přípravky s obsahem zinku a pupalky dvouleté. Používat se dají i vnitřně jako potravinové doplňky. Celkovou hydrataci pokožky celého těla i obličeje můžete podpořit i vnitřním užíváním kyseliny hyaluronové a kolagenu.