Mít cíle je skvělé. Dosáhnout jich není nemožné. Mít pěknou, mladistvě vypadající postavu by chtěl každý. Ale protože ji nemá každý, je tu někde problém.
K tomu, abychom vypadaly dobře, nestačí jen touha. Pěknou postavu v šestnácti, ale hlavně později ovlivní řada faktorů. Klacky pod nohy nám hází genetika, vlastní styl života, návyky i zlozvyky a také mnoho dalších okolností – zdraví, prostředí, v němž žijeme, i prostá pohodlnost. A v poslední době také karanténa.
Někdo si zdánlivě snadno a bezproblémově udržuje štíhlý pas a boky bez velkých problémů, jiný si pro zdaleka ne tak dobrý výsledek musí mnoho odpustit a obětovat. A ty ostatní to prostě vzdají. Mezi které patříte? Do poslední skupiny určitě ne, protože by vás naše téma nezaujalo.
Kudy jít?
K dobré kondici a pěkné postavě vede samozřejmě mnoho možných cest. Dá se vsadit na dietu, k dokonalé linii se můžeme procvičit a proběhat. Anebo si vybrat od každého kousek a vše okořenit hledáním dalších variant, jako je nabídka kondičních salonů, klinik plastické chirurgie nebo i pátráním po zázračných pilulkách, jako nejméně náročné variantě. Snadné to bohužel není vůbec nikdy.
Omezit příjem jídla a zvýšit výdej energie je asi rada, kterou se dočteme všude, bez ohledu na to, jestli nám takové sdělení přidělá depresi nebo postrčí do víru pohybu s jedním salátovým listem na talíři denně. Tak pozor – tohle opravdu neplatí pro každého a za každé konstelace.
Jinou možností je přizpůsobit aktivity své kondici (zvlášť když jsme měly v posledním čase pohybovou pauzu). Sedavé zaměstnání, které se stalo náplní života mnoha lidí, nahrává pohodlnosti, a tak se není co divit, že centimetry faldů, které hyzdí postavu, na sebe nedají dlouho čekat. Člověk je přece přírodní tvor, který si kdysi musel obstarávat vše, co potřeboval, sám a pěšky. Pohyb byl životní nutností, bez něj se nedalo přežít.
Jak na pohyb
- V pětadvaceti
Vsaďte na běhání. Tělo je na tom velmi dobře, svaly, šlachy a klouby jsou v kondici. Lepší už to nebude. Jaké je ideální tempo běhu? Takové, při kterém můžete mluvit s parťákem, který v tom pojede s vámi.
- V pětatřiceti
Proč neběhat? Pořád to není problém. Jenže málokdo se stará jen sám o sebe, máme mnoho pracovních a rodinných povinností, které ukusují čas. Komu by se chtělo ještě lítat po parku? Přichází doba domácího cvičení nebo návštěv fitka s kondičním trenérem. Poradí, jak cvičit co nejefektivněji.
- V pětačtyřiceti
Víc než běhání doporučují znalci zaměřit se na rozhýbání celého těla, už s ohledem na předcházení problémů s klouby. Je potřeba se naučit už konečně při cvičení správně dýchat –při nádechu se v nás hromadí energie, při výdechu uvolňuje. K ideálnímu provedení cviku tedy dochází ve fázi výdechu. Pro pohybovou aktivitu je důležitý cíl, který si chceme splnit. Při aerobním cvičení spalujeme tuky a zvyšujeme výkonnost kardiovaskulárního systému. Je to pohyb v tempu, při kterém se slušně zadýcháte – výstupy a sestupy na schůdku, poklus na místě, lehké přeskoky přes švihadlo apod. Při anaerobním tréninku se zvyšuje síla a vytrvalost (například kliky, sedy-lehy, výstupy na lavičku, výpady).