Naše kštice se v zimě znatelně mění. Vlasy poletují, zjemňují se, elektrizují nebo se víc mastí. Co za to může? Především střídání teplot a nošení čepic. Jak to vyřešit?
Stejně jako pleť vyžaduje během zimy péči zaměřenou na hydrataci, také vlasy si zaslouží zvýšený přísun vláhy a posílení výživy.
Zároveň se doporučuje umývat je méně často než v létě (maximálně 2x týdně.
„Osvědčeným trikem je oplachování chladnější vodou. Teplá voda totiž z vlasů kromě nečistot odvádí také jejich přirozenou vlhkost, což může vést k lámání a nadměrnému vysoušení,“ vysvětluje kosmetická expertka a poradkyně Zuzana Gavendová ze společnosti Amway Česká republika a Slovensko.
Do zimní vlasové péče je dobré zařadit speciální masky či vlasová séra, která rychle dodají kadeřím to, co potřebují. Jejich kvalitu silně ovlivňuje i strava. Samozřejmě si musíme stále opakovat osvědčenou mantru týkající se správné výživy s dostatkem vitaminů a tekutin.
Vsaďte na správný výběr
Je důležité používat správnou péči pro vlasy i pokožku hlavy, ta je pro zdravou hřívu zásadní. V první řadě se zamyslete nad svou kšticí a kůží na hlavě. Víc se mastí? Vytvořily se suché lupy? Vlasová vlákna elektrizují a jsou oslabená? Podle problému vyberte správné přípravky a neváhejte se poradit. S kadeřníkem, s magistrou v lékárně, s kosmetičkou. Odborníci vám určitě pomůžou s výběrem, je to lepší než tápat před regály. Chcete-li si přece jen vybrat sami a máte na to dostatek času, pročtěte se nabídkou. Na každém produktu najdete, na co je zacílen. Ideálními ingrediencemi, které budete hledat, jsou hydratační složky, oleje z různých druhů ořechů, avokádový či arganový olej, panthenol, vitaminy. Víc než kdy jindy teď záleží na tom, abychom sahali po ucelených kosmetických řadách, které nabízejí produkty navzájem se podporující péče.
Řešení začíná v pračce
V zimě přetahujeme přes hlavu svetry, opakovaně nasazujeme a sundáváme čepice, nosíme šály a bundy z umělých materiálů, častěji vlasy kartáčujeme. Ty jsou pak nepoddajné, elektrizují, poletují, nedrží tvar a zkrátka si dělají, co se jim zachce. Klíčovým momentem je praní prádla, během něhož bychom měli odstranit elektrostatický náboj. Proto při máchání nezapomínejte na aviváže, které mimo jiné odstraňují právě náboje statické elektřiny. Až sundáme čepici, díky nim nám nemusí poletovat kolem hlavy svatozář.