Přiblížilo se období, kdy mají posilovny největší návštěvnost z celého roku. Kdekdo se snaží po vánočním hodování dostat do formy. K snížení hmotnosti vede několik cest, je třeba si vybrat tu pravou.
Ručička váhy se vytrvale sune jen a jen nahoru? Co s tím? Někdo na tento signál omezí přílohy a sladké nápoje, jiný postupuje vědecky a zvolí dietu.
Milovníci pohybu se začnou vydávat na večerní procházky, koupí permanentku do bazénu, někdo zamíří rovnou do posilovny nebo do zkrášlovacího studia.
Jídlo, jídlo, jídlo…
Tuny papíru byly popsány o tom, že držet rychlé diety není ta nejlepší cesta vedoucí k trvalému výsledku. Přesto se k některé z nich občas uchyluje snad každá (každý) z nás.
Bodová dieta. Jíst se dá skoro vše, ale jen do stanoveného počtu bodů (každá potravina má bodové hodnocení). Nemění se ani stravovací návyky, ale propočítávání bodů není zábava.
Atkinsova. Dovoluje červené maso, vejce, ryby, sýr i čokoládu, ale jen 20 g zeleniny, těstovin a rýže denně. Zakázané je pečivo, brambory, ovoce. V dietě chybí vitaminy C, D, E a betakaroten (zvyšuje hladinu cholesterolu).
Středomořská. Základ je zelenina, obiloviny, ryby a plody moře, olivový olej a malé množství mléčných výrobků, luštěniny, ořechy, libové maso, olivy, semínka. Fungování diety je ale podpořeno jiným životním stylem, který ve středomoří převládá.
Haydova (dělená). Principem je tzv. dělení stravy na rostlinnou a živočišnou. Vede k přemýšlení o jídle na talíři.
Půst. Pije se voda a čaje, někdy i zeleninové a ovocné šťávy. Nedá se držet dlouho, tělo čerpá energie z vlastních zdrojů − z tuku a svalů, vede také ke ztrátě vody a minerálů v těle, narušení svalové hmoty, přetížení ledvin a hromadění toxinů v krvi.
Poloviční. Ano, jez do polosyta, to vždy platilo. Poloviční porce by ale neměly být kráceny o vitaminy a minerální látky.
Podle krevních skupin. Zastánci tvrdí, že každá krevní skupina má ideální potraviny, které organismus zpracuje rychleji než ty ostatní. Navíc některé potraviny různým skupinám zakazuje.
G1 dieta. Jako jedna z mála nesleduje množství, ale kvalitu jídla. Čím větší glykemický index potravina má, tím rychleji se dostaví pocit hladu (cukr, sladké pokrmy, polotovary, mléko, alkohol). Konzumují se tedy potraviny pod 50 bodů (libové maso a ryby, polotučné mléčné výrobky, vejce, zelenina apod.). Pocit nasycení přetrvá delší dobu.
Francouzská. Je variantou G1. Základem je bohatá snídaně, pak už malé porce. Jde o životní styl vyznávaný milovníky jídla: jíst pomalu v příjemném prostředí. Nejí se smažená jídla, polotovary, konzervy.
Dukanova dieta. Sází na konzumaci bílkovin a omezování sacharidů. Délka záleží na tom, kolik chcete zhubnout. Po dosažení ideální váhy můžete jíst všechno, ale s mírou a jeden den v týdnu musí zůstat bílkovinný. Určitým způsobem je tato dieta celoživotní.