Tak to je tedy malér! Na zatím téměř bezchybné pleti si všimnete nepříjemné tmavé skvrny s nepravidelnými okraji a přísahala byste, že včera tam ještě nebyla. Byla, jen jste ji neviděla.
Nejčastěji se poprvé objeví koncem léta, kdy začne přirozeně blednout získané opálení, ale nepříjemná pigmentace zůstane. Skvrny se můžou objevit na obličeji, na krku, někdy „vylepší“ i hřbety rukou nebo předloktí či ramena. Původcem problému jsou pigmentové buňky, které povzbudila příliš silná sluneční expozice, akcelerace stárnutí kůže a vedle jiných příčin i dědičnost.
Putující skvrny
Zdravá lidská kůže je většinou rovnoměrně zbarvená podle daného fototypu. Jenže jakmile musí čelit příliš velkým nárokům, může to být příliš štědré slunění (i návštěvy solária), hormonální změny v těhotenství nebo při menopauze.
Zátěž se projeví změnami pigmentace – okolo očí, na čele, nad horním rtem, na hraně lícních kostí nebo na krku. Poruchy může vyvolat i hormonální antikoncepce, některé léky nebo dokonce i kosmetické přípravky (parfémy použité před sluněním). Někdy se objeví po prvním použití mechanického peelingu, jindy se na příčinu vůbec nepřijde. Nepříjemným projevem tohoto postižení je i skutečnost, že skvrny můžou postupně měnit lokalitu i velikost. I když se nejraději objevují nad horním rtem, rychle se dokáží přesunovat i na tváře nebo na čelo.
Jakmile se jednou objeví, samy od sebe nezmizí a jakékoliv další expozice UV záření vzhled pleti bude už vždy ohrožovat. „Mladší“ skvrny sice blednou v zimě víc a intenzivněji, ty „starší“ zůstávají prakticky beze změny a časem ani make-up nepomůže.
Pozor na slunce!
Samozřejmě vám každý poradí, že nejlepší je prevence. Opatrnost při slunění, dostatečná ochrana pleti. Ano, kosmetika je tady od toho, aby pleti poskytovala komfort a chránila ji. Je proto dobré sledovat v návodech, co si na obličej dáváme, co krémy obsahují. I běžné poškození pleti se dá postupně napravit vhodným výběrem péče. Pro ohroženou kůži to platí dvojnásob, zde pomůžou i přípravky s bělicím účinkem, které ji buď přímo chrání před zpigmentováním nebo dokáží menší skvrny vybělit či zesvětlit.
„ Pigmentace kůže, která nebyla dostatečně chráněná – oděvem, kosmetikou – před UV zářením, je v posledních letech stále častější,“ říká MUDr. Karolína Kykalová, primářka dermatologického oddělení pražské kliniky Esthesia.“ Zbavit se jich není jednoduché a bude potřeba využít několik dermatologických postupů. Většinou se volí různé slupovací kúry. Nejsou ani bolestivé ani jinak náročné, ale je potřeba počítat s tím, že výsledek se nedostaví hned.“
Pigmentové skvrny nejsou fenoménem ohrožujícím zdraví (na rozdíl od „podezřelých“ mateřských znamének), ale dokáží opravdu potrápit i snížit sebevědomí. Většina z nich je letos nápadnější než loni, a příští rok bude asi ještě hůř. Není tedy na co čekat.
Existuje řada metod, záleží na rozsahu a původu pigmentace, typu kůže. Zima a předjaří jsou pro podobná ošetření ideální, protože se výrazně snižuje riziko většího oslunění. Tedy působení UV záření na ošetřovanou kůži, které by mohlo za určitých okolností výsledek zákroku ohrozit – ošetřená místa by mohla zpigmentovat.