Štítná žláza získala své jméno i na základě toho, že svou činností vytváří ochranu, tedy štít před působením vnějšího světa. Ovlivňuje naše vnitřní rozpoložení a nálady, pomáhá organismu vyváženě fungovat. Když je někde chyba, vypadne z role hlídače naší krásy a kondice. Nenápadné a varovné příznaky se tedy nevyplácí podceňovat a přehlížet.
Svým tvarem připomíná motýla a je docela malá. Přesto je funkce štítné žlázy v těle velmi důležitá. Produkuje aktivní látky, tzv. hormony, které ovlivňují celou řadu pochodů v těle.
Máme ji na přední straně krku před průdušnicí a většina z nás o ní prakticky ani neví. Nenápadná žláza s vnitřní sekrecí produkuje hormony tyroxin (T4), trijodtyronin (T3) a kalcitonin, hormonálně aktivní látku, která ovlivňuje hladinu vápníku v krvi. Její činnost i sekreci hormonů regulují hypotalamus a hypofýza (podvěsek mozkový).
Když není všechno, jak má být
Ačkoliv o ní skoro nevíme, její správná činnost je velmi důležitá. Jakékoliv zakolísání a produkce nesprávného množství hormonů štítné žlázy vyvolává potíže. Snížená činnost štítné žlázy a malá produkce hormonů vede k hypotyreóze, nadměrná k hypertyreóze. Jedno i druhé vyvolává nepříjemné zdravotní problémy, hypotyreóza bývá častější. Vedle zvýšené a snížené funkce můžou štítnou žlázu postihnout uzly, záněty a nádory. Naštěstí zjistit, zda funguje nebo nefunguje správně, se dá jednoduchým krevním testem, stanovujícím hladinu TSH (hormon podvěsku mozkového, který stimuluje štítnou žlázu).
Nenápadná potížistka
Nemoci štítné žlázy postihují osmkrát častěji ženy než muže a jejich výskyt stoupá s věkem. Mírné potíže většinou nepředstavují velké nebezpečí, udává se, že se s nimi potýká 5 až 10 procent populace. Někdy ale můžou znamenat ohrožení zdraví i života. Známé jsou např. komplikace pro těhotenství a vývoj plodu. Pro správný vývoj mozku dítěte je nezbytné, aby měla matka dostatek hormonů štítné žlázy a také jódu. Dítě s nedostatečným zásobením hormony štítné žlázy nebo jódu během těhotenství se později může potýkat s poruchami koncentrace, syndromy hyperaktivity apod.
Hormony štítné žlázy zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Ať už je hormonů moc, nebo málo, brzy se to projeví na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Většinou si postižení ani neuvědomí první signály, kterými se nám štítná žláza připomíná. Může to být únava, nesoustředěnost a přibírání na váze, ovšem při těchto příznacích většinou hledáme jiného viníka.
Jódu ani málo, ani moc
- Rizikovými faktory onemocnění jsou špatná životospráva, nedostatek jódu, únava, stres, radioaktivní záření nebo i kouření. Problémy můžou být i vrozené, v některých rodinách se problémy vyskytují častěji než v jiných, příčinou může být i autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém „nerozpozná“ žlázu a napadne ji.
- Občas se může nenápadná štítná žláza zvětšit a vzniká struma. I malé zvětšení může být na krku viditelné, jindy se na ně přijde až při jiném vyšetření. Příčin vzniku může být celá řada, včetně dědičných dispozic. V minulosti byl hlavním faktorem nedostatek jódu, obohacování potravinářské soli jódem tento důvod odstranilo. Následkem zvětšení jsou pocity tlaku v krku, dechové či polykací potíže, ale i změny hlasu.
- Pro správnou funkci štítné žlázy je velmi důležitý jód. Ale pozor, v tomto případě neplatí čím více, tím lépe! Nadbytek jódu může někdy – u hypotyreózy stejně jako hypertyreózy – i škodit. Ideální pro jeho získávání je konzumace mořských ryb, to je bohatý zdroj jódu, u kterého nehrozí předávkování. Jiným jeho zdrojem je jodovaná kuchyňská sůl. Doplňování jódu tabletkami závisí na rozhodnutí lékaře.
Hypo- nebo hyper-?
- Jak poznat hypotyreózu – stav, kdy je hormonů příliš málo
Hlásí se jako ospalost, zimomřivost, únava a k tomu se přidávají další příznaky, jako je svalová slabost, suchost kůže, vypadávání vlasů, pokles libida, poruchy menstruačního cyklu i poruchy paměti. A také přibývání na váze.
S hypotyreózou může člověk žít delší dobu, aniž by ho napadlo, že příznaky ukazují na poruchu funkce štítné žlázy. Náprava se skrývá v podávání hormonu v tabletkách, většinou je léčba nutná po celý život. Situace se tak napraví a pacientům nehrozí nebezpečí. Neléčená hypotyreóza však může vážně poškodit zdraví.