…a poutník na ní potřebuje podporu
Obezita je už řadu let označována za epidemii století. Na rozdíl od covidu a jiných globálních zdravotních hrozeb však zůstáváme víceméně v klidu a dále tloustneme.
K tradičně „obézním státům“, jako jsou USA nebo Británie, se přidávají také dříve „štíhlé země“ třetího světa. I Česko ve srovnání s ostatními zeměmi EU utěšeně kyne – na žebříčku „cvalíků mužů“ nás předhání jen Chorvatsko, Island, Maďarsko, Irsko a Malta. Ženy, které svou váhu víc řeší, jsou na tom sice lépe, ale statistiky jsou i v jejich případě varovné: v roce 2019 trpělo nadváhou a obezitou víc než dvě třetiny Čechů a asi polovina Češek.
Obezita jako příčina a riziko
Obezita prokazatelně zkracuje život. Existuje 20 až 30 onemocnění, u nichž je jedním z hlavních příznaků, rizikovým faktorem, nebo dokonce i příčinou. Spojitost s obezitou mají například diabetes, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, nemoci kloubů, dýchacího ústrojí, spánková apnoe, neplodnost, inkontinence, deprese, a dokonce i rakovina tlustého střeva, konečníku, slinivky nebo ledvin.
Zhubnout je první opatření, které lékař doporučí, pokud ho navštívíte například s artrotickými bolestmi kolenou nebo kyčlí, a mnohdy je to i podmínka, aby vám poničený kloub vyměnili. Snížení váhy se pozitivně projeví na celém organismu. Je například vědecky dokázáno, že redukce hmotnosti o 5 až 10 procent snižuje riziko vysokého krevního tlaku a pokud se to podaří až o 15 procent, „srazí zlý cholesterol“. Samozřejmě úprava váhy musí být pro nějaký zdravotní efekt trvalá, nejde o to shodit kila, abychom se vešli do smokingu nebo plesových šatů, ve kterých jsme to roztáčeli před deseti lety. I když i to může být motiv.
NE dietě, ANO změně životního stylu
Většina lidí, kteří mají z nemalé části geneticky danou tendenci k nadváze a obezitě, má za sebou řadu různých, více nebo méně absurdních, více nebo méně účinných diet. Zhubli a zase přibrali. „Změna životního stylu není dieta, odříkání a frustrace. Změna životního stylu je nová cesta k lepšímu zdraví. Věřím, že až uvidíte první výsledky, může se tato nová cesta stát i zábavou s novými možnostmi,“ píše v úvodním slově k brožurce Hubnutí krok za krokem MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D., atestovaná internistka, která se specializuje na obezitologii a je vedoucí lékařkou Centra léčby obezity při Interní klinice FN Motol.
Opakované neúspěšné pokusy o trvalé snížení váhy nakonec mnohé vedou k rezignaci. „Vím, co mám dělat, myslím, že jsem se dost umravnila, a vím, že umím jíst dobře a chyby v jídelníčku dělám při stresovém vypětí,“ cituje nutriční terapeutka Aneta Seidlová slova své klientky jednapadesátileté paní P., která při svých 165 centimetrech výšky váží 107 kg. Ano, mnozí jsou přesvědčeni, že by o dietách, o tom, jak se stravovat, hýbat a co dělat, aby došlo k redukci váhy, mohli přednášet. Na obezitu a nadváhu stejně jako na fotbal a politiku má každý názor. Nikomu však neuškodí poradit se s lékařem, právě naopak. Zvlášť, když se ke kilům, která s sebou dlouhá léta vláčíme, připojují ať už příčinně, nebo prostě vinou osudu další choroby. „Každý jsme originál a každému bude vyhovovat něco jiného,“ připomíná Dita Pichlerová. „Čím větší máte tělesnou hmotnost a přidružená onemocnění, tím je důležitější navštívit lékaře – odborníka, a to ideálně ještě dřív, než začnete hubnout. Vyhnete se tak případným chybám, které by mohly vést k neúspěchu nebo váš zdravotní stav zhoršit.“
Čím větší podpora, tím větší úspěch
Obezita je příčinou mnoha onemocnění, ale je i sama o sobě chronickou chorobou. Výhodou hubnutí za podpory lékaře je, že na obtížné cestě k stanovenému cíli, ať už je to redukce váhy o pro lékaře postačujících 12 až 13 %, nebo touha obléknout zase plesovou róbu, nebudete sami. Specializovaný lékař může nabídnout nejmodernější možnosti léčby, včetně moderní farmakoterapie a metod bariatricko-metabolické chirurgie, a navíc spolupracuje s nutričním terapeutem, psychologem, fyzioterapeutem a má možnost konzultovat i s dalšími lékařskými odbornostmi.
„Čím větší podpora, tím větší úspěch,“ konstatuje nutriční terapeutka Mgr. Aneta Seidlová. „Dohled lékaře přináší nezbytnou strategii léčby. Nutriční terapeut kvalifikovaně a individuálně stanoví vhodný jídelníček. Jako absolvent tří- až pětiletého studia na vysoké škole nebo VOŠ v tomto oboru je oprávněný poskytovat nutriční péči osobám s onemocněním. V tom se zásadně liší od výživového poradce. To je volná živnost bez nároku na vzdělání. Výživový poradce sice může být absolventem některého z výživových kurzů, ale je oprávněn poskytovat nutriční poradenství pouze zdravým lidem.“
Kouzelný proutek neexistuje
Vyhledat odbornou pomoc těm, kteří se rozhodnou být o nějaká kila zdravější, se vyplatí všem. I těm, kteří drželi desítky diet a jsou přesvědčeni, že výživě rozumí. Jednak v této oblasti se šíří množství mýtů, jednak znát dobře teorii ještě neznamená umět se těmito znalostmi řídit v praxi. Současný člověk, hubený i tlustý, chce mít navíc všechno hned. Lidský organismus ale na jedno kliknutí nereaguje. Rychlé a drastické diety situaci spíš zhorší. „Cílem je zapojit zdravý selský rozum a pochopit základní principy. To zpočátku vyžaduje určitou dávku času a energie a velkou podporu. Ale z tohoto ,kapitálu‘ lze potom těžit až do konce života – je to dlouhodobě efektivní,“ zdůrazňuje Aneta Seidlová.
Pomoc lékaře se hodí i při nadváze, rozhodně by ji však měli vyhledat ti, jejichž BMI je 30 a více, mají další zdravotní problémy související s nadváhou či obezitou, užívají léky např. na tlak, cukrovku, cholesterol, nebo ti, jejichž snaha hubnout nepřináší výsledky. Největší „práce“ zůstává samozřejmě na nich, kouzelný proutek a abrakadabra ani malý špíček odstranit neumí, ale odborný dohled lékaře zajistí, že si při hubnutí neublíží, a naopak pouze lékař má v rukou v mnoha případech účinné zbraně, jako jsou léky na hubnutí nebo bariatricko-metabolická operace.