Přestože je široce považován za jednu z nejúčinnějších kosmetických složek, stále okolo retinolu koluje mnoho mýtů a zmatku, často i mezi kosmetičkami. Retinol umí řešit opravdu všechno. Od akné, textury pleti, matné pleti, minimalizace kožních pórů, pigmentových skvrn až po stárnutí pleti. Takže opravdu stojí za to se s ním poprat a naučit se ho používat!
Retinol je konkrétní forma vitaminu A. Tento termín se nejčastěji připisuje všem produktům s retinolem, ale správné označení je retinoid. Retinoidy jsou rodina, do které patří všechny různé druhy, a všechny jsou odvozeny z vitaminu A.
Ohromující výsledky
Retinoidy jsou schopné pro vaši pleť zajistit efekt „nové kůže“. Mezi mnoho výhod patří stimulace produkce kolagenu a elastinu, tím zvyšují pevnost pleti a vyplňují jemné linky a vrásky. Vyhlazují povrch pokožky, sjednocují nerovnoměrný tón pleti a ošetřují pigmentaci. Můžou dokonce pomoct s akné, jizvami po akné a jinými poraněními kůže.
V pokožce působí v různých úrovních zároveň:
- Regulují a urychlují obnovu buněk pro vyhlazení povrchu pleti – pleť je hladká, má jemně narůžovělou barvu, září a redukuje se pigmentace.
- Zvyšují dělení a aktivní pohyb bazálních buněk v pokožce – pleť je hustá a soudržná.
- Předchází hromadění buněk v okolí mazových folikulů – snižují vznik černých teček (komedomů) a bojují proti akné.
- Zvyšují syntézu kolagenu – pleť navýší svůj objem a dochází k dlouhotrvající redukci vrásek i jemných linek.
- Omezují degradaci elastických vláken – pokožka je pevná a pružná.
Různé druhy retinolu
- rozdíl mezi nimi je v jejich koncentraci.
Kyselina retinová (Isotretinoin a Tretinoin), kterou máme přirozeně v kůži, je nejsilnější retinoid jen na lékařský předpis. Hrozí u něj největší riziko podráždění pleti.
Všechny ostatní retinoidy musí naše kožní buňky přeměnit na kyselinu retinovou a díky tomu dochází k jejich jemnějšímu působení v pleti a můžeme je používat v běžné domácí péči o pleť.
Od nejsilnějších po nejslabší to jsou:
Retinal (retinaldehyd) je jen jediný stupeň od biologicky aktivní kyseliny retinové, působí až 11x rychleji než klasický retinol, proto je vhodné volit variantu v zapouzdřené formě zajišťující minimální podráždění a jeho rovnoměrnou distribuci do pleti v průběhu noci.
Retinol je velmi účinný, v pleti se musí pomalu přeměnit na kyselinu retinovou. Je u něj menší riziko podráždění pleti.
Estery retinolu (retinylacetát a retinylpalmitát) jsou nejslabší typy retinoidů. Jejich přeměna na kyselinu retinovou trvá delší dobu, ale i účinek a riziko podráždění pleti je malé.
Jak si vybrat ten správný
Je důležité vědět, že na trhu existuje řada různých značek, které nabízejí rozličná rozmezí procent retinoidových produktů. Zajímejte se o typ a koncentraci retinoidu. Podle toho poznáte, jestli máte tu čest se silnějším nebo slabším produktem. Dále je důležité, zda je produkt vybaven doručovacím systémem, který je nezbytný pro transport účinné látky do správné hloubky kůže. A v neposlední řadě, pokud je pleť citlivější, hledejte retinoidy, které jsou dopravovány do pleti v zapouzdřené formě a díky tomu se do pleti uvolňují postupně a neohrožují pleť podrážděním.
Pravidla používání
Je tu fakt, že na retinoidový produkt si musíte vybudovat toleranci a postupně ho dávkovat do režimu péče o pleť, abyste se vyhnuli nežádoucím vedlejším účinkům. Doporučuje se začít s používáním produktů opatrně a postupně se propracovat k vyšším koncentracím.
- Aplikujte na noc (vyjma produktů, jejichž technologie dovolují aplikaci přes den).
- Začněte s použitím jednou týdně, poté každý druhý den, a nakonec přejděte ke každodennímu použití (pokud to výrobce u daného produktu doporučuje).
- Aplikujte sérum s retinoidy na obličej, krk i dekolt, ideálně počkejte zhruba 10 min., poté aplikujte noční krém.
- Během dne vždy používejte krém s ochranným faktorem s minimální ochranou SPF 30, který pleť ochrání před působením slunečních paprsků.
- Retinoidy používejte ideálně v 2-3měsíční kúře, udělejte přestávku a poté můžete kúru opakovat.
- Nepoužívejte retinoidy v těhotenství nebo pokud kojíte.
Mýtus o retinolu
Máme jich hned několik, a tak se zmíním jen o několika z nich:
Mýtus, že retinol zvyšuje riziko spálení sluníčkem, je v současnosti vyvrácen. Faktem je, že není na slunečním záření stabilní, a tím ztrácí svoji účinnost.
Po aplikaci retinolového produktu se pleť často olupuje a zarudne, což je způsobeno jejím podrážděním. Při použití retinolu se v cílových buňkách tvoří kyselina retinová. Pokud se však zvýší dávkování produktu nebo je na začátek použitá příliš velká koncentrace, přebytek retinolu dosáhne necílových buněk, což způsobí podráždění. Proto se doporučuje začít s nižší koncentrací a postupně se propracovat ke koncentraci vyšší.
Retinolové produkty můžete bez problému kombinovat s hydroxykyselinami, protože retinol nezpůsobuje stejnou exfoliaci jako zmíněné kyseliny.
Kdy vyžaduje opatrnost
Retinoidy nefungují stejně dobře na každého. Pokud trpíte rosaceou, ekzémem nebo psoriázou, není používání retinolu vyloučené, ale buďte při jeho používání opatrnější, protože můžou být příliš silné pro pokožku, která potřebuje jemný dotek. A stejně tak, když jste těhotná nebo kojíte, retinoidy nepoužívejte.
Na závěr
Retinoidy jsou pro pleť velice přínosné, ale začínejte pozvolna a s mírou. Poslouchejte svoji pleť!
Dana Jičínská, COSMEDIX