Objeví se na obličeji z ničeho nic a marně doufáme, že díky přirozené obnově pleti po čase zmizí. Nezmizí, ale je to problém, který se lehce vyřeší v kosmetickém salonu.
Mília, tuhé světlé cystičky vyplněné keratinem, tedy zrohovatělou kůží, se objevují buď jako osamělý výstupek, někdy se vyskytnou ve skupinách, nejčastěji na tvářích nebo v okolí očí.
Vznikají tak, že mrtvé kožní buňky zůstanou zachyceny v kůži a nemůžou se od ní volně odloučit. Utvoří se tuhá malá čočka, připomínající ucpaný pór, ale běžné ošetření si s ní neporadí. Útvar nehnisá, neroste, není zarudlý. Statečně odolává vnějším vlivům, nejde vytlačit ani seškrábnout (to rozhodně nedělejte!). Domácí pokusy o to být sám sobě chirurgem často končívají stroupky, infekcí a jizvičkami.
Nejspolehlivější je pleť svěřit kosmetičce, která má pro takové zákroky vyzkoušený grif. S pomocí jehly je odstraní téměř bezbolestně. Ošetřené místo se pak snadno zahojí, aniž by se problém vrátil nebo místo se zajizvilo.
Co na ně platí
Nejúčinnější zbraní je sterilní jehla, kterou se kůže nad tuhou mílií napíchne a cystička se otvorem vytlačí. To funguje zejména v případě, že se na pokožce objeví jeden či několik osamělých exemplářů.
Užitečný může být chemický peeling AHA kyselinami (použití mechanického peelingu slupovacím krémem moc nefunguje), zejména v případě, že je kůže postižena větším množstvím mílií. Jestliže dojde k výraznější exfoliaci pleti, odstranění mrtvých buněk a celkovému zjemnění, droboučké mílie postupně vymizí nebo se dají snadněji odstranit mechanicky. Pro razantnější zákrok není vhodné letní období, protože zcitlivělou pleť je pak nezbytné chránit před UV zářením. Jinak existuje riziko pigmentace ošetřené lokality, což by bylo tak trochu kontraproduktivní.
Někdo je mívá, jiný ne…
V některých rodinách trpí na mílie babička, matka i dcery. Jak tomu zabránit nedokáže poradit žádný dermatolog. Důležité je vždy vytrvat a nenechat pleť „zhrbolatět“. Dopřát kůži vhodnou péči podle typu pleti a pravidelné čištění, ať už doma nebo u kosmetičky. Jako prevence pomůže důsledná hydratace pleti zevnitř i zvenku. Tedy pitný režim a dobrá kosmetika.
Vytrvalost je důležitá
Občasný výskyt mílií není důvod k panice, jestliže však mají tendenci opticky poškozovat pleť okolo vnějších očních koutků, tváří nebo i očních víček ve větším počtu, je na místě vyhledat odbornou radu dermatologa. Ten si s nimi poradí co nejšetrněji.
Každé pleti prospívá pravidelná péče o odličování a občasná exfoliace, která podporuje přirozenou výměnu a odlučování povrchových buněk. Je vhodné se vyhýbat všemu, co ucpává póry a pomáhá kumulaci keratinu (např. minerální oleje). Obdobná potíž může nastat se silikony. Aby mohla pokožka přirozeně dýchat, volte hydratační krémy, pleťové masky a preferujte přírodní kosmetiku.
Mílie se velmi často objevují na suché pleti, i když samotná suchost není jejich původcem. Jakmile se pleť nevhodně vysušuje (např. adstringentní vodou, nevhodnými kosmetickými krémy), mílií přibývá.