Vyšetření prsou u žen nemusí probíhat pouze při pravidelných gynekologických prohlídkách. Je dobré, aby se žena uměla vyšetřit i sama doma. MUDr. Renata Kalajová radí, jak nejlépe na to:
Pravidelné samovyšetření prsou by měla umět zvládnout každá žena, nejlépe od dvaceti let svého věku. Ideální doba je ihned po menstruaci, to jsou prsa nejlépe prohmatná a nejméně bolestivá. Pokud je žena již po přechodu, měla by si určit jeden den v měsíci, např. každého prvního v měsíci, a v tuto dobu vždy samovyšetření provádět.
Nejprve se zkontrolujeme pouhým pohledem v zrcadle. Ruce dáme v bok a sledujeme kůži prsu, jestli se neobjevuje nějaké vyklenutí nebo vklenutí kůže. Zaměřujeme se také na bradavky, zda nedošlo k jejich vtáhnutí či šupinatění.
Při samotném fyzickém, pohmatovém vyšetření je nejlepší volit polohu vleže. Prsa prohmatáváme vždy protilehlou rukou. Krouživým pohybem (používáme bříška tři prstů) začínáme od horního zevního kvadrantu prsa. V těchto místech je nejvíce mléčné žlázy, takže můžeme cítit případné nerovnosti či uzlíky. Pokud jsou tyto nerovnosti každý měsíc stejné a na omak měkké, nemusíme se strachovat. Samozřejmě je ale důležité vše zkonzultovat se svým lékařem.
Poté postupujeme krouživým pohybem do dolního zevního, vnitřního dolního a horního vnitřního kvadrantu prsa.
Nezapomeneme si vyšetřit i bradavky – i kolem nich či pod nimi může být bulka. Bradavky bychom měly zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina. Kromě prsou si nezapomínejme vyšetřit i tzv. spádové uzliny. V sedě si dáme jednu ruku v bok a druhou si prohmatáme oblast nad a pod klíční kostí, v podpaží a hledáme tvrdou uzlinu.
Cílem samovyšetření prsů je hledání – vyloučení tvrdé bulky, jak v prsech, tak v podpaží a kolem klíčních kostí. Hledáme vždy něco nového, nějakou změnu proti minulému vyšetření.
Vždy při nejistém nálezu je důležité poradit se se svým lékařem.
Více o samovyšetření prsa a video ukázka zde:
https://www.perfectclinic.cz/videa/samovysetreni-prsou/