Pokud přemýšlíte o kariéře stylistky permanentního make-upu nebo prostě chcete službu navíc, je tento článek určen právě vám. Své zkušenosti nám předala Veronika Fleišer, která je uznávanou odbornicí na PMU nejen v Čechách, ale také ve světě.
Zakladatelka Fleiš Academy přednáší na světových kongresech a je autorkou několika autorských technik chráněných ochrannou známkou. Našim čtenářkám radí, na co si dát pozor při výběru kurzu.
Přibližte nám obor permanentního make-upu, v čem tato práce spočívá a co budoucí stylistky PMU čeká?
Permanentní make-up není pouhé malování na obličej. Jedná se o velmi zodpovědnou práci, kterou je potřeba neustále vylepšovat. Je nutné si uvědomit, že narušujeme kůži, tetování je na nějakou dobu trvalé a pokud práci odvedeme hodně špatně, může být trvalé opravdu navždy. Myslím, že většina kosmetiček si vůbec neuvědomuje, že je to práce náročná a nedá se naučit za pár dní. Je potřeba tvrdě trénovat a zejména si vybrat dobrého mentora, který vás naučí vše správně. Vzhledem k tomu, že pracujeme na obličeji a chceme naše klientky krášlit, není v této práci prostor na chyby. Často se mi stává, že volají zájemkyně o kurz a mají mylnou představu o tom, že se například naučí tetovat obočí za jeden den. To je opravdu nemožné. Jenom vyměřením obočí a asymetrií se třeba v našem základním kurzu zabýváme celý jeden den a následně pak děvčata ještě musí trénovat na svých blízkých a posílat výsledky vyměření a náčrty formy ke zhodnocení.
Co považujete za klíčové při výběru kurzu?
Já osobně si myslím, že nejdůležitější částí kurzu je praxe, která by měla být dostatečná. Pokud člověk nikdy nedržel tetovací strojek v ruce, těžko se naučí tetovat na jedné modelce. Bohužel se rozmohl trend dvoudenních kurzů, kdy v těchto dvou dnech probíhá práce na modelkách a zbytek kurzu je veden online. Toto u úplného začátečníka považuji za nedostatečné. Je nutné na začátečníka dohlížet a ihned eliminovat chyby. Aby praxe byla dostatečná, měla by být několik dní po sobě a na dostatečném množství modelek. Jedině tak odejdete z kurzu připravená na samostatnou práci. Dále je klíčová kvalita kurzu a informace, které dostanete. Určitě nehleďte jen na to, že prostředí působí luxusně, to je spíše takový bonus, důležité jsou znalosti a dovednosti. V dnešní době sociálních sítí také doporučuji se zeptat na zkušenosti např. na Facebooku v tematických skupinkách kosmetiček či permanentního make-upu.
Jaké jsou legislativní požadavky pro otevření živnosti v oboru PMU? Jaký typ kurzu tedy zvolit, jsem-li úplný laik?
PMU spadá do vázané živnosti „činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“ a je nutné složit zkoušku z profesní kvalifikace před autorizovanou osobou. Jedině tato osoba může vydat po úspěšném složení zkoušky osvědčení se státním znakem a kulatým razítkem.
Je tedy nutné zvolit kurz, který je buď akreditovaný, nebo vás důkladně ke zkoušce připraví – tedy naučí vás všechny základní techniky. Po úspěšném složení zkoušky je pak nutný ještě garant.
Co vše by se tedy v základním kurzu mělo učit?
V základním kurzu PMU školíme tetování očních linek v řasové linii, tetování obočí pudrovou technikou a tetování rtů formou celovýplně. Samozřejmostí by měla být detailní teorie, rozbor kůže, fyziologie, procesů hojení… Dále pigmentologie a barevná teorie, rizika a kontraindikace. Vyměření obočí a jeho správná forma je základ, stejně tak jako správný náčrt rtů a správné zacházení s očním víčkem. Samozřejmostí by měla být hygiena a vše k bezpečnosti práce. V základním kurzu se učí tetovat strojkem a pouze základní techniky.
Jaké jsou požadavky pro vstup do základního kurzu?
Budoucí studentka by měla mít již vzdělání v oboru kosmetička a být starší 18 let.