Snad každý si ze svého dospívání pamatuje ten nepříjemný pocit vzbudit se ráno s něčím hodně ošklivým na obličeji, co neschová ani ten nejlepší make-up. Naštěstí takových dnů s postupem věku ubývá, nicméně není úplnou výjimkou, že vás akné může provázet i v dospělosti.
Velmi rozšířené kožní onemocnění akné obtěžuje podle odborníků až 85 procent mladistvých. Potrápit dovede ale i dospělé. Možná dokonce ještě víc, protože nemůžou doufat, že jim s pubertou zmizí. Co udělat pro to, aby se vás tenhle problém netýkal?
Nevymačkávat!
Možná se ptáte, proč právě vy jste postižení, i když vám už dávno není -náct? Odpověď není jednoznačná, příčin může být několik. S největší pravděpodobností za to můžou hormony a stres. Ať už jsou důvody jakékoliv, je třeba začít jednat. To ale rozhodně neznamená domácí vymačkávání! Z tohoto jednání se může vyvinout i závažný zánět. Čištění doma je možné s kosmetikou pro problematickou pleť. Při odborném čištění, které ovšem patří do rukou lékaře, se používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky zaručující rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Odborník vám navíc poradí vhodný způsob léčby, která je odlišná v létě a v zimě.
Co dál pro sebe můžete udělat? Nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě víc vysušuje, což má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu. Jako vhodná kosmetika pro domácí péči se jeví kosmeceutika, tedy prostředky mezi kosmetikou a léčivy s nadprůměrnou koncentrací účinných látek. Make-up je nutné používat nekomedogenní, což by mělo být vždy uvedeno na obalu. A hlavně se zbavte zlozvyku sahat si na obličej rukama, když nejsou čerstvě umyté.
„Klíčová je častá dezinfekce rukou, dezinfekce obrazovky mobilního telefonu po každém hovoru, utíraní a vysušování obličeje pouze jednorázovými papírovými utěrkami,“ doporučuje MUDr. Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha.
Méně mléka, více sportu
Vhodné je také upravit stravu, především vyloučit nebo aspoň maximálně omezit sladkosti a výrazně kořeněná jídla. Důležitý je i dostatečný pitný režim. „Obecně je nejlepší minimalizovat příjem mléčných výrobků, které lze nahradit lactose-free produkty. V omezeném množství bych doporučila snížit příjem sacharidů a ořechů, například sladké pečivo, dorty, zákusky, čokoládu, zmrzlinu, slazené nápoje, arašídy a pistácie. Důležité je úplně vyloučit chilli a wasabi, stabilizátory chuti jako masox, vegeta a také produkty, které je obsahují,“ radí doktorka Poljančuková.
„Jako prevenci vzniku akné můžu určitě doporučit i sport – díky produkci potu se totiž rychleji uvolňují zanesené póry. Po cvičení je ale nutné pokožku důkladně očistit – tedy umýt nejen vodou, ale následně dočistit vhodným čisticím přípravkem, například s obsahem AHA kyselin, které dokážou odstranit odumřelé buňky pokožky, čímž pomáhají uvolnit ucpané póry a předcházet tvorbě zánětů. Co se týče dalšího ošetření pleti, radím vždy používat přípravky z jedné kosmetické řady a od jedné kvalitní značky. Ty se totiž svými účinky vzájemně vhodně doplňují a ještě se tak násobí výsledný efekt,“ vysvětluje kosmetička Nikol Bárová.
Ověřené nástroje léčby
Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek (retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika apod.), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách, hormonální antikoncepce, laserová terapie či chemický peeling. Vhodným doplňkem léčby je odborné kosmetické ošetření. Probíhat by mělo jednou za měsíc, dodatečné procedury jako mezoterapie anti-aknózními koktejly podle stavu pleti.
Dobrou léčebnou metodou je plazmaterapie. Při ní se využívají hojivé a regenerační schopnosti vaší vlastní krve. „Při plazmaterapii využíváme toho, že zkoncentrujeme krevní destičky a vracíme je do míst, kde potřebujeme pleť ošetřit. V případě akné působí proti zánětu a urychlují hojení,“ vysvětluje přínos ošetření MUDr. Zuzana Kolací z Kliniky YES VISAGE.
V případě, že jste nezašla za odborníkem včas a na tváři vám zůstaly drobné jizvičky, nezoufejte. Zbavit se jich můžete za pomoci laseru, mikrojehličkování či chemického peelingu. Záleží na hloubce jizviček, ale i na stavu pleti.
Výsledky odborné i domácí léčby se projeví většinou rychle, pokud ale nejde všechno podle vašich představ, nemusíte zoufat – v období před menstruací nebo při zvýšeném stresu dochází k hormonálním výkyvům, které krátkodobě způsobují zhoršení pleti.