Sníte o krásném úsměvu, který vidíte na stránkách časopisů či v televizi? Nebo se spíš chcete zbavit bolestivého problému? Přestaňte váhat a vydejte se na stomatologii. Vždyť špatné zuby jsou problémem nejen estetickým, ale i zdravotním.
S úsměvem jde všechno líp, to je známá věc. Jenže co když se bojíte roztáhnout koutky úst, aby nebyl vidět váš chrup, který není moc pěkný buď od přírody, nebo jste se o něj špatně starali a na jeho stavu je to znát. Řešení existuje, jenže… Snad k žádnému jinému lékaři nechodí lidé s tak malým nadšením jako k zubaři – a přitom úplně zbytečně! Díky moderním technologiím je ošetření bezbolestné a rychlé. Nikdo by se neměl stydět otevřít ústa jen proto, že mu v dásni zejí prázdná místa. „Špatné zuby znamenají problém nejen estetický, ale zpravidla i funkční“, říká MUDr. Sabina Moravcová z ordinace All-Dente. A hned nastíní, co všechno je se svým kolektivem schopna pro pacienta udělat.
Rovnátka nejsou jenom pro děti
Základem je důkladné vstupní vyšetření a konzultace, kde se pacient seznámí s možnostmi řešení svého problému. Může jich být celá škála od dentální hygieny přes bělení zubů až po zubní náhrady. Můžou to být korunky, fazety, kompozitní onlaye, které se lepí na zub, nebo zubní implantáty, případně kombinace více možností.
Někdy je vhodnější pacienta nejdříve odeslat na ortodoncii, kde některé problémy můžou spravit rovnátka (ta už dávno nejsou určena jenom dětem, nosit se dají v každém věku, jen se spolu s přibývajícími roky prodlužuje doba jejich nošení). Po ukončení léčby se doladí zbývající problémy. Co nevyřeší ortodontista, dokončí se proteticky.
Dávno jsou pryč doby, kdy se člověk vyhýbal společnosti, protože čekal, až bude mít hotové zuby. Dnešní estetická rekonstrukce probíhá velmi rychle: „Nejdříve se pobavíme o tom, co je možné dosáhnout a co pro to bude třeba podstoupit. Potom uděláme otisk, který pošleme do laboratoře, kde na jeho základě zhotoví modely, potom přijde na řadu DSD analýza: v laboratoři naskenují profil obličeje, provedou analýzu počítačem, navrhnou situaci, jak bude vypadat výsledná práce. Tento výsledek pacient vidí. Navíc nám laboratoř dodá předtvar chrupu, díky němuž uděláme speciálním materiálem vizualizaci plánované rekonstrukce přímo v ústech pacienta,“ popisuje doktorka Moravcová. Nejtěžší případ, kdy probíhá kompletní rekonstrukce, trvá cca dva měsíce. Ani v té době ale nechodí člověk bezzubý. V ústech má provizorní náhrady.“