Kdo by si dneska ještě pamatoval, že laser, tedy elektromagnetické záření vyzařované v úzkém svazku, původně vznikl pro vojenské účely. Dnes se s ním dá vyléčit nebo omladit prakticky celé tělo.
S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že kdyby nebylo laserů, nebylo by estetické medicíny, tedy určitě ne na takové úrovni, jak ji dnes známe. Laserové paprsky mají totiž nesmírně široké použití, navíc velmi účinné. Řekněte, co vás trápí – vrásky, nějaké deko navíc, druhá brada, špatné vidění, rozšířené žilky, chloupky na těle, silné pocení… – a odborník vám určitě poradí: zkuste laser!
Všeho schopné paprsky
To nejjednodušší použití možná znáte z kosmetického salonu: laserová maska neboli ošetření biostimulačním laserem pročistí pokožku a stimuluje ji. Vhodná je např. po opalování, protože dokonale hydratuje. Nezanechá vůbec žádné negativní stopy, ale pleť rozjasní jen krátkodobě. Ideální je, čeká-li vás večer nějaká událost, kde chcete vypadat odpočinutě.
Všechny další úkony s delším efektem ale musí zůstat v rukou lékaře, protože už se jedná o –sice neinvazivní –, ale přesto zákrok. Ten také rozhodne o použití příslušného typu přístroje. Ví také, že i když je laser téměř všemocný, ještě lepší účinek nabízí v kombinaci s dalšími zákroky: např. s radiofrekvencí, ultrazvukem, výplněmi nebo biovlákny.
Od hlavy až k patě
Laserové paprsky si dokážou poradit prakticky s každým problémem, který se na našem těle objeví. Když začneme prohlídku odshora, tak na obličeji dokonale odstraní stopy stárnutí a následky gravitace: zredukují mimické vrásky, zpevní pokožku i povolené obličejové kontury, zlikvidují pigmentové skvrny, poradí si i s jizvami po akné nebo operacích. Chce to ale silnější kalibr: laser frakční. Funguje tak, že odpaří svrchní vrstvu pokožky, teplem se stáhnou kolagenní vazivová vlákna, takže se podpoří novotvorba kolagenu. Zákrok probíhá v lokálním znecitlivění, pleť je po něm několik dní zarudlá a pokrytá „mřížkou“, kterou zanechává koncovka, jíž se obličej omlazuje. Stroupky po několika dnech odpadnou a uvolní prostor kůži mladší a svěžejší.
Na podobném principu funguje IPL laser: rovněž kůži zahřívá v hloubce světelnou energií, takže „probudí“ buňky produkující kolagen. Po ošetření je pleť barevně sjednocená a vyhlazená. Může se zlepšit i stav akné a hojení jizev.
Laserová technika se využívá i při úpravě očních víček: chirurg vede laserovým skalpelem řez vnitřní částí víčka, takže nevznikne jizva. Zákrok probíhá v narkóze a oči kryjí ochranné krytky. Drobné ranky se nešijí, pouze zalepí. Nevýhodou ale je, že takto nelze efektivně odstranit velké tukové váčky.
Dokud jsme v oblasti obličeje, nesmíme zapomenout ani na dva lékařské obory: uplatnění laseru v péči o chrup (např. bělení) a při korekci očních vad.
A pojďme o kousek níž: druhá brada trápí hodně žen už i v mladším věku. Platí na ni přístroj Sygmalift působící kombinací laseru a ultrazvuku. Kůži v podbradku zpevní, ale s větším množstvím tuku si nedokáže poradit. V tomto případě to chce ošetření doplnit např. o liposukci.
Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2017…