Blíží se léto, tedy doba, kdy je budeme ukazovat víc než kdy jindy. Některé z nás se už šortek a mini nemůžou dočkat, pro jiné je to zlý sen. Ty nej jsou vždy dlouhé a štíhlé, opálené a také samozřejmě zbavené chloupků, s hladkými patami a bez metliček a křečových žil. Máme je?
Délku neovlivníme, ale to neznamená, že je vše ztraceno. Stačí trochu zapracovat na jejich kondici a zejména pevnosti, zbavit se povoleného masíčka na vnitřní straně stehen a budou vypadat hned daleko líp. A to se dá zlepšit cvičením a rozumným pohybem. Jak na to?
- Pomůžou obyčejné dřepy. Nemusí jich být zpočátku moc, ale dají se postupně přidávat, v závislosti na tom, jaká je naše kondice.
- Pevnost nohou podpoří i výpady vpřed a vzad, většinou se doporučuje cvičit opakovaně a v několika po sobě jdoucích sériích.
- Modelovat se dají i lýtka. Stačí trik se schody nebo stupínkem. Postavte se na kraj schodu tak, aby paty přesahovaly. Začněte se pohupovat nahoru a dolů, střídavě se vytahujte na špičky a nechte paty poklesnout pod hranu schodu.
- Nohy dostane do kondice pravidelná chůze, i když neujdete denně 10 tisíc kroků.
Údržba je základ
Než vystavíme nohy okolním pohledům, přece jen stojí za to je trochu ošetřit. Celé je vyhladíme alespoň jednou týdně peelingem nebo žínkou z luffy při ranním sprchování. Rozhodně jim neuškodí použít samoopalovací krém, nohy budou opticky štíhlejší, a když použijete peeling před nanesením krému, opálení na nich vydrží déle.
Pravidelná masáž luffou je ideálním preventivním opatřením proti nežádoucí celulitidě.
Při jakékoliv masáži se doporučuje postupovat vždy zespoda nahoru, směrem k srdci. Místo luffy se dá použít i hrubší kartáč, jeho pohyb na kůži v ní rozproudí krev, vždy ale platí, že masážní pohyby musí být příjemné, není nutné kůži příliš drásat. Po takovém ošetření je dobré využít dobrodiní tělového oleje nebo mléka. Suchá pokožka se tak zvláční a zjemní, rozhodně tento zkrášlující krok nepodceňujte.
Na paty a prsty patří balzám nebo hutnější krém na nohy. Prospívá jim pravidelná pedikúra, mezi jednotlivými návštěvami se pak již dokážeme o hrubnoucí kůži i nehty postarat bez velkých potíží. Péče o chodidla a paty je důležitá, a to i když nejsou nikomu momentálně na očích. Stačí k tomu hrubý pilník a pemza a samozřejmě je budeme mazat, mazat a mazat. Použít se dají i peelingové masky ke zjemnění tvrdé kůže, koupit se dají speciální hydratační ponožky nebo návleky. Jsou na vnitřní straně potaženy vyživujícím gelem s obsahem olejů, který se postará o hydrataci a změkčí suchou a popraskanou pokožku. Ponožky vystačí minimálně na 50 použití.
Vyšší dívčí vzhledu nohou
Celkový vzhled nohou rozhodně ovlivní i pečlivá údržba nehtů a jednotlivých prstů. I tady se přes zimu a v lockdownu dalo hodně zanedbat, ale jakmile jsou na obzoru otevřené sandály, není už na co čekat. Ošetřené, upravené a nalakované nehty jsou už samozřejmost. Objevíte-li na nich něco podezřelého, co by se dalo považovat za náznak plísně, nečekejte a vydejte se k dermatologovi. Onemocnění nehtů se projevuje změnou barvy, svěděním i zápachem, zbavit se zanedbaných potíží trvá dlouho a ukrývat nemocné nehty není snadné ani příjemné.
Přebytečné chloupky
Samostatnou kapitolou péče o pokožku nohou je náš věčný boj s chloupky. Je celkem jedno, jestli nám vadí ty na lýtkách, stehnech nebo v linii bikin. Všude jsou nežádoucí. Dlouho se k jejich odstranění používalo převážně holení, další možností je cukrová pasta a vosk. Všechny způsoby mají své výhody a nevýhody. Moderní metodou, jak se zbavit chloupků z velké plochy, je epilační laser. Bohužel není pravda, že stačí jednou a dost, chloupky pak už nezahlédneme. Ovšem i za cenu několikanásobného opakování je jeho použití pokrok. Zejména, když se jedná o tak citlivé partie, jako jsou stehna nebo oblast bikin.
Modrá není dobrá
Kůže na nohách bývá po zimě světlejší a citlivější, při pečlivějším pohledu na ní můžeme někdy objevit něco, co tam ještě nedávno nebylo a co nás opravdu nepotěší. Drobné rozšířené žilky – mikrovarixy, metličky nebo také pavoučkové žilky, odborně venektazie. Jakmile se jednou objeví, samy od sebe nezmizí. A co víc, jejich počet a rozsah se s lety stále zvětšuje a přibývá. Síť žilek o průměru několika milimetrů může mít červenou, modrou až fialovou barvu a přehlédnout se nedají. Nejedná se o obávané křečové žíly, ale i ty jim v budoucnu můžou dělat společníky.
Přesná příčina, proč se u někoho objeví oslabení žilní stěny, jež stojí za jejich vznikem, a u někoho ne, není dosud známá. Podstatná je porucha kolagenního vaziva tvořícího žilní stěnu. Tato snížená kvalita žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná.
Sklon k jejich vzniku tedy může být dědičný, podíl však mají i hormonální změny. Metličky se můžou poprvé objevit v těhotenství, ale i během menopauzy či užívání hormonální antikoncepce. Podílet se na jejich vzniku může ale celá řada dalších faktorů – životní styl, kouření, nadváha, dlouhé stání v práci nebo naopak pohodlnost a nedostatečné prokrvování dolních končetin. Udává se, že metličky jsou více či méně patrné u 90 % žen. Nejčastěji se nacházejí na zevních stranách stehen, v podkolení a na lýtkách. Můžou být spojeny s pocity tíhy končetin, i když nezpůsobují žádné větší zdravotní problémy. O ty se ale spolehlivě postarají křečové žíly, které se na postižených nohách můžou objevit později. Ale nemusí.
Nohy, které venektazie postihují ve větším nápadném rozsahu, není dobré příliš vystavovat slunečnímu záření. Může se tak ještě více poškodit kolagen, který stěny žil obsahují. Při pobytu na slunci je tedy potřeba i nohám věnovat stálou pozornost a neustále je chránit krémy s filtry proti UV záření.