Samozřejmě tehdy, když nám něco na našem vzhledu vadí tak, že odstranění tohoto kazu na kráse nám zvýší sebevědomí. Existuje ale nějaké vhodné roční období?
Každý, kdo se chystá na plastickou operaci, přemýšlí, v jakém ročním období ji podstoupit. Většina lidí se rozhoduje pro jaro, podzim nebo zimu. Proč jsou operace v létě méně populární? Zeptali jsme se MUDr. Lucie Kalinové, vedoucí lékařky Brandeis Clinic.
Náročnější rekonvalescence
„Obecně se doporučují chladnější měsíce z několika důvodů: Pokud pacient vystaví jizvy na přímé slunce příliš brzy, může to zhoršit následné zabarvení. Zvýšené pocení může způsobovat podráždění. Při nedostatečné hygieně to pak může prodloužit dobu hojení,“ vysvětluje odbornice. „Všechno ale závisí na dohodě s pacientem. Pokud ví, že bude mít přes léto volno, a je ochotný jeho část věnovat rekonvalescenci, nevidím v tom problém. Musí si naplánovat operaci tak, aby vyhovovala jeho potřebám a možnostem. Léto není výjimkou ani překážkou.“
U některých operací je přesto v letních měsících rekonvalescence náročnější. Platí to například pro liposukci nebo zvětšení prsou. Součástí pooperační péče je totiž speciální kompresní prádlo, které se musí nosit prvních 14 dní mimo sprchování neustále, což může být v horkém počasí nepříjemné.
Žádné slunce!
Po každé plastické operaci je navíc nutné určitou dobu dodržovat klidový režim – nesportovat, neopalovat se a vyhnout se koupání na koupališti. A to se v teplých letních dnech jistě hůř dodržuje. Je nutné zdržovat se ve stínu, jizvy zakrývat a oděvem důsledně chránit před sluncem. A to nejen těsně po zhojení rány, ale ještě minimálně jeden až dva měsíce po zákroku.