Často zapomínáme, že nejúčinnější řešení bývají nejjednodušší. Jedlá soda má tak prospěšné účinky a univerzální využití, že by zasloužila čestné místo v každé kuchyni i koupelně.
Kombinace vlastností jedlé sody (soda bicarbona) slibuje desítky využití od lékárničky až po kosmetický kufřík, nemluvě o hygieně. Praktická, levná a naprosto jednoduchá soda je nejbližším spojencem v každodenní péči.
Zdraví především
Vzhledem k tomu, že převážná část naší stravy je kyselinotvorná, je jedlá soda se svým alkalickým pH mezi 8 až 8,4 likvidátorem žaludeční kyselosti (pálení žáhy) a lze ji také použít k úlevě od nadýmání a plynatosti. Tím, že neutralizuje mastné kyseliny (rostlinné a živočišné tuky), pomáhá zvládat nevolnost po velké hostině i přetaženém večírku. A když ji přidáme do vody na vaření určitých potravin (zelí, luštěniny atd.), usnadňuje jejich trávení. Ne náhodou se přidává do moučníků, aby byly vzdušnější.
Americká studie zveřejněná v časopise Journal of Immunology nedávno prokázala, že konzumace jedlé sody v malých dávkách může snížit zánět některých onemocnění, jako je revmatoidní artritida. Představuje pádný argument pro vyrovnání naší pH rovnováhy. Kávovou lžičku sody rozpusťte ve sklenici vody a pijte při problémech, ale ne každý den. Vlastnosti sody také oceníte při vaginální kvasinkové infekci, která se může vyvinout zejména v nadměrně kyselém prostředí. Prováděním vaginálních klystýrů se sodou bicarbonou tak můžete snížit riziko jejich rozvoje. Nařeďte jednu až dvě polévkové lžíce prášku v litru vlažné vody a pomocí klystýrové baňky vtlačte tekutinu do pochvy. Toto čištění provádějte jen občasně, jinak riskujete narušení vaginální flóry.
Spojenec při péči o pleť
Jak víme od našich babiček, soda změkčuje vodu a stejně tak má zjemňující účinky na pleť, která je po ošetření krásně osvěžená a pružná. Navíc má uklidňující účinky na citlivou pleť se sklony k podráždění či akné, ideální je také po holení. Ve spojení s vodou ve formě pasty se jedlá soda používá také k léčbě různých kožních problémů jako zanícené pupínky, kvasinkové infekce, afty, bradavice, opary i kůže spálená sluncem. Má uklidňující vlastnosti, které můžou zmírnit i svědění po bodnutí hmyzem. Sodu můžete také využít k pravidelnému peelingu pleti pastou nebo přímo práškem, kterým masírujete navlhčenou pleť. Jemné krystaly krásně odstraní odumřelou pokožku, aniž by ji podráždily, a navíc krásně rozzáří pleť.
I pro hvězdný úsměv
Soda může také zmírnit bolesti a únavu spojenou s dlouhým dnem práce nebo po sportu. Nasypejte 100 až 200 g sody do koupele a dejte si relax! Nebo si alespoň dopřejte koupel nohou ve vlažné vodě s dvěma polévkovými lžícemi prášku po dobu 10 až 15 minut. Soda pomáhá eliminovat toxiny (organickou kyselost v důsledku přebytku kyseliny mléčné uvolněné při námaze) a povzbudí regeneraci. Po koupeli tělo nebo nohy promasírujte olejem s přídavkem levandulového éterického oleje. Uvolňující efekt je zaručený.
Trápí vás nadměrné pocení a tělesný pach? Sodu bikarbonu můžete použít jako přírodní deodorant, ať už na tělo nebo na nohy. Jednoduše naneste trochu sody na místa, kde se nejvíce potíte. Místo můžete potřít rozpuštěným práškem, ale pokud se hodně potíte, můžete podpaží stejně jako nohy sodou na chvíli „zapudrovat“ a přebytečný prášek pak otřít. Soda zcela eliminuje pachy produkované bakteriemi. Boty nasáklé potem můžete vysypat jedlou sodou, nechat několik hodin působit a poté přebytek prášku odstranit: pach je dokonale zneškodněn.
Se sodou můžete snadno zvítězit i nad zubním plakem, osvěžit dech, odstranit zbytky jídla usazeného mezi zuby a také dosáhnout hvězdného úsměvu. Soda rozpuštěná ve vodě (kávová lžička na sklenici vody) nahradí ústní vodu. Při jejím používání jako zubní pasty je třeba postupovat opatrně, protože má silné abrazivní účinky, které můžou časem poškodit zubní sklovinu. Je třeba se jí vyhnout, pokud máte citlivé dásně nebo tenkou sklovinu. Proto by se neměla používat každý den: maximálně dvakrát týdně špetka sody na zubní pastu.