Jeden prášek na hlavu, druhý na bolest břicha. Při viróze si jich raději naordinujeme víc, aby byl účinek co nejrychlejší… Takhle se mnozí z nás stávají sami sobě lékařem a lékárníkem.
Ale pozor: víc medikamentů nemusí znamenat víc zdraví. Spíš naopak. Naše populace se dožívá stále vyššího věku a v mnohém za to vděčí farmacii.
V dnešní době máme lék snad na všechno – to ovšem může přinášet i problémy. Ne každý lékař je tak osvícený, ale se zamyslel na kombinací medikamentů, které nám předepisuje. A ne každý lékárník je tak empatický, aby nás upozornil, že tento lék není dobré užívat společně s jiným lékem. Pokud ale navštěvujete stejnou lékárnu, kontroluje „váš“ magistr nebo magistra vaši lékovou historii.
Nebojte se zeptat
Aby pacient užíval pouze jeden lék, je v dnešní době čím dál výjimečnější. Málokdy je to totiž dostačující. Navíc je účinek ovlivněný věkem, zdravotním stavem i životním stylem. Při současném užívání různých medikamentů se často mění síla a délka jejich účinku a může docházet k vzájemnému ovlivňování. Tento jen se nazývá léková interakce.
„Lékové interakce bohužel nevznikají pouze užíváním léků na lékařský předpis nebo těch volně prodejných,“ vysvětluje Mgr. Martina Štěpková z teplické lékárny Alphega, „Také kombinace léků s některými složkami potravy, nápojů nebo vlivem jistých chemických látek z našeho okolního prostředí − např. cigaretový kouř − nás můžou pěkně potrápit. Proto první pravidlo ve světě lékových interakcí zní: Vždy dodržujte pokyny svého lékaře či lékárníka.“
K problémům ale dochází spíš při užívání léků volně prodejných. Některé mají sice různé názvy i formy, ale obsahují stejnou účinnou látku. Lidé si nepřečtou příbalový leták a ve snaze zbavit se co nejrychleji potíží polykají jeden prášek za druhým. Stává se to nejčastěji u volně prodejných léků na bolest s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Dojít k tomu může také v případě, že nám léky předepisuje víc lékařů nebo si je vyzvedáváme v různých lékárnách. Vždy se vyplatí zeptat se svého praktického lékaře nebo lékárníka. Na rozdíl od nás totiž vědí, které léky obsahují stejnou účinnou látku, i když mají třeba jiný název, protože je vyrábí jiná farmaceutická společnost.