Svěřit se rukám kosmetičky je velmi příjemné, pravidelná péče pokožce svědčí. V zimě, na jaře, v létě i na podzim. Zkrášlovací procedury uvolňují, povzbuzují a zvlášť v letních měsících krásně souzní s prázdninovou atmosférou.
Pravda je ale taková, že zejména nepravidelné klientky kosmetických salonů právě v letních měsících dávají své pleti od profesionální péče dovolenou a vracejí se ke kosmetickým rituálům až zase na podzim.
Dopřát si péči je užitečné
Kosmetické ošetření se tak trochu svým efektem vymyká běžným pečujícím rituálům. Pedikúra ošetří nohy a nevzhledné hrubé paty zmizí jako mávnutím proutku, nový účes nikdo nepřehlédne a dokonalé nehty patří k létu stejně jako bronzový nádech pleti.
Okamžitý efekt zpravidla hodinového odborného ošetření, kdy kosmetička střídá čištění, masáž a využití speciálních přípravků podle typu a kvality pleti, až na výjimky nikoho v okolí neomráčí. Vy se však budete cítit skvěle. Upravené a nabarvené obočí i řasy dodají celkovému vzhledu potřebný šmrnc, který vydrží bez pohromy i v letním vedru, kdy máme pocit, že se rozpustíme. Pátrat po nové kráse ve zvětšovacím zrcátku je zbytečné. Bude vidět až po několika dalších návštěvách, ale to většinou netrpělivé milovnice rychlých řešení neví.
Kosmetické ošetření vyžaduje čas a pravidelnost. Ženy, které se s tímto rytmem dokázaly dlouhodobě sžít, uvidí efekt své snahy zejména s postupujícím věkem. Když ale budeme pravidelnou péči dlouho odkládat, promarněné roky většinou nedoženeme.
Příběh kosmetického lehátka
Profesionální ošetřování pleti má své důvody, pravidla, historii i rituály. Dlouhá staletí se zkrášlování pokožky a ochrana proti stárnutí vyvíjely spíše intuitivně, využívaly se nejrůznější ingredience, nad kterými by se nám dnes přinejmenším tak trochu točila hlava a teprve od začátku dvacátého století dostalo sofistikovanější základy. Období, kdy mnoho žen opustilo stěny domácností a našlo si pracovní i studijní uplatnění světu stále na očích, přineslo nové požadavky na vzhled. Touha po věčném mládí, svěžesti a kráse vyvolala potřebu nových služeb. Postupně přestalo stačit domácí využívání kosmetických přípravků, začal se rozvíjet nový obor, profesionální péče o pleť v kosmetických salonech.
Hlavním městem krásy byla v té době samozřejmě Paříž a po jejím vzoru se stále žádanější kosmetické služby stěhovaly do dalších měst. A samozřejmě se objevily i v Praze.
Jednou z průkopnic byla už v roce 1914 majitelka a provozovatelka kosmetického a kadeřnického salonu s dámskou obsluhou s názvem Institute de Beauté à la Paris Jindřiška Lavecká. Není bez zajímavosti, že už tehdy salony nabízely specializované kosmetické služby s ohledem na konkrétní potřeby pleti, omlazování a aplikace „výživových hormonů“.
Vedle přípravků se rychle vyvíjely i ošetřovací postupy. V roce 1920 přinesla změnu i obličejová gymnastika francouzské lékařky Nadji Payot, tzn. unikátní metoda masáže obličeje, která zahrnuje 42 různých pohybů a dodnes se s úspěchem provádí v profesionálních salonech firmy Payot. Pomáhá pleti uchovat pevnost, pružnost a účinně bojuje proti vráskám. Průkopnicemi kosmetické péče postavené na seriozních základech byly od začátku ženy, řada jejich jmen je spojená s kosmetikou dodnes: Elizabeth Arden, později Estée Lauder a další.
Na věku záleží
Asi nikoho nepřekvapí, že základní potřeby pleti se v průběhu let mění. Mladé dívky nejčastěji řeší problémy s podrážděnou pokožkou a s akné, která dokáže většinu postižených opravdu potrápit. Mávnutí rukou s tím, že podobnými problémy prošli v mládí skoro všichni, ale není na místě. Špatně ošetřená nebo neošetřená akné může zanechávat na pleti jizvy, trvalé barevné změny, léčení projevů trvá dlouho a přináší vnitřní nespokojenost i pocity méněcennosti.
Pěkná pleť nebyla a není samozřejmost. Zralejší ženy se už nemusí zaměřovat na červené pupínky na obličeji, ovšem pro ně bývají strašákem první vrásky a ochabování pleti. Vedlejší důsledky postupného stárnutí pleti, o kterou se nedokážeme samy správně postarat, se můžou objevit již okolo třicítky. Ztráta kondice pleti se začíná projevovat nejen na obličeji, především v partii okolo očí, ale i na krku, dekoltu a také na hřbetech rukou. Stárnutí se prostě neošálí, musíme proti jeho příznakům včas a účinně zakročit.
Letní klopýtání
Naše kůže je živoucí orgán a její kondici, vzhled a poměrně velkou flexibilnost ovlivňuje mnoho faktorů. I když léto milujeme a rádi si užijeme všechny jeho výhody, je to právě toto období, které na naší kůži může nechat nepříjemné stopy. Nedostatek vody v pleti se nemusí projevit ze dne na den, ale podrobnější pohled odhalí, že se přesušené a nesprávně ošetřené partie šupí, tvoří se na nich jemné vrásky a kůže působí unaveně. Stále výraznější roli hraje v působení na letní kondici pleti i vliv UV záření. Bronzová barva kůže je jistě žádoucí, obdivovaná a k létu patří, nemá však jen klady. Vlivem nadměrné expozice slunečních paprsků můžou vznikat pigmentové skvrny, které mají bohužel do roztomilých a přitažlivých pih hodně daleko. Zbavovat se jich je velmi složité a bez odborné pomoci to vlastně skoro nepůjde.
Ale i prosté mhouření očí na slunci podporuje vznik hlubokých mimických vrásek, které dokáže z obličeje setřít jen aplikace botoxu a výplň kyselinou hyaluronovou. A přitom snadnou prevencí je nošení slunečních brýlí.