Žijí prý mezi námi ženy, které si můžou obléknout a dopnout vše, co si kdy během svého života pořídily. Gratulujeme! Jenže jsou i takové, které s udržováním své postavy musí bojovat. Politovat? Ne. I tady je na místě gratulace za snahu. Protože jiné jsou na tom hůř a vůbec se nenamáhají s tím něco dělat.
Jistě, je obrovský rozdíl chtít se zbavit nadváhy, nebo se jen pokusit trochu doladit problém s několika kily navíc, povolenými svaly nebo s celulitidou.
To je samozřejmě lehčí, ale snadné to také není. Hraje se o trpělivost, trochu času navíc a samozřejmě i rozhled, vědět, co ve vynaloženém úsilí může pomoct.
Nepřátelé dobré postavy jsou notoricky známí, vytrvalí a opakovaně obtěžují po celý život. Co nás nejvíc trápí? Vyhrává samozřejmě celulitida, ochabující povolená kůže na vnitřní straně stehen a paží, víc objemu na stehnech, bocích a břiše. To všechno dokáže pěkně otrávit, zbavit sebevědomí a přinutit vyměnit plavky za vlající oblečení a dlouhé kalhoty. A bez viny nejsou ani hrubá kůže, pigmentace, sítě metliček na nohou, křečové žíly a urputné tmavé chloupky.
Za léto krásnější!
Teoreticky máme tedy téměř všichni jasno. Kdo se chce cítit líp, bude muset ještě trochu popracovat. Většinou se nám o plážích v posledních letech mohlo jen zdát, takže nedostatků, které bude potřeba trochu zkrotit, bude nejspíš víc. Nic ale není ztraceno, kapitulovat rozhodně netřeba.
Úkol první: mít reálné představy
Žádná postava se během několika týdnů výrazně nepromění k lepšímu jen tak. Kdo střízlivě odhadne svůj cíl, bude mít výhodu. Hladovky, drastické diety a vyčerpávající posilování málokomu vyhovuje, i když je motivace veliká. A pak – ještě horší a těžší je efekt, dosažený po velkém úsilí a odříkání, udržet. Rozumnější je tedy přiměřená dávka pohybu, který nebudeme nenávidět, a úprava počtu přijímaných kalorií.
Pro úspěch někdy pomůže i jen prosté vynechání kalorických záškodníků. Upuštění od večerního mlsání v podobě sušenek, krekrů a jiných laskomin může udělat kupodivu mnoho práce za nás a ani si toho nevšimneme. Osvědčuje se užitečné pravidlo, tj. co doma nemám, nesním.
Úkol druhý: o jídle přemýšlet
Každý aspirant na krásnější tělo by měl začít o jídle opravdu přemýšlet. A samozřejmě vnímat, co během dne jen tak zhltne. To dává přehled o tom, kde máme skryté rezervy. Proč se ukrývat za stále stejnou písničku – vždyť já ale vůbec nic nejím. Bohužel, pravda to tak většinou úplně není. Skrytý a trochu záludný nepřítel je i alkohol. Bojíme se čokoládových dortů nebo jídla z fastfoodu, ale večerní sklenky už ne. Občasná dvoudecka suchého bílého vína bývá povolena, ale opravdu jen občas.
Úkol třetí: naučit se hospodařit s vodou
Hydratace je víc než důležitá, protože zdravá kůže v kondici vždy lépe vypadá, i když obaluje nějaké to deko navíc. Naopak přesušená a ochablá pokožka mladě zrovna nepůsobí. S vodou se to ale nesmí přehánět. Příliš mnoho vody v tkáních vede k pocitu pnutí, opuchlosti a nekomfortu. Rozhodně je na místě začít méně solit, omezit polotovary a vsadit na dostatek zeleniny obsahující vlákninu. Upravuje peristaltiku, a to je nejen při sedavém způsobu zaměstnání důležité.
Úkol čtvrtý: dostatek spánku
Společníkem na cestě k pěkné postavě je dostatek spánku a méně modrého světla. Konkrétně to znamená, že spát je potřeba minimálně sedm hodin. Méně spánku zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který pak sabotuje veškeré úsilí změnit postavu pomocí cvičení, zpomaluje růst svalů, tělo si jeho přítomnost vyhodnotí jako stres a začne se bránit zvyšováním množství uložených tuků. Nadbytek modrého světla, které produkují televizní obrazovky, displeje telefonů a dalších elektronických zařízení je také známým stresorem. Už se mu v životě nevyhneme, ale nemělo by nás provázet až do ložnice, kde brzdí klidné usínání.
Úkol pátý: pohyb a cvičení
Bez rozhýbání těla nikdo efektivně nezhubne. Kdo si život bez pohybu neumí představit, většinou před létem nemusí svou postavu příliš korigovat. Ti ostatní se musí rozhodnout. Diety všechno nezmůžou, protože ruku v ruce s nimi jde ochablá pokožka, únava a nedostatek pozitivní nálady. Důležité je tedy najít druh pohybu, který budeme respektovat – je jedno, jestli to bude plavání, svižná chůze nebo jízda na kole či rotopedu. Záleží i na tom, kdy cvičíme. Pohyb ráno údajně pomůže zlikvidovat až o 20 % tělesného tuku víc, než když mu vymezíme čas v jiných částech dne. Je však důležité se před cvičením nasnídat. Kdo nejí, inspiruje své tělo k vytváření zásob, aby se s očekávaným nedostatkem energie vyrovnalo.
Úkol šestý: hledat pomoc
Nedostatky postavy můžou člověka hodně potrápit, ale jen málokdo si dokáže trvale najít cestu z kaše sám. Formování postavy nemusíme svěřit jen posilovnám. V nabídce wellness studií jsou i daleko příjemnější a šetrnější prostředky, které méně zkušené k vytouženému cíli doprovodí nebo nasměrují. Cvičicí stoly, termosauny a speciálně konstruované kondiční programy vytvořené tak, aby se každý vynaložený pohyb dokonale využil – to je přijatelná nabídka i pro ty, kteří za normálních okolností cvičení příliš nevyhledávají.
K dispozici jsou i speciální trenažéry, např. hypoxitrainer, vakuová komora se stacionárním kolem. Klientka v ní leží od pasu dolů a „jízdou na kole“ a také působením slabšího a silnějšího podtlaku se urychluje cirkulace krve, látková výměna a proudění tělních tekutin. Obdobně působí i podtlaková kabina, ve které se skrývá běžecký pás (např. VacuShape). Zajistí se tak maximální prokrvení a také dokonalejší spalování tuků.
Žádný pohyb by neměl působit stres a nechuť, naopak podporovat psychickou pohodu. Koho neoslovily ranní běhy v lese, a přece jen chce něco pro sebe udělat, má vždy šanci hledat alternativu, zvlášť když nebojuje s nadváhou, ale spíš s vlastní kondicí. Ideálním společníkem pak můžou být vyzkoušené i ne zcela rozšířené procedury podporující prokrvení, zmírňující případné otoky a zadržování vody v těle. Působit na tukovou tkáň a případně i celulitidu se dá podporou látkové výměny a speciálními zábaly.