Dát si šlofíka po obědě je nemyslitelná představa pro většinu aktivních lidí. Přesto se všichni specialisté shodují na nesporných kladech této prospěšné siesty, která zlepšuje paměť, zvyšuje kreativitu i výkonnost a uvolňuje stres.
Od roku 1990 studoval psycholog Bill Anthony, ředitel Psychiatrického rehabilitačního centra při Harvardské univerzitě, výhody tohoto antistresového nástroje, který spustí v mozku něco jako úklidový režim umožňující vstřebat nová data.
Další výzkumy naznačují, že díky pouhým dvaceti minutách odpočinku se náš intelektuální výkon zvýší až o dvacet procent! A horliví zastánci siesty dokládají její výhody seznamem géniů, kteří ji praktikovali: od Archimeda přes Leonardo da Vinciho až po Victora Huga či Isaaca Newtona. Zázrak? I v očích vědců zůstavají mechanismy siesty stále ještě jen málo probádané.
Nevyhnutelná slabost
Siesta (z latinského sexta, tedy šestá hodina po probuzení nebo spíše snídani) se vztahuje na dobu odpočinku po obědě. Podle Michela Tiberga, neurologa ze Spánkového centra v Toulouse, je člověk geneticky naprogramován ke spánku kolem 14. až 15. hodiny. V tomto klíčovém okamžiku pozornost ochabuje, oční víčka klesají a hlava těžkne. Ale tato malá slabost je fyziologicky prostě nevyhnutelná. Dokládá to například vrchol výskytu dopravních nehod přesně v této době.
Benefity siesty jsou četné a nepochybné: pomáhá zabránit zhoršení bdělosti a pozornosti, podporuje soustředění, stimuluje paměť a tvořivost. Na preventivní úrovni snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i stres a posiluje imunitní systém. A kromě toho pozitivně působí na dobrou náladu a zdravý tonus pleti!
Proč je důležité si zdřímnout?
Všechny vědecké studie se shodují v tom, že současná západní populace spí špatně a nedostatečně. Krátkou pauzou tedy můžeme dohnat spánkový deficit, ovšem za podmínky, že naše dřímání nepřekročí dvacet minut. Delší spánek totiž naopak může ještě zhoršit příznaky spojené s nedostatkem spánku.
Siestu si můžete dopřát kdykoliv během dne s výjimkou pozdního odpoledne, kdy by se snadno mohla změnit v noční spánek s předčasným ukončením a následnou nespavostí.
Chuť na šlofíka můžeme pocítit nejčastěji po obědě, kdy si organismus říká o energii navíc, kterou potřebuje při procesu trávení. Podobně se můžete cítit hned po vydatné snídani nebo po večeři. Touha po spánku se naopak obvykle nevyskytuje u jedinců, kteří vynechávají oběd.