I ten sebemenší podbradek kazí profil a přidává roky. Většinou se připisuje nadváze, ale nemusí to být vždy celá pravda. Na jeho viditelnosti se podílí i špatné držení těla, přirozené stárnutí a samozřejmě i genetika. Jak se polštářku pod bradou zbavit?
Dvojitá brada „nezdobí“ jen ženy, vidět se dá samozřejmě i u mužů. Ti si jej však daleko méně připouštějí. Je to ale vzhledový defekt, komplikace pěkného vzhledu. Bohužel, zbavit se jí není hračka, ani předcházet problému není snadné.
V nevýhodě jsou zejména ti, kdo mají výraznější podbradek geneticky zakódovaný – touto vadou na kráse trpěli i jejich předci.
Nejen zemská přitažlivost
Hlavním důvodem nepěkného profilu opravdu často bývá nadváha; tuk uložený po těle se samozřejmě snadno usadí i pod bradou. Líbí se mu i pod volnější kůží, která v těchto místech samovolně povoluje s postupujícím věkem. Proto se také podbradek ve vyšším věku zvětšuje a zvýrazňuje.
V mládí mívá většina lidí partii dolní čelisti jasně vyrýsovanou, postupně ale tato oblast začne podléhat, vzhledem k ochabování a ubývání kolagenových vláken, vlivu zemské přitažlivosti. Stále horší elasticita pleti umožňuje vznik větších nadbytků kůže, které vzhled a tvar čelisti opticky mění. Pod bradou se začne projevovat zpočátku menší a později i větší zásoba kůže a uloženého tuku.
Co je původcem druhé brady?
- Nadváha
- Tisknutí brady k hrudníku při některých pravidelných činnostech
- Celkově špatné držení těla
- Stárnutí
- Genetika
- Problémy se štítnou žlázou
Nenápadní záškodníci
Na nadváhu se dá samozřejmě svést všechno. A většinou je opravdu prvotním viníkem. Původ problémů se ale dá najít i v našem životním stylu. Stále více lidí má sedavé zaměstnání, mnoho času trávíme u obrazovek počítače nebo laptopů. Nikdo nepočítá hodiny věnované kontrole mobilního telefonu či sledování televize. Hrbení, strnulá poloha těla v lehkém předklonu s vysunutou bradou kůži neprospívá, zbavuje ji přirozeného napětí. Je to vlastně důkaz, že nad postavením těla často nemáme kontrolu. Kdo by měl pocit, že to může být i jeho problém, měl by začít u umístění monitoru počítače. Velmi často je příliš nízko a tak nás nutí hlavu sklánět a tisknout bradu k tělu.
I při mírném naklonění brady k hrudníku se kůže pod bradou nařasí a když ji tak budeme nutit setrvávat delší dobu, nebude se jí do normální, tj. vypnuté polohy už ani moc chtít.
Obdobně je to i se spánkem na vysokém naducaném polštáři. Vysoké podložení hlavy sklání bradu v nepřirozeném úhlu k tělu, svaly na krku a na bradě leniví a samovolně ochabují. Koneckonců, ne že by např. Japonky podbradkem vůbec netrpěly, ale většina z nich polštář nepoužívá a když, tak jen malý a tenký.
Prevence je těžká, ale…
Samozřejmě že je lepší problémům předcházet, i když to není snadné. A tam, kde se dvojitá brada v rodině dlouhodobě usadila, je předvídavost opravdu žádoucí. Vždy se dají preventivně posilovat krční a zádové svaly, kontrolovat držení těla, jídelníček. Automasáž ohrožené partie, výběr kosmetických prostředků určených k boji s ochabováním kůže se hodí vždy.
Důležitá je i sebekontrola, uvědomění si postoje brady vzhledem k tělu. Zrádné může být i pletení, vyšívání, kreslení a řada dalších činností. Není nutné se jich vzdát, hlava by ale měla častěji měnit pozici.
Existuje řada zaručeně účinných cviků, kterými se dá vznik a rozvoj dvojité brady ovlivnit. Než začnete bojovat i tímto způsobem, poraďte se ale se zkušenou fyzioterapeutkou, která nejprve zkontroluje krční páteř a celkový postoj těla. Můžou se tak odhalit i skryté další problémy, které špatné nebo nevyhovující postoje ovlivňují a vlastně vynucují. Náprava chybného držení těla snadnými cviky pak prospěje nejen podbradku. Tělo se uvolní, chůze bude ladnější a zmizí bolest za krkem nebo v bederní páteři.
Kdy pomůže skalpel?
Výraznější podbradek s roky hromaděným tukem se nedá odčarovat a výsledek je velmi vytrvalý. Hubnutím se sice dá částečně eliminovat tuk, ale ne všechna povolená kůže. Nežádoucí podbradek se ale dá velmi úspěšně korigovat na pracovišti plastické chirurgie.
U mírnějších závějí tuku usazených pod bradou se dá použít liposukce, zejména v mladším věku, kdy se kůže dokáže ještě regenerovat a postupně vrátit do původního pevného tvaru. Každý další rok věku však situaci komplikuje. Na výraznější přebytky kůže a povolené tkáně samotná liposukce nestačí a vše je potřeba řešit radikálněji, většinou v kombinaci s faceliftem. V některých případech lékař doporučí plastickou operaci krku, která vedle podbradku zároveň ošetří i povolení jemné kůže v těchto partiích a může se kombinovat i s liposukcí.
Za co může věk?
Dá se udržovat váha, kontrolovat držení těla ve dne i v noci, a přesto to nemusí být stoprocentní úspěch. Viníkem může být neodvratné stárnutí a ochabování nejen zapojovaných svalů, ale i kolagenových a elastinových vláken. To je příčina uvolnění a poklesu kůže. Většina z nás má pocit, že se nic tak strašného stále neděje, ale stačí se podívat na starší fotky: někdejší už pevná linka v okolí dolní čelisti i na krku někam zmizela a před námi v zrcadle jsou vidět malé, ale stále viditelnější „syslíky“, které sice se dají zpočátku přehlédnout, ale z profilu je už nic neskryje.
Jako prevenci doporučují kosmetičky i fyzioterapeuti trénovat výbojné vysunutí brady, které kůži vypne, donutí zpohodlnělé svaly zapojit se do práce a klesající partie se začnou zpevňovat.