Netušená síla střevních mikrobů představuje cestu ke svěžímu mozku!
Jednou z nejběžnějších poruch nervové soustavy je bolest hlavy včetně migrény. Téměř polovinu dospělých rozbolí hlava nejméně jednou za měsíc. A nejde přitom jenom o nějakou banální nepříjemnost – brání lidem pracovat, narušuje kvalitu jejich života, nese s sebou finanční výdaje.
MÁME SKLON NEBRAT BOLEST HLAVY příliš vážně, hlavně proto, že mnohé léky, které na ni užíváme (např. Aspirin, acetaminofein, ibuprofen), jsou celkem levné a snadno k dostání.
Roztroušená skleróza, ničivé autoimunitní onemocnění, které ochromuje schopnost nervových buněk vzájemně spolupracovat, sužuje dnes na celém světě miliony lidí. A pak je zde autismus, jehož výskyt jen za posledních patnáct let sedmkrát vzrostl, takže se dá hovořit o skutečné epidemii moderní doby.
A přece to nemusí být tak zlé. Z výzkumu nejrenomovanějších pracovišť na celém světě vyplývá, že správná činnost mozku na jedné straně a její poruchy na straně druhé jsou dány tím, co se odehrává v našem travicím traktu.
ANO, JE TO TAK, současný stav naší zažívací soustavy je určující riziko celé řady psychoneurologických chorob, které nám do budoucna hrozí.
Seznamte se se svým mikrobiomem
Abychom začali chápat úlohu bakterií v lidském životě, musíme si uvědomit, že některé mikroby nám neškodí, nýbrž jsou pro nás naopak nepostradatelné. Až do konce 17. století jsme neměli ponětí o existenci bakterií. V 19. století našel překvapivě přímou souvislost mezi dlouhověkostí a zdravou bakteriální rovnováhou v těle biolog ruského původu, nositel Nobelovy ceny, Ilja Mečnikov, který ve shodě s Hippokratem prohlásil, že „smrt má svůj počátek ve střevě“. Vědecký průzkum přináší nové důkazy na podporu teorie, že 90 procent všech lidských chorob má svůj prapůvod v nemocném střevě.
V SOUČASNÉ DOBĚ SE BOHUŽEL U VĚTŠINY Z NÁS NAJDE VÍC ŠPATNÝCH, PATOGENNÍCH BAKTERIÍ, NEŽ BY BYLO ZÁHODNO.
Není pak divu, že nám ztrpčuje život tolik poruch mozkové činnosti.
Jste to, co jíte!
Stav svého mikrobiomu máme ve svých rukou. Jak krmit své bakterie? Vybírejte si potraviny bohaté na probiotika, jsou to potraviny prošlé fermentačním procesem – kvašené zelí, kimči, kysané mléčné výrobky bohaté na LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS. Jezte co nejméně sacharidů a zajistěte si dostatek kvalitních tuků, jako je například panenský olivový, sezamový nebo kokosový olej.
Bílkoviny, vejce, ryby z volné přírody, mořské plody, maso z ekologických chovů (hovězí, jehněčí, skopové, bizoní, pštrosí), játra, drůbež z volného výběhu.
OMEZENĚ MŮŽETE JÍST I NÁSLEDUJÍCÍ POTRAVINY, ALE JEN NĚKOLIKRÁT V TÝDNU:
Mrkev, luštěniny (kromě cizrny), obiloviny raději celozrnné. Sladidla stevie, med a čokoládu…
Dávejte přednost organicky pěstovaným plodinám.
Snad vás potěší, že si můžete v omezené míře dát sklenku vína, čaje, kávu a čokoládu, dodáte tak tělu skvělý přírodní lék – flavonoidy.
Každý, kdo si občas dopřeje skleničku červeného vína, neuškodí svému organismu, jelikož mu dodává resveratrol, polyfenol přirozeně se vyskytující v hroznech vína. Zpomaluje proces stárnutí, zlepšuje přívod krve do mozku, posiluje činnost srdce a potlačuje tvorbu tukových buněk. Působí příznivě i na bakterie, ani ony vínem nepohrdnou.
Vybírejte si potraviny bohaté na prebiotika.
Prebiotika musí být nestravitelná, nesmějí se rozkládat působením enzymu v tenkém střevě. Za druhé musejí být bakterie tlustého střeva schopné je fermentovat a za třetí musí mít jejich příjem nějaký příznivý vliv na naše zdraví.
K prebiotikům patří česnek, cibule, pórek, pampeliškové listy, čekankový kořen, ale pozor – konzumovat je musíte v syrovém stavu.
Prebiotika pomáhají k vstřebání minerálních látek, včetně hořčíku a vápníku, snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zvyšují pocit nasycení, brání obezitě a podporují hubnutí. PŮSOBÍ PROTI GLYKACI – tvorbě volných radikálů.
Pijte filtrovanou vodu. OBČASNÝ PŮST JE VELICE PROSPĚŠNÝ!
Jezte co nejméně konzervovaných potravin, průmyslově zpracovaných a hotových jídel.
ZAČNĚTE TAKTO JÍST A UVIDÍTE, JAKÝ TO BUDE MÍT BLAHODÁRNÝ VLIV NA VAŠE ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ VYROVNANOST.