Nabídka neinvazivních a miniinvazivních zákroků se neustále rozšiřuje. Efekt určitě mají: někdy je patrný pár dnů, jindy několik měsíců. Chcete navrátit mládí, které vám vydrží až deset let? Cesta k němu vede přes kliniku plastické chirurgie.
Korektivní dermatologie dokáže vyplnit vrásky, navrátit tvářím objem, dodat pleti zářivost. S přebytky kůže vzniklými v důsledku stárnutí a gravitace si ale neporadí. „Nejúčinnějším způsobem, jak obličej omladit, stále zůstává facelifting s dlouhodobým efektem osm až deset let,“ říká MUDr. Libor Kment z kliniky Esthé.
Jako po krásné dovolené
Možná ještě váháte, zda je pro vás tento zákrok vhodný, vždyť nejste žádná televizní nebo filmová hvězda. Možná byste se divily, kdo tvoří většinu klientek plastických chirurgů. Jsou to ženy (v poslední době i muži) působící na důležitých postech, které chtějí mladě vypadat z profesních důvodů. Jsou to ale i ženy, které nepracují na očích veřejnosti a na operaci buď léta šetří, nebo si na ni vezmou půjčku. Žijí ve velkých městech, ale i na vesnici…
O zkrášlujících zákrocích celebrit se dozvíte, protože se buď samy pochlubí, nebo tento fakt provalí bulvární tisk. „Běžné“ klientky o zákroku spíš pomlčí a často ho tají i před blízkým okolím. Samozřejmě, přece je lepší říkat, že jste odpočinutá, protože jste byla na krásné dovolené, než přiznat, že jde o dílo šikovných rukou odborníka!
Najít správný čas
Jestli jste už spíš rozhodnutá omlazení podstoupit, ještě to neznamená, že k němu opravdu dojde. První krok, který musíte udělat, je zkonzultovat svoje přání s plastickým chirurgem. Ten vám řekne, zda je pro vás zákrok vhodný, jaký bude jeho výsledek, jestli na něj není příliš brzy, protože pokožka musí být na operaci „zralá“. Až na výjimky nemá cenu nechat si vyhladit obličej před padesátkou. Po tomto věku – a zejména po přechodu – se proces stárnutí zrychlí a výsledek omlazení by byl rychle pryč. Potom by bylo nutné podstoupit ho znovu.
„Zpravidla říkám, že ideální věk pro facelifting je okolo padesáti pěti let,“ konstatuje plastický chirurg a hned popisuje, co by vás na sále čekalo. „Operace trvá v průměru 1,5 až 2,5 hodiny a probíhá v celkovém znecitlivění.“ Doktor Kment se svěřuje, že se často klienti uspání obávají víc než samotného zákroku. „Obavy jsou ale zbytečné, moderní anestetické metody jsou velmi šetrné. Většinou používáme celkovou anestézii nebo v kombinaci s analgosedací, tedy anestezií řízenou nitrožilně.“ A po celou dobu zákroku pacienta bedlivě sleduje anesteziolog.
SMAS lifting vede
Při faceliftu vede operatér řez z vlasaté části v oblasti spánku směrem dolů těsně před boltcem. Podle možnosti může jít buď před, nebo za chrupavčitým výběžkem vyklenujícím se před zvukovodem. „Dále pokračujeme kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem, kde se asi v polovině boltce stáčí do vlasů. Délka řezu je závislá na potřebném rozsahu operace. Poté se uvolní kůže tváře a krku od spodiny a vyměří se a odstraní nadbytky kůže,“ vysvětluje MUDr. Kment.
Moderní lifting obličeje už se nespokojí pouze s odstraněním nadbytečné kůže, ale posunou se při něm a zpevní vazivově svalové podkožní struktury, což je tzv. SMAS (superfaciální muskulární aponeurotický systém) lifting. Při něm se povolené podkožní struktury buď nařasí, nebo odstraní.
„Nakonec je potřeba pečlivě sešít kožní okraje nitrokožními stehy na viditelných místech a jednotlivými stehy ve vlasech a za boltci. Používají se vstřebatelné i nevstřebatelné materiály. Operace končí přiložením celkového obvazu hlavy, který se po hospitalizaci do druhého dne vymění za elastickou bandáž,“ uzavírá plastický chirurg.