Neustále slyšíme, že bychom měli jíst hodně zeleniny, ovoce a vitaminů, abychom byli zdraví, v plné síle a naše tělo odolalo všudypřítomným virům. Často se ale zapomíná na neméně důležitou složku, která by měla být součástí našeho každodenního života – probiotika!
Probiotika přitom můžou pomoct nejen posilovat naši imunitu a udržet v kondici střevní mikrobiom, ale poradí si i s řadou fyzických a psychických obtíží. Proto je vhodné je do organismu dodávat v doplňcích stravy. A jejich účinek je závislý i na tom, v jaké formě se konzumují. Největší benefit přinášejí probiotika v tekutém stavu, která se do střev dostanou ještě živá, aby zde působila v plné síle.
15 miliard bakterií
„Tekutá forma totiž zajistí to, že se probiotika dostanou do střev živá a aktivní, protože v žaludku, který je pro ně velmi nepříznivým prostředím, tráví mnohem méně času než tabletová, a navíc nespouští proces trávení,“ konstatuje Ing. Ján Durec, Ph.D., ředitel vědy a výzkumu BODY&FUTURE Laboratories. A dodává, že pro dosažení co nejlepšího vlivu na naše zdraví bychom měli probiotika užívat jako doplněk k pestré a vyvážené stravě každý den ráno nalačno. Doporučená denní dávka, což je jedna plná odměrka o objemu 60 ml, obsahuje více než 15 miliard živých probiotických bakterií.
Probiotika se nacházejí také v potravinách, jako je například kysané zelí, v některých druzích jogurtů a sýrů či v zakysané smetaně a kefírech. Ve spoustě těchto potravin jsou ale probiotické bakterie mrtvé vlivem přítomných konzervačních látek nebo konzervačních metod, jako je třeba pasterizace. Například kysané zelí často obsahuje konzervační látky či prošlo procesem sterilizace, která probiotické bakterie negativně ovlivňuje. Jejich konzumací tak nepřijmeme do těla potřebnou dávku živých probiotik.
Hodné mikroorganismy
Co jsou to probiotika a proč jsou pro náš organismus nezbytná? Jsou to vlastně takové hodné mikroorganismy (probiotické bakterie a kvasinky) podílející se v našich střevech na procesu zpracovávání potravy, kterou konzumujeme – umí například štěpit nestravitelnou vlákninu a vyrábět vitaminy nebo kyselinu mléčnou a octovou. Kromě toho ale dokážou mnohem více – třeba nám pomoct s různými zdravotními obtížemi, posílí imunitu nebo bojují proti patogenům, které se ve střevech nacházejí.
A proč jsou pro naše zdraví tak důležitá? „Kromě toho, že probiotika dokážou podpořit naši imunitu a zlepšit stav našeho střevního mikrobiomu, můžou pozitivně ovlivnit i nervové funkce v mozku, zlepšit zdraví ústní dutiny, podporovat udržování normální hladiny cholesterolu a být nápomocná kvalitě pokožky – při ekzémech, atopické dermatitidě, akné či alergických zánětech. Díky působení na stav střevního mikrobiomu pozitivně ovlivňují i naši náladu a psychickou pohodu,“ vysvětluje Ján Durec.