V zimě je to dobré: nosí se většinou kalhoty, silné punčocháče… Ale co až přijde teplé počasí, budeme chodit naboso a oblékat si minisukně – a naše nohy nejsou právě výstavní? Zdá se vám předčasné tento problém řešit? Vůbec ne! Právě teď je správná doba na pořízení si bezchybných nohou.
Mikrovarixům se skoro něžně říká metličky, radost nám ale žádnou nedělají. A to přitom trápí každou třetí ženu. Nejde jenom o to, že se bojíme ukazovat odhalené nohy, ale z metličkovitých křečových žil se můžou stát křečové žíly opravdové – a to už je problém nejen estetický, ale také zdravotní.
Genetika, antikoncepce a UV paprsky
Metličky jsou prvním varováním, že s našimi žílami není všechno v pořádku. Upozorňují nás, že žilní stěny ztrácejí svoji elasticitu, jsou tudíž náchylnější ke vzniku větších křečových žil. „Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ upozorňuje primář MUDr. Ota Schütz. „Nevhodné je také vystavování se slunečním paprskům, protože UV záření poškozuje kolagen, který tvoří stěny drobných cévek. Jsou pak tenčí a průsvitnější.“
Mikrovarixy způsobují pocit tíhy nohou, napětí či bolest v končetinách. I když tyto potíže nejsou vážné, není dobré otálet s vyšetřením. „Je velmi důležité, aby se problém odhalil včas. Není nic horšího než léčbu zanedbat. Proto i když je diář naší kliniky plný objednaných pacientů na první vyšetření, a operace máme dojednané na týdny dopředu, má-li klientka problém, termín se pro ni vždy najde. Situace se teď navíc zlepší s větší prostorovou kapacitou, kterou díky novému pracovišti máme,“ vysvětluje primář Žilní kliniky doktor Schütz.
Ráno na sále, večer na diskotéce
Neléčené mikrovarixy můžou přerůst ve varixy, tedy křečové žíly. Opět je to problém genetický, určitě si je nemůžete uhnat na kole nebo při fotbale. „Jedná se o civilizační onemocnění, které se projevuje vakovitým rozšířením žil a postihuje povrchní systém dolních končetin. Křečové žíly se nejčastěji objevují na vnitřních stranách bérců a stehen. To, že křečové žíly nebolí, neznamená, že se nemusejí léčit,“ zdůrazňuje primář, který svým klientům nabízí operaci šitou na míru s přesnou diagnostikou i dobrými výsledky samotné léčby, a to díky moderním technologiím.
Čím dříve člověk problém řeší, tím je operace méně náročná. Metličky se nejčastěji odstraňují sklerotizací: do „pavučinek“ se vstříkne jehličkou speciální roztok, který zničí vnitřní žilní výstelku. Po zákroku se ošetřená žilka stlačí kompresními punčochami, takže v ní přestane proudit krev, cévní stěny se slepí a žilky se samy vstřebají.