Blíží se konec roku, kdy se zase „spustíme“ a následky hodování se budeme snažit po svátcích rychle shodit. Nedělejme pořád stejné chyby!
Kdo z nás nikdy nevyzkoušel redukční režim, který slibuje fantastický úbytek váhy během pár dní nebo týdnů? Zní to přeci tak lákavě. Některé z takových „vynálezů“ ale nejenže nezaručí vytoužené křivky, můžou dokonce ohrozit vaše zdraví!
Diety zaměřené na jednostrannou stravu nebo dokonce hladovění z dlouhodobého hlediska nikdy nefungují. Jejich účelem sice je zbavit tělo přebytečných kilogramů, tukové zásoby se ale ztenčí jediným spolehlivým způsobem, a to kompletní změnou životního stylu a stravovacích návyků.
Které dietní metody patří mezi kontroverzní a potenciálně nebezpečné? Zejména takové, při nichž jíte jen jednu nebo dvě základní potraviny (vajíčka, zeleninu, ovoce, tvaroh…), nebo dokonce delší dobu hladovíte. „Organismu pak absolutně chybí veškeré důležité živiny, bez kterých nedokáže správně fungovat. Abyste dokázali praktikovat dlouhodobě jakýkoli způsob výživy, je důležitá pestrost jídelníčku.
Pro příklad, vynecháním mléka a mléčných výrobků se připravíte o důležitý zdroj vápníku, zinku, vitaminů B2 a B12, jódu i bílkovin, pokud nebudete jíst maso, bude tělo postrádat důležité aminokyseliny, které si samo neumí vyrobit, v případě ryb zase vzácné nenasycené mastné kyseliny,“ vysvětluje nutriční specialistka Mgr. Lada Nosková.
Rychlodietám se vyhýbejte!
Tělo potřebuje ke správnému a efektivnímu každodennímu fungování pestrou stravu a dostatek tekutin, ze kterých čerpá prospěšné látky a živiny. „Třebaže návod na bleskovou dietu vypadá slibně a můžete se i dočíst spoustu pozitivních referencí, měli byste být spíše na pozoru. Nárazové omezení stravování vašemu zdraví a tělu nesvědčí. Jakákoli blesková dieta v sobě skrývá více negativ než pozitiv.
Nejenže díky ní hrozí zdravotní komplikace a výkyvy nálad a psychiky, ale navíc se stoprocentně dostaví nežádoucí jo-jo efekt. Ten je odrazem toho, jak dietu vidí tělo. Pro něj je období diety strádáním, kdy je omezováno na příjmu energie. Když se pak po dietě vrátíte ke klasickému stravování, tělo si začne dělat zásoby na další období strádání – ukládá energie do zásob,“ varuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně společnosti Naturhouse.
Hit jménem tukožroutská polévka
Určitě jste o ní už slyšeli, nebo ji dokonce vyzkoušeli. Tento radikální způsob hubnutí je postaven na zeleninové polévce, která se konzumuje v neomezeném množství po celý týden. Zejména v devadesátých letech byla obrovským hitem, o kterém se hodně mluvilo, a recepty na polévku kolovaly ve velkém.
Lékaři před touto dietou ale důrazně varují, podle nich jde o zdraví škodlivý „pokus“, který nevede ke shození přebytečných kil. Ta se totiž po ukončení tohoto stravovacího režimu rychle vrátí zpět a tělesná hmotnost pravděpodobně ještě naroste. Docílíte jen velkého odvodnění organismu a ztráty svalové hmoty.
„Při dodržování podobných diet se opakovaně střídá rychlost metabolismu. Při hladovění je tělo instinktivně přeprogramováno na pomalý režim a veškerou přijatou potravu i tekutiny ukládá na horší časy. Namísto úbytku tuků a zadržované vody však tělo přichází o svalovou hmotu, čímž dochází k iluzi úspěšné redukce hmotnosti,“ říká Věra Burešová.
Tak se jedlo v pravěku?
Paleo neboli pravěká dieta je inspirována našimi předky z doby kamenné, kteří žili v jeskyních a stravovali se výhradně rostlinami a zvěří, kterou ulovili. Je postavena na přesvědčení, že naše geny se od genů pračlověka příliš neliší.
Každodenní jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ovoce a zeleniny, kořenů rostlin, semen a ořechů. Naprosto jsou zapovězeny výrobky z obilí, mléčné výrobky, cukr, luštěniny, sladkosti i veškeré tuky a oleje.
Přípustná je strava (bez jakýchkoli chemických přísad) v syrovém stavu, případně tepelně upravená varem na ohni. Proč je to špatně? Pokud budete tímto způsobem jíst delší čas, vašemu tělu budou chybět hodnotné rostlinné bílkoviny (např. z luštěnin) a také zdroje energie – sacharidy.
Atkinsova dieta – z rukou lékaře!
S tímto ve své době převratným stravovacím režimem přišel americký lékař Robert Coleman Atkins již před více než 40 lety. Hlavní složkou jeho diety jsou bílkoviny a tuky, příjem sacharidů musíte naopak výrazně omezit. Princip takového stravování vysvětloval autor tak, že když nejíte potraviny obsahující sacharidy, potřebnou energii si vaše tělo začne vytvářet z tuků.
Co je tedy povoleno? Veškerá zelenina a vybrané druhy ovoce, mléčné výrobky, maso bez kůže, celozrnné pečivo nebo čokoláda s vysokým podílem kakaa. Zapovězené jsou brambory, rýže, ananas, banány, med a cukr. S touto dietou zhubnete, ovšem ve chvíli, kdy do jídelníčku opět zařadíte sacharidy, začnou naskakovat tukové faldy zpět.
A jelikož se v jídle hodně omezíte, vašemu tělu budou chybět vitaminy a minerály, zabrat tedy dostane imunitní systém. Můžete se cítit unaveni, psychicky labilní a navíc – v důsledku vysoké konzumace tuků se může zvýšit hladina špatného cholesterolu v krvi.
Je libo koktejl nebo prášek?
Práškové nebo koktejlové diety jsou velkým módním trendem současné doby. Patří mezi ně například slavná a oblíbená Cambridge dieta. Stravovací režim, který vám někdo připraví a vy jen několikrát denně sáhnete po nachystané snídani, obědu a večeři v podobě polotovaru (tyčinky, koktejlu, instantní polévky nebo kaše), nemusíte vážit suroviny ani počítat kalorie, to je jistě velice pohodlné řešení, které šetří čas.
Výhodou je, že předpřipravené instantní výrobky obsahují veškeré nezbytné živiny, mají propočítaný poměr bílkovin a sacharidů a úbytek hmotnosti bývá většinou rychlý. Netvrdíme, že taková dieta nemůže fungovat, pokud se pro ni ale rozhodnete, je na místě konzultovat vše s odborníkem na výživu a redukovat hmotnost pod jeho dohledem.