Jste hodně strakaté? A teď je navíc za dveřmi léto, které může naši „pihovou“ mapu ještě víc zaplnit. Věnujete svým pigmentovým skvrnám dostatečnou pozornost? Víte, zda jsou opravdu všechny nevinné?
Kontrolovat bychom měli především ta znaménka, která vznikají během našeho života – a hlavně po slunění. Ať už jsou malá a nenápadná nebo naopak vystouplá, ohraničená, světlá či tmavá, každé by měl čas od času vidět lékař znalý této problematiky. Důležité je to zejména tehdy, máte-li jich na těle víc a na špatně viditelném místě.
Člověk se sice může bedlivě sledovat, ale jednak si všude nevidí, a kromě toho ztrácí přehled, kde to „podezřelé“ znaménko vlastně bylo. Některá znaménka je vhodné pohlédnout speciální kožní lupou – dermatoskopem, který zkušenému oku nejlépe odhalí změny vhodné k radikálnímu řešení – operaci. Možné je i orientační vyšetření přístrojem Foto Finder, který určí na stupnici, zda je znaménko nezhoubné nebo spíše zhoubné.
Definitivní rozhodnutí však není na přístroji, ale na lékaři. Výhodou přístroje je možnost uložení fotodokumentace a srovnání v čase. Zabránit vzniku rakoviny pokožky může jen včasný operační zákrok v případě, že znaménko vykazuje známky zhoubnosti, což určí lékař.
Sledujte je!
„V rámci prevence je důležité si všímat jakékoliv změny tvaru, barvy a velikosti znamének. Taková znaménka mohou být zdravotně nebezpečná a s návštěvou lékaře bychom v takovém případě neměli nikdy otálet,“ radí primář MUDr. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze.
Návštěva specializovaného pracoviště, kde vám kožní útvary zkontrolují a případně odstraní, by měla být součástí standardní preventivní péče. V případě, že se znaménko nijak nemění, stačí pouze jedna kontrola ročně. Přestože je osvěta na toto téma dobrá a pacienti mají veškeré potřebné informace k dispozici, většina Čechů stále nevěnuje dostatečnou pozornost především změně svých pigmentací.
Důvody kosmetické i zdravotní
Některé typy znamének se dají odstranit laserem. Jedná se o běžná znaménka, která nepředstavují žádné zdravotní riziko, a pacient se rozhodne k jejich odstranění spíše z estetického důvodu. „Nejčastěji se znaménka odstraňují z kosmetických důvodů nebo když jsou v místech, kde je riziko, že by se mohla mechanicky poškodit nebo kde jsou opakovaně zatrhávána. Zde je možno použít radiofrekvenční způsob odstranění,“ vysvětluje odborník.
Ostatní riziková znaménka je třeba odstranit chirurgicky, tedy jejich vyříznutím, aby bylo možné je následně poslat na histologický rozbor. „V případě jakékoliv změny v barvě nebo velikosti je nutno znaménko odstranit vždy, a to jeho vyříznutím. Rozsah, tedy šířka a hloubka vyříznutí, záleží přímo úměrně na charakteru a zhoubnosti znaménka. I v případě větších výkonů dbáme vždy na výsledný kosmetický efekt. Každé takto odstraněné znaménko se posílá na histologické vyšetření. Samotný zákrok probíhá v místním znecitlivění, aby samotný výkon ani doba po operaci nebyly bolestivé,“ popisuje primář, jak probíhá zákrok se skalpelem v ruce.
Po odstranění znaménka by se daná oblast neměla zbytečně namáhat až do úplného zahojení, které trvá zhruba10 dní až tři týdny. Dále platí, že bychom oblast, ze které nám bylo znaménko odstraněno, neměli vystavovat cca šest týdnů slunci a navštěvovat solária, protože hrozí riziko vzniku pigmentací.