Thread lifting neboli niťový lifting se v posledních letech dostal mezi oblíbené omlazovací zákroky pro svou miniinvazivnost a dlouhodobý efekt.
Nitě se zavádějí do podkožní tukové vrstvy s cílem zvednout měkké tkáně a vypnout povadlou kůži, vytvořit objem (např. v oblasti lícních kostí), podpořit růst sítě kolagenních vláken a aktivovat lokální prokrvení.
Čím více se o niťovém liftingu a jeho schopnostech omlazení a tvarování nejen obličeje, ale i dalších částí těla mluví, tím se objevuje víc otázek od žadatelek o tento zákrok. Funguje? Jak dlouho vydrží? Je bezpečný? O zodpovězení těchto otázek jsme požádali specialistku na estetickou medicínu a mezinárodní školitelku niťových liftingů MUDr. Moniku Kavkovou z BeEliteClinic.
Vrátit tkáně na své místo
„Niťový lifting je zákrok na pomezí miniinvazivních a invazivních postupů. Nenahrazuje chirurgický facelift, pouze jej oddaluje, je jeho předstupněm. Nejenže zlepšuje kvalitu kůže všude tam, kde je tenká, vrásčitá a potřebuje zpevnit, ale dokáže také zvednout padající tkáně, přesunout je z místa, kam spadly, na místo, odkud spadly,“ vysvětluje odbornice.
Jehličkování (microneedling) nefunguje tak, jak si mnohé adeptky na zákrok myslí, tedy doslova nitě nedrží obličej. Háčky na niti se zachytí v podkoží a pomáhají jej táhnout, liftovat. Způsobí traumatizaci podkoží, což je pozitivní jev vyvolávající proces hojení. Díky tomu začnou růst sítě kolagenních vláken a aktivuje se lokální prokrvení. Výsledkem je přibližně na dva roky omlazená a vyhlazená pokožka. Potom je možné ošetření zopakovat. Metoda se dá použít nejen na obličeji, ale i na krku, na pozvednutí povislých paží nebo zpevnění břicha.
Omlazující jehličky
Tato rychlá a bezbolestná metoda, která nezanechává prakticky žádné viditelné následky, nejenom odstraňuje následky stárnutí, ale může působit také jako prevence ochabování pleti. Mnohého může odradit způsob aplikace, protože má ještě z dětství zafixovanou hrůzu z jehel. Obavy ale nejsou na místě. Používají se velmi tenké jehličky nebo tupá kanylka. Ošetřované místo na obličeji se nejčastěji „zasíťuje“ z jednoho vpichu – zpravidla z lícní kosti –, odkud se vlákna vedou tam, kde mají působit: na zvednutí pokleslých koutků, odstranění nosoretních rýh, vytvarování čelisti apod.
Nitě můžou být podle očekávaného výsledku buď liftující, nebo zpevňující, případně se pro dobrý efekt kombinují. Nejčastěji se používají nitě vstřebatelné, které se za zhruba rok a půl rozpustí. V té době ale už svůj úkol splnily: povzbudily k novotvorbě kolagen, takže se pokožka stala elastičtější, zvýraznily se kontury obličeje, pozvedly se pokleslé tváře, vyhladily vrásky, zmizela druhá brada. Niťový lifting se někdy používá i na zvednutí pokleslého obočí, takže se může oddálit operace horních víček.