Inkontinence je nepříjemný problém, který trápí nejen seniory, ale čím dál tím častěji i mladší ročníky. Může se projevit u žen po porodu kvůli povoleným svalům pánevního dna. Tento problém se dá řešit, ale většina postižených se s ním nikomu ani nesvěří.
Od srdce se zasmějete a vzápětí vás smích přejde? Stejné je to při zvedání těžkých předmětů nebo při kašli? Zasvěcení dobře ví, o čem je řeč: pětina 45letých žen trpí inkontinencí (a po padesátce se toto číslo výrazně zvyšuje), tedy náhlým nutkáním na močení, které se nedá ovládnout. Je to problém, který trápí hlavně ženy. Proč? „Ženská pánev je anatomicky trochu odlišná od mužské a působení zvýšeného nitrobřišního tlaku může mít u žen za následek uvolnění svalových a vazivových struktur,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Horčička ze zdravotnického zařízení Gona. Důvodem může být i choroba – infekce, močové kameny, nádor, neurologické onemocnění, cukrovka, v každém případě je nutné potíž netajit, ale léčit. Na trhu je sice k dostání celá řada inkontinenčních vložek, kalhotek nebo plen, které jsou vhodné pro řešení lehké a střední inkontinence, to by mělo být ale až to poslední řešení, když radikálnější selžou.
Úkol č. 1: určení typu
Objeví-li se první příznaky tohoto problému, není dobré je podceňovat, aby se stav ještě nezhoršil. Potlačte stud a vyhledejte lékaře. Ten vás vyšetří a podle druhu a stupně inkontinence doporučí vhodnou léčbu.
Na začátku je nutné provést rozbor moči, ultrazvukové vyšetření pánve a urodynamické vyšetření: močový měchýř se naplní tekutinou a přitom se zjišťuje funkce dolních močových cest. Nejčastější bývá tzv. stresová inkontinence, kdy se únik moči objevuje při kašli, doskoku nebo kýchnutí. Urgentní inkontinenci zase způsobuje například hyperaktivní močový měchýř. „U urgentní inkontinence se nejprve léčí základní onemocnění. Současně je třeba upravit životosprávu, trénovat kontrolu močení a podpůrně užívat léky, které potlačují nutkavé stahy stěny močového měchýře a tím oddalují potřebu vyprázdnění,“ doporučuje odborník.
Pomůže cvičení i moderní technologie
V počáteční fázi často zaberou cviky na posilování pánevního dna, léky nebo úprava životosprávy. Pokud se tak nestane, je možné využít některou jinou metodu. K léčbě se používá fyzioterapie, podávání estrogenů, různé operační a laserové zákroky.
Stresová inkontinence se řeší konzervativně i operačně. „Smyslem konzervativní léčby je posílit svaly pánevního dna. A toho lze dosáhnout speciálními cviky, elektrostimulací či používáním kuželů – ty se zavádějí do pochvy a dráždí svaly, které se stahují. Anebo se volí operační zákrok. Časté je zavedení takzvaně volně uložené pásky pod močovou trubici,“ dodává MUDr. Horčička.
Revoluční technologie Inkon-tech problém vyřeší diskrétně, bez bolesti a nutnosti svléknout se. Přístroj řešící únik moči využívá technologii vysokovýkonného fokusovaného elektromagnetického pole ke stimulaci hlubokých svalů pánevního dna a obnovení neuromuskulární kontroly. Podobnou službu prokáže také laserové ošetření pochvy fototepelnou stimulací kolagenu. Dojde tak k větší opoře močového měchýře.