U obočí vždy záleží na jeho tvaru, šířce a délce. Smůla je, když pro jeho dokonalou úpravu není chloupků dost nebo rostou mimo vyznačenou linii nadočnicového oblouku. Časem může mizet a neumíme při jeho úpravě docílit správného výsledku. Microblading versus permanentní make-up aneb jak je to s novými metodami pro úpravu obočí?
Pokud se zajímáte o trendy v kosmetice a líčení a jste pravidelnými sledovatelkami sociálních sítí i jiných médií, můžete se často setkat s nabídkami permanentního make-upu nebo microbladingu a s ukázkami před a po proceduře.
Je však dobré vědět, že existuje vícero možností a technik a že je velmi důležité učinit správný výběr s tím, co je, nebo není pro nás vhodné. Jaké jsou současné možnosti úpravy obočí? Zeptali jsme se kvalifikované odbornice Evy H. Gach, která poskytuje služby permanentního make-upu ve svém studiu v kanadském Vancouveru a v poslední době i v Čechách, ve spolupráci se salony ve Vrchlabí a v Praze.
Kdy se jedná o permanentní make-up a kdy jde o microblading?
Permanentní make-up není žádnou novinkou. V poslední době ale zaznamenal velký vývoj, stoupá jeho popularita a s tím roste nejen počet rozličných metod, ale i nepřeberné množství různých názvů. Pokud se víc zajímáte o tuto oblast, natrefíte například na pojmy dermální implantace, mikropigmentace, vláskování, permanentní kosmetika, microblading, microstroking a podobně. Postupně dochází k nejasnostem a vytrácí se přehled, co vlastně různé terminologie znamenají.
Jaké jsou rozdíly a jak se v těchto názvech vyznat?
Často se setkávám s tím, že například pojem microblading obnáší výsledný efekt přirozené imitace jednotlivých vlásků obočí, zatímco permanentní make-up znamená solidní vykreslení obočí, linky nebo kontury rtů „jako z dřívějších časů“, anebo s tím, že microblading nebývá považován za kosmetické tetování. V každém případě, všechny uvedené názvy a kategorie činnosti obnášejí porušování integrity lidské kůže a vždy se vlastně jedná o kosmetické tetování. Rozdíly jsou ve způsobech a metodách aplikování pigmentu do kůže.
Co je to tedy microblading?
Jedná se o mikropigmentaci obočí. U microbladingu – poměrně nové formy permanentního make-upu – jde o manuální metodu sloužící k imitaci jednotlivých vlásků obočí, při které se používá ruční pero nebo čepelka, kterou tvoří soubor malých jehliček, umožňující ostrý „řez“, do něhož se pak vnáší pigment.
S permanentním make-upem to je jinak?
Hovoříme-li o permanentním make-upu, máme na mysli formu kosmetického tetování, při kterém se používá rotační nebo digitální přístroj s rozličnými typy jehel, kterým se „vykreslují“ jak jednotlivé vlásky obočí, kontury rtů, oční linky, tak různé metody stínování všech výše uvedených partií obličeje.
S tím pak souvisejí pojmy ombre rty, ombre obočí, vláskování, 3D effect, aquarelle rty, magic eyeliner, stardust eyeliner, W Brows a podobně. Zásadní rozdíl je v tom, zda se jedná o manuální metodu u microbladingu, nebo přístrojovou metodu u takzvaného permanentního make-upu.
V obou případech lze jak manuálně, tak strojkem upravit tvar, barvu, intenzitu, hustotu a délku obočí, dají se třeba vyrovnat drobné asymetrie. Vždy je ale důležité, aby obočí působilo přirozeně. Správně aplikovaný PMU, tedy microblading by měl být tak přirozený, že ani vaše okolí nepozná, že ho máte.
Jak dlouho permanent vydrží?
To je velmi častý dotaz klientů, jestli se jedná o permanentní, nebo semipermanentní efekt. Často slyším, že microblading stejně tak jako permanentní make-up je semipermanentní, jelikož se pigment dostane pouze do horní části pokožky, do epidermis a odtud zmizí během regenerace kůže. Délka bývá u každého rozdílná.
Pro nejlepší efekt je však důležité zanést pigment do nižší vrstvy pokožky, ideálně do horní třetiny vrstvy dermis, kde zůstává déle. Záleží tedy na tom, do jaké hloubky se pigment dostane. Pokud zůstane úplně na povrchu, mizí během regenerace kůže. Je však nemožné dopředu přesně určit, za jak dlouho pigment „vybledne“.
Tento fakt totiž navíc ovlivňují vnější faktory jako například sluneční záření, používání přípravků pro zpomalení procesu stárnutí, věk a typ pokožky. Všeobecně ale víme, že permanentní make-up provedený rotačním či digitálním přístrojem umožní zanesení pigmentu hlouběji a má tak delší trvání. Jedná se také o méně invazivní proces se snadnějším a kratším hojením.