Pokrok nezastavíš, a to ani v oblasti odstraňování chloupků. Už v době kamenné si jeskynní muži holili své tváře, což víme díky dochovaným jeskynním malbám. Používali k tomu v té době dostupnou technologii – někde to byly lastury, jinde ostré kusy křemene, tzv. pazourky.
Dnes jsme na tom s vybavením mnohem lépe, a tak s příchodem léta a času odhalených nohou můžeme být naprosto klidné.
Ke snaze odstranit chloupky z těla vede člověka od nepaměti směsice pestrých důvodů. Někdy převažuje hledisko náboženské, jindy společenské či hygienické a estetické, u někoho může jít vyloženě o důvody zdravotní.
Nejstarším důkazem našeho úsilí získat nad svým tělesným ochlupením kontrolu jsou prehistorické jeskynní kresby, na nichž lze spatřit muže zcela bez vousů nebo s vousy upravenými. První písemné zmínky o odstraňování chloupků jsou obsaženy ve spisech z doby bronzové, z tehdejšího Egypta, Mezopotámie a Řecka. Ochlupené tělo se tehdy považovalo za nečisté. Zejména Egypťané se časem stali skutečnými mistry oboru a i to nejjemnější ochlupení se naučili odstraňovat nejdříve pomocí medu, datlí či fíků, později přípravkem z cukru, citronu a vody, čímž vyrobili první epilační hmotu na světě. Depilace byla populární i ve starověkém Řecku a Římě.
V různých částech světa se pak odstraňování chloupků ubíralo svou vlastní cestou. Co se novodobé Evropy týče, první bezpečnou žiletku zhotovil francouzský holič v roce 1762, první elektrický holicí strojek byl vynalezen v roce 1931. Někdy v té době začaly ženy v Americe a Evropě svá těla více odhalovat a za nadšené asistence příslušných firem učinily z odstraňování chloupků módní záležitost zažívající obrovský boom. Ochlupení určitých partií začalo být považováno za společensky nevhodné.
Depilace není epilace
Pomineme-li prosté obarvení chloupků tak, aby nebyly tolik vidět, můžeme se rozhodnout pro jednu ze dvou základních technik jejich odstranění. Při depilaci pracujeme pouze s viditelnou částí chloupků nad povrchem kůže, kořínky zůstávají zachovány, a proto po depilaci chloupek rychlostí blesku opět dorůstá. Depilaci si provádíte vždy, když se samy holíte žiletkou či holicím strojkem. Termínem epilace označujeme metody usilující o odstranění chloupků i s kořínky, a tedy o dlouhodobější či trvalý efekt. Také některé ze způsobů epilace si můžete udělat doma samy, za jinými ale musíte k profesionálům.
K nejstarším epilačním metodám patří vytrhávání chloupků pinzetou nebo epilačním strojkem – epilátorem. Pinzeta vám umožňuje chloupek pevně uchopit a vytrhnout. Elektrické epilátory mají rotující hlavu s řadami pinzet, jsou tedy vhodné i k vytrhávání chloupků na větší ploše, například na lýtkách. Dnešní modely nabízejí hned několik různých nástavců navržených co nejlépe pro různé části těla. Při použití této metody však efekt není trvalý, chloupky sice pomalu, ale přece jenom postupně dorůstají a vy je musíte nechat dorůst do délky dostatečné k tomu, aby je pinzety opět dokázaly uchopit. K mechanické epilaci se používá také vosk či již zmiňovaná cukrová pasta.
Epilační jehly, lasery a IPL
Nejmodernější epilační metody již neodstraňují chloupky i s kořínky mechanicky, ale působením různých druhů záření na vlasový váček neboli folikul. Tímto způsobem narušují či zcela ničí vlasovou cibulku a zaručují skutečně dlouhodobý, nebo dokonce trvalý efekt.
Epilační jehla je z uvedených metod nejstarší a k trvalému odstranění chloupků využívá principu elektrolýzy. Stručně řečeno, průchodem elektrického proudu tkání dochází ke vzniku hydroxidu sodného, který vlasový kořínek zabije. Výhodou této metody je, že funguje na všechny typy pleti a chloupků, dokáže tedy odstranit i šedé či velmi světlé chloupky. Její použití je však velice zdlouhavé a vyžaduje zkušenou a zručnou obsluhu. Každý chloupek je totiž potřeba ošetřit individuálně, a to tak, že drobounkou epilační jehlu o správném průměru vložíte do folikulu pod stejným úhlem, pod kterým z něj chloupek vychází. Vzhledem k této pracnosti se epilační jehla používá především pro lokální ošetření v oblasti obličeje.
Laserová i IPL epilace pracují se světlem, rozdíl je v tom, jaký typ světla používají. Vše funguje tak, že ošetřovaná oblast pohlcuje světelnou energii, která se následně přemění na energii tepelnou. Čím více barviva buňky obsahují, tím více světla pohlcují, a tím více se tedy také zahřívají. Nejvíce barviva, nazývaného melanin, obsahují vlasové váčky, z nichž chloupky vyrůstají. Zdejší buňky pohltí tedy světla nejvíce a dosáhnou tak vysoké teploty, že jsou kořínky zničeny, přičemž okolní, méně zbarvená tkáň zůstává nepoškozená. Ideální kombinací pro ty nejlepší výsledky jsou tedy tmavé chloupky a světlá pokožka. Laserovou i IPL epilaci je nutné absolvovat vícekrát, protože účinkují jen na chloupky, které jsou zrovna v aktivní růstové fázi, neboť jen tehdy jsou vlasové váčky melaninem naplněny. Nejvhodnější je naplánovat si sérii zákroků na podzim a zimu, kdy není pokožka vystavena slunečnímu záření.