Pořád bojujeme o rovnost pohlaví: abychom mohly dělat mužská povolání, seděly ve vládě, nebyly jsme Popelkami… A muži zatím potichu obsazují naše tradiční výspy – chodí na kosmetiku, oblíbili si estetickou medicínu a relaxují v holičství.
Váš partner takhle nežije? Nedělejte si starosti. Fakt, že se zvyšuje počet mužských klientů ve zkrášlovacích zařízeních, neznamená, že jich tam chodí drtivá většina. Ale v této oblasti je pozoruhodný i nárůst třeba o tři procenta. V některých oborech je ale mnohem vyšší. A protože je máj, lásky čas, pojďme nahlédnout do toho mužského světa.
Čtvrthodinka dávno nestačí
Doba, kdy muže stříhaly partnerky (někdy to pánové zvládli i sami), nebo vběhli do holičství s tím, že za čtvrt hodiny musí být hotoví, patří minulosti. Dnešní účesy nejsou jednoduché, i když tak někdy mají vypadat.
Svět upraveného muže v padnoucím a pokud možno stylovém a moderním oblečení na nás útočí ze všech stran, tak proč by to s vlasy mělo být jinak? Udělejme si malou exkurzi do historie pánských účesů od 90. let minulého století po současnost.
Nejdřív byl pánům diktován grunge – tak se nazýval stav, kdy vyskočí z postele a odcházejí do práce, aniž by se do zrcadla vůbec podívali. Někdy se tomuto stylu říkalo DIY, tedy udělej si sám (Do It Yourself), častým znakem byly dredy nebo dlouhé nečesané vlasy.
Od jestřábů k hipsterům
Potom nastoupila takzvaná jestřábí patka, kdy se účes na bocích vyholí a to, co zůstane uprostřed, se přičísne. Když jestřáb odletěl, módní otěže převzali metrosexuálové, pak lumbersexuálové (kombinace slov lumberjack – dřevorubec a metrosexuál), kteří dokážou přeprat medvěda holýma rukama. Ve skutečnosti šlo o normální jedince stylizující se do image dřevorubce. Nesměl jim tedy chybět plnovous, flanelka a farmářské boty. Měli nahradit zženštilé a uhlazené pány, které už ženy nevyhledávají.
Po nich nastoupili hipsteři a o naši přízeň se začali ucházet vousáči v upnutých černých džínách, starých sakách a zakasaných košilích, někdy s velkou vlněnou čepicí. Hipsterská móda zahrnuje brýle s průhlednými i nedioptrickými skly v těžkých černých obroučkách. Ve vlasových sestřizích se často objevuje typ „štětec“ – ofina a vyholené části hlavy „na ježka“ zejména v okolí uší.
Miláčku, jdu do kadeřnictví!
Když se do módy vrátily delší upravené vousy a plnovousy, začaly v nejrůznějších západních zemích růst nové barbershopy, tedy pánská kadeřnictví, která se specializují právě na úpravu takovýchto typů vousů. Klasická pánská kadeřnictví podobného stylu známe již z první poloviny 20. století a některé zvyky, jako například možnost vychutnat si během procedury doutník nebo vypít panáka kvalitní whisky, se podařilo přenést i do století jednadvacátého. Není proto divu, že návštěva podobných podniků se stala mezi pány hitem.
Důležité je i to, že muži začali o své vizáži víc přemýšlet. Důvodů, proč to tak je, je více. Pánská holičství rostou jako houby po dešti. Vyrábí se celá řada specializovaných holicích strojů a kosmetiky na vousy. V neposlední řadě ženy upravené muže milují. Navíc v době digitální je všechno, včetně možnosti objednat se do pánského holičství jediným kliknutím, mnohem jednodušší než kdy dřív.
„Muži dříve využívali běžná kadeřnictví, která nepřinášela žádnou přidanou hodnotu. Proto jsme obnovili tradiční holičské řemeslo a dovedli ho k dokonalosti. Přidali jsme také další služby, které z návštěvy u nás udělaly příjemný relaxační zážitek. Věříme, že i čeští muži by měli mít místo, kde se můžou nechat upravit a pravidelnou povinnost péče o vlasy a vousy vnímat i jako chvilku odpočinku,“ říká Jan Krajíček z Local Barber Shopu, který v roce 2014 otevřel první podnik tohoto druhu v Brně.
Zhubněte mě!
Jakmile muži objevili kouzlo přístrojů na formování postavy, stali se věrnými klienty zařízení, která tato ošetření nabízejí. Možnost užívat si na all inclusive dovolené a pak si nechat tukové buňky buď roztát, nebo zmrazit, aby opustily jejich těla, se jim zalíbila.
Mnohde ve světě šli ještě dál: nejenže si muži nechávají břicho odsát liposukcí, ale tělo si vylepšují silikonovými svaly na pažích nebo lýtkách a uměle (nebo umělecky) vytvořit se dá i vytoužený „pekáč buchet“ – a bez sportování. Pánové se stále častěji objednávají rovněž na úpravu víček či přímo na vyhlazení obličeje. Častým důvodem k návštěvě plastického chirurga je také gynekomastie, tedy nadměrně vyvinuté prsní žlázy a jejich zmenšení.
U nás jsou zatím muži skromnější a spokojí se s neinvazivními nebo miniinvazivními zákroky: nač mít vrásky, když existuje botox, proč se nevyrovnat mladším kolegům, když pevné rysy obličeji můžou vrátit výplně nebo vlastní tuk. A kde už téměř muži zdomácněli? V depilačních salonech a na klinikách, kde se odstraňuje nadměrné pocení. A pán, který jednou dobrovolně nebo z donucení (na doporučení partnerky) zašel na kosmetické ošetření, se zpravidla stává pravidelným klientem salonu. Trendem doby je mladě a dobře vypadat, jen tak zůstaneme dlouho konkurenceschopní na poli profesním i soukromém.