Peelingy jsou kosmetické přípravky, které slouží ke zlepšení celkového stavu pleti. Jsou ženami, ale i mužskou klientelou velmi často žádány. Můžeme je rozdělit do několika skupin: mechanické, enzymatické a chemické.
Mechanický peeling používáme k obrušování odumřelých buněk z povrchu pokožky za účelem uvolnění komedonů, ucpaných pórů, prosvětlení pigmentových skvrn, nebo slouží jen k celkovému zjemnění a projasnění pleti. Drobné brusné částečky, které se mohou v různých přípravcích lišit svojí velikostí a hrubostí, jsou uloženy v krému nebo gelu a na pokožku se aplikují jemnými krouživými pohyby s lehkým přítlakem.
Tím dochází k exfoliaci již odumřelých buněk a dosažení jmenovaných účinků. „Ráda bych upozornila na peelingy z domácích surovin, které některé ženy používají. Obrušování pleti hrubým cukrem, solí nebo drcenými jádry nejsou vůbec vhodné a mohou poškodit pokožku. Zrnka mají ostré hrany a na pleti vznikají drobné mikrotrhlinky,“ varuje Alena Kimlová, hlavní kosmetička GERnétic.
Enzymatické peelingy působí hlouběji než peelingy mechanické. Účinné látky – enzymy (mohou být v různých koncentracích) rozvolňují buněčnou soudržnost a umožňují tak odchod odumřelých buněk z hlubších vrstev pokožky. Využívají se podobně jako mechanické peelingy k projasnění a zlepšení struktury pokožky, uvolnění pórů, omlazení… „Opatrní musíme být v případě, že máme hodně citlivou pleť. Enzymatický peeling by ji mohl podráždit,“ vysvětluje Alena Kimlová.
Chemické peelingy jsou pro pokožku už mnohem náročnější zásahy, které patří do rukou lékařům nebo jiným, opravdu erudovaným osobám, neboť při nesprávné aplikaci může dojít k nevratnému poškození pokožky. Při chemickém peelingu dochází ke kontrolovanému „poleptání“ pokožky většinou prostřednictvím AHA kyselin. Způsobí podráždění, pročervenání a následné olupování svrchních vrstev pokožky, které trvá několik dnů. Chemický peeling pomáhá při odstraňování pigmentů, zjemnění jizev, zlepšení stavu akné, vyhlazení drobných vrásek, tedy i omlazení pleti.
„Chemický peeling má však i svoje rizika. Odstraní z povrchu pokožky i hydrolipidový ochranný film. Po tomto zákroku je vždy nutné chránit se před slunečním zářením, nepoužívat make-up a jiná líčidla, vyhnout se barvení vlasů a také dobře pokožku regenerovat a hydratovat. Jinak hrozí vznik pigmentových skvrn, zánětlivých reakcí a ekzémů,“ upozorňuje Alena Kimlová.
Jak si vybrat správný peeling
Při výběru peelingu bychom měli vědět, jaký máme typ a citlivost pokožky a také co chceme peelingem dosáhnout. Mechanické peelingy s hrubší peelingovou složkou jsou vhodnější pro silnější, pórovitější typ pleti bez zvýšené hyperaktivity. U těchto typů pokožky dosáhneme mechanickým peelingem velmi hezkých výsledků, pokožka se projasní a zjemní. Peeling můžeme provádět podle potřeby, ale maximálně dvakrát týdně.
Jemnější typ pokožky si zaslouží i citlivější zacházení. Pokud budeme volit mechanický peeling, pak by měl mít brusnou složku jemnější a kulatou, aby nedošlo k poškození pleti drobnými mikrotrhlinkami nebo vzniku popraskaných žilek. Peeling stačí v tomto případě provádět jedenkrát za 1-2 týdny.
„Sáhneme-li po enzymatickém peelingu, neměli bychom být nositeli reaktivní, aknetické nebo ekzematické pokožky, protože i slabá koncentrace AHA kyselin může takovou pleť podráždit. Tento typ peelingů obsahuje enzymy působící v pokožce několik dnů, proto se vždy řiďte pokyny kosmetičky, případně výrobce přípravku,“ doporučuje Alena Kimlová, hlavní kosmetička GERnétic. Použití chemického peelingu musí vždy posoudit lékař či jiný odborník a doporučit správný typ peelingu, který bude vyhovovat danému problému a typu pleti.
Rozdíl mezi obličejovým a tělovým peelingem
Tělový peeling je skvělé ošetření nejen z hlediska pěstění pokožky celého těla, ale i z hlediska hluboké relaxace a uvolnění jak fyzického, tak psychického. Je to nesmírně příjemná procedura, která přinese i příliv nové energie a chuti do života. Na tělový peeling můžeme využívat přípravky s hrubší brusnou složkou než na obličej. Vynikající je například peeling krystalky mořské soli, které se během aplikace rozpouštějí a zásobují pokožku množstvím minerálních látek. A to je důležité k udržení dobrého stavu pokožky. Tělové peelingy si můžeme dopřát jako samostatnou proceduru, nebo je spojit s ještě další procedurou např. ošetření celulitidy, formování těla atd. Příjemné jsou i peelingy v domácí péči, které krásně osvěží, zjemní a vyhladí pokožku.
Čeho dosáhneme používáním peelingu
Prostřednictvím peelingů dosáhneme, kromě již jmenovaných účinků, stimulaci lymfatického toku a zvýšení průtoku krve i v drobných kapilárkách. Tím zlepšíme výživu pokožky a urychlíme odvod odpadních látek. Kůže je velmi dynamický orgán, v bazální vrstvě se neustále rodí nové buňky, které postupují k povrchu. Odstraněním odumřelých buněk z povrchu pleti se zároveň stimuluje a urychluje buněčná obnova v této bazální vrstvě. To je důležité pro intenzivní regeneraci, omlazení a oživení pokožky. Peelingy dosáhneme i rychlejšího průniku aktivních látek z přípravků, které budeme následně na pokožku aplikovat.
Kdy nemůžeme peelingy používat
Peeling bychom měli používat na zdravou pokožku, která není zatížena záněty, ekzémy a různými erytémy. V případě zánětů by se po mechanickém peelingu mohly záněty rozšířit po celém obličeji. Peelingy nedoporučujeme na hyperaktivní a přecitlivělé typy pleti. U tohoto typu pokožky je často reakce zcela nepředvídatelná. Musíme s ní pracovat velmi opatrně a citlivě. „Výjimku tvoří chemický peeling, který je někdy používán na zlepšení těžkého stavu akné. Ale tímto případem by se měl zabývat opravdu jen lékař,“ dodává Alena Kimlová.
Zdroj: Kosmetika GERnétic, www.gernetic.cz