Od konečků prstů po ramena měří průměrná ruka sedmdesát centimetrů. Víte, co vše potřebuje, aby každý její centimetr vypadal dobře?
Nehty
Kvalitní péče o ruce nespočívá jen v lakování nehtů. Základ je vedle pravidelného ošetření pokožky a nehtů i výběr vhodných přípravků. Nic složitého ani náročného, bez ohledu na věk se kůže alespoň jednou denně bez kvalitního krému rozhodně neobejde, ať už rukama děláte cokoliv.
Nehty potřebují alespoň jednou za tři týdny důkladnou manikúru, kterou pak doplní i průběžná domácí péče. Ta by se měla zaměřit zejména na ošetření nehtové kůžičky. Nestříhá se, to už snad ví každý. A důvod? Problémem je infekce. Asi 60 tisíc mikroorganismů osidlujících pokožku rukou čeká na každé drobné zranění, mikroskopické trhlinky a prasklinky. Infekce můžou nepříjemně komplikovat vzhled, ale i zdraví rukou a nehtů.
Domácí ošetření se rozhodně neobejde bez zjemňujícího krému na nehtovou kůžičku a také bez krému na ruce nebo oleje na změkčení a relaxaci pokožky.
Dalším problémem bývá lakování. Doporučení používat kvalitní podkladový lak není rozhodně zdržování ani nemístný luxus. Podklad nehty ochrání a také brání probarvování nehtů při použití barevného laku. Pohodlné je nechat si je nalakovat ve studiu po manikúře a doma už barvu pouze fixovat ochranným nadlakem, který prodlouží trvanlivost. Favoritem je šelak, který vydrží bez úrazu i tři týdny.
Jakmile vezmeme do ruky štěteček a skleničku s lakem, je lépe zapomenout na spěch. Lak se vždy nanáší po vrstvách, musí dostat šanci dostatečně ztuhnout, bez ohledu na to, zda bude nehty zdobit průhledný nebo barevný. Jinak se snadno poškodí, odlupuje a vynaložená námaha přijde vniveč. Na závěr by měl ještě každý nehet dostat nadlak.
Modelované nehty se dnes staly pro mnoho žen téměř standardem. S jejich pomocí vypadají ruce daleko lépe než jen se svou přirozenou výbavou. Modeláž má ale svá úskalí – nezbytné jsou pravidelné návštěvy manikérky, a není to zadarmo.
Modelované nehty ale nejsou nejlepším řešením pro ruce, které si majitelky zhyzdily okusováním nehtů. Takzvaná onychotilománie, tak se odborně okusování nehtů nazývá, způsobuje, že se po nějaké době neustále ohlodávané nehty zdeformují (prsty vypadají jako nevzhledné paličky a zkracuje se nehtové lůžko) a kromě nehtů je výrazně poškozená i kůžička okolo nich. Takový problém vyžaduje odbornou péči, ne jen kamufláž gelovými náhradami.
Kvalita nehtů se dá zlepšit dobře zvolenými doplňky stravy, většinou se doporučuje trojice klasických pomocníků: hořčík, křemík a zinek.
Dermatologická péče využívá vedle bělicích krémů i prostředky, které snižují zarudnutí rukou (jejich červenání ovlivňuje příliš prudké střídání chladu a tepla, to je také důvod, proč nosit v zimě rukavice). V nabídce specializovaných pracovišť se objevují i speciální zábaly, třeba parafín.
Skvrny nezdobí
Kdo by v mládí myslel na důsledky nadmíry slunečního záření? Výsledek se nám ovšem časem připomene. Hřbety rukou patří k nejexponovanějším místům našeho těla, přesto jim nabízíme jen velmi malou obranu před vnějšími vlivy. Potřebují chránit před UV a také dostatečnou hydrataci. Výběr pečujících krémů zahrnuje i speciální krémy s bělicím efektem, které jsou prevencí proti vzniku pigmentových skvrn.
Drsná a zvadlá kůže je v mnoha případech zbytečným projevem předčasného stárnutí neošetřované a vysušené pokožky. Nejprve trpí lokty, kde je nezbytná dostatečná volnost kůže pro ohyb loketního kloubu. To však vede k jejímu zhrubnutí a ztmavnutí. Laickým pomocníkem je rozpůlený, zpola vymačkaný citron, který kůži mírně vyběluje. Pak by však měl následovat tučný krém na hrubou kůži nebo tělový balzám. Pomáhá i balzám na tvrdé paty. Zjemnění se projeví téměř okamžitě.
Skvrny (solární lentigo) – světle hnědé ploché skvrnky rozeseté po celých rukou – jsou výsledkem posunů pigmentu, ovlivněných slunečním zářením. Od klasických pih se liší tím, že při intenzivním opálení již více netmavnou. Objevují se už ve středním věku a s postupem času pak jen přibývají. Důležitou roli tu hraje proces stárnutí kůže. Skvrny hyzdí i ruce žen, které o sebe pečují velice pozorně a jsou ochotny investovat do náročných zkrášlovacích kúr. Dají se odstranit hned několika způsoby, od slupování po laser a také kryoterapií (tekutý dusík, sníh CO2.