Děťátko je na světě, nevíte sice, kam dřív skočit, ale jste nesmírně šťastná. Po nějaké době už roli maminky dokonale zvládáte a máte čas se pořádně prohlédnout v zrcadle. Cože, to jsem já? Stopy po těhotenství a kojení jsou pořádně znát! Co s tím?
Nabytá kila se většinou shodí poměrně rychle, protože nemáte skoro čas se zastavit a často ani pořádně vyspat.
I když víte, že pohoda miminka je teď nejdůležitější, stejně vás trápí, že prsa ztratila svůj mladistvý tvar, kůže na břiše visí a je popraskaná… Něco spraví dobrá podprsenka a stahovací prádlo.
Pokud se ale s tímto stavem nechcete smířit, poraďte se s plastickým chirurgem. Mělo by to být nejdříve půl roku porodu, ale ještě lépe rok. A podstatné také je, zda a kdy plánujete další přírůstek do rodiny. Máte-li v plánu čekat s dalším potomkem tři a více let, není problém podstoupit poporodní úpravy v tomto mezidobí. Jestliže ale chcete dítku pořídit sourozence dřív, pak je rozhodně dobré s operacemi počkat.
Změny, které se nám nelíbí
„Největší změny v důsledku těhotenství, porodu a kojení se projeví v oblasti břicha a prsou, je tedy logické, že nejžádanější jsou plastické operace právě těchto oblastí,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban z kliniky Esthé. „Je pochopitelné, že ženám se nelíbí změny, které s jejich tělem porod a kojení udělaly, a přejí si návrat původního stavu. Dnešní kultura propaguje dokonalost, proto se možná mnohé z nich rozhodují pro plastickou operaci, protože chtějí vypadat stejně dobře jako před těhotenstvím. A nelze se divit, že se nechtějí se změnami na svém těle smířit. Vždyť některé se stydí svléknout i doma před partnerem, natož na koupališti do plavek.“
Ženy po porodu a po kojení asi nejvíc trápí pokleslá prsa, a to zejména ty, které byly víc obdařeny. Většinou chtějí tento problém řešit co nejdříve. „Přijdete-li na konzultaci kvůli prsům, jedna z prvních věcí, na kterou se vás plastický chirurg zeptá, je, kolik máte za sebou porodů, jestli ještě kojíte a zda plánujete další dítě,“ říká plastický chirurg. „Operace prsou sice nemají na kojení vliv, protože se při nich nepřeruší mlékovody, ale byla by škoda provádět úpravu půl roku před dalším plánovaným těhotenstvím, které může opět prsa výrazně změnit.“
Upravit a pozvednout!
Pokud k operaci dojde, bude se s největší pravděpodobností jednat o modelaci, která prsům vrátí původní stav. Jejich velikost je samozřejmě dána původním obsahem vlastní tkáně, protože při modelačních zákrocích se do poprsí nic nepřidává. Často se ale žena rozhodne, že při této příležitosti vyřeší i problém, který ji trápil už před těhotenstvím – a prsa si nechá zmenšit nebo zvětšit. V prvním případě se (podobně jako při modelaci) redukuje objem prsní žlázy, tuku a kůže. Dvorec se přitom posouvá výš.
„Není-li žena spokojena s velikostí prsou, můžeme jí nabídnout kromě modelace ještě augmentaci, tedy vložení silikonových implantátů a doplnění objemu prsu,“ vysvětluje doktor Urban. V takovém případě odborníci nedoporučují velké implantáty, protože vahou by poprsí mohlo opět poklesnout.
Všechny tři typy úpravy poprsí probíhají v celkové anestezii, vyžadují si minimálně jednodenní hospitalizaci a následné nošení speciální podprsenky po dobu asi šesti týdnů.