Jste velká holka, takže menstruaci máte a znáte. Co možná nevíte, je to, že cyklus ovlivňuje vaši výkonnost, fyzickou i psychickou zdatnost. Dokonce i to, jestli máte chuť na sex, ovoce nebo steak. Proč s vámi tak mává a dá se její působení nějak omezit?
Patří k vám neodmyslitelně od nějakých dvanácti, třinácti let. Menstruační cyklus považujete za něco samozřejmého, koneckonců dělá z vás ženu. Jenže: pro někoho může být menstruace normální záležitostí, která jednou za měsíc přijde a během 5-7 dní odejde, pro jiné noční můra, plná bolesti a nevolnosti.
Obě varianty prožívání cyklu jsou naprosto normální, možná jste si jen vylosovala černého Petra a trápíte se víc, než je zdrávo. Co s sebou perioda přináší? Změny nálad, větší nebo naopak menší chuť k jídlu a bolest v podbřišku. Rozpětí bolesti je různé, od mírných bolestí až po nesnesitelné křeče a bolesti, které některé ženy doprovází 1.až 3. den menstruace, kdy nemůžou vykonávat ani každodenní rutinní činnost.
Co dělat, pokud je bolest opravdu velká a jaká je vlastně příčina? Především je třeba říci, že máte dvě možnosti. Nechat si upravit rozkolísanou hladinu hormonů lékařsky – tedy hormonální antikoncepcí například, nebo vsadit například na masáže, Bio Bachovky a další doplňky stravy, které vám mohou od bolesti ulevit.
Pojďme se na menstruační bolesti podívat nejprve odborným pohledem. Proč bolest vzniká a co za ni může? Bolest tohoto typu má i své odborné označení a to dysmenorea. Tu rozdělujeme na primární a sekundární. Co se tedy vlastně uvnitř děje? Při menstruaci krev z těla odchází přes děložní čípek, nebo lépe řečeno přes jeho otvor.
Kanál, kterým krev odchází se na začátku menstruace rozšíří, a to může být pro některé ženy bolestivé. Primární dysmenorea je u žen před prvním porodem, které většinou bolesti trápí. Po prvním porodu se hladina hormonu srovná a s tím odejde i bolest.