To už jste zjistila, na druhou stranu také víte, jak o pokožku správně pečovat, abyste výskyt nežádoucích bílých pupínků byl co nejmenší. Jenže, víte opravdu všechno?
Akné patří k nejčastějším kožním onemocněním.
Především v pubertě dokáže velmi potrápit, neznamená to ale, že po překonání tohoto citlivého a hormonální smrští rozbouřeného období by se pleť jako zázrakem vyčistila a vrátila se k žádoucímu, tedy normálnímu vzhledu.
Jak akné vzniká?
V pleti se vlivem hormonů androgenů začne nadměrně tvořit maz, takže mazové žlázy se ucpávají a tvoří se právě ony bílé tečky, které každý tolik nesnáší. Navíc přesně v tom místě vzniká dokonalé podhoubí pro množení bakterií a problém je na světě. Akné je pak jen reakcí organismu – zánětlivou reakcí, která vás má upozornit, že něco není v pořádku. Způsobit navíc může i jizvy, zkrátka akné vyvolává psychické obtíže.
Na začátek je třeba si říci, že se nejedná o infekční onemocnění, takže se nemusíte bát, že by vás akné mohl někdo nakazit. Na druhou stranu, zanedbáním péče si může postižený jedinec přenést zánět i na jiná místa na obličeji, případně zádech a v dekoltu. Mezi důvody vzniku akné patří nesprávná péče o pleť, hormonální nestabilita a špatná výživa. Primárně postihuje dospívající, ale dokáže potrápit i starší ročníky. Proč? Protože zanedbávají péči a prevenci. Kromě toho je třeba vnímat pokožku jako celek a věnovat jí jinou péči v době před menstruací a po ní. Každý ženský cyklus má totiž na stav pokožky vliv a myslet si, že si po celý život vystačíte jen s jedním osvědčeným přípravkem, je holý nesmysl.
„Vždy je důležité − z důvodů prevence − pečovat o pleť dvakrát denně a nedá se říct, že je ranní péče důležitější než ta večerní nebo naopak, vysvětluje dermatoložka Marta Klicperová.. „Je zkrátka důležité věnovat oběma rituálům stejnou pozornost a nešidit je. Ráno je třeba zbavit pleť nečistot z noci, večer si pleť zaslouží důkladnou péči, protože je celý den vystavována škodlivým vlivům. Vnějším, ale i vnitřním, jakým je například stres.“
Hodně zeleniny, málo stresu
Aby se vám akné obloukem vyhnulo, měla byste si nejprve upravit jídelníček a životní styl, následně péči a teprve v případě, že to nepostačí sáhnout k dalším možnostem: zkusit např. laserové ošetření problematických partií. Odbornice ale tvrdí, že mnohdy stačí vynechat z jídelníčku cukry, tuky, případně mléko nebo lepek a vypozorovat, po jakých potravinách se vaše pokožka „kazí“.
A ty pak z jídelníčku vynechat. „Je dobré přijímat dostatek vitamínů a minerálů ze stravy, takže si naordinovat dostatek ovoce i zeleniny, hodně dobrá je konzumace ryb, vždy se na pleti pozitivně projeví, pokud začnete přijímat luštěniny. Naopak, pokud nechcete, aby vaše pleť byla plná pupínků, omezte kouření, alkohol. Také je dobré vyhnout se stresu, který se negativně podepíše na stavu pokožky vždy.
Pod vlivem stresu je pokožka popelavá, šedá, citlivá na vnější vlivy, rychle se mastí. Proto se traduje, že Angličanky mají skvělou pleť, protože umí nepřipouštět si stres a navíc žijí v perfektním podnebném pásu, který dodává pleti dostatek vlhkosti.“
Pokud se pupínky na pleti projeví, jak s nimi bojovat? Jedná-li se o ojedinělý zánět, je dobré lokálně se postarat o jeho odstranění – aplikací krému. A může být s kortikoidy či nikoliv.