Pitný režim a hydratace organismu se v posledních letech staly často diskutovaným tématem. Pořád slyšíme, že bychom měli hodně pít, zejména vodu, minimum alkoholu a kávy. Kolik bychom tedy měli denně správně vypít tekutin?
I přesto, že je pitný režim nutný pro zachování zdraví a správného fungování organismu, objevují se občas názory, že už to s jeho kontrolováním odborníci přehánějí, že jde jen o módní výstřelek, a že tělo si samo řekne, kdy má žízeň. Jaká je tedy pravda?
„Denně je nezbytné vypít zhruba jeden a půl litru tekutin, aby byla zachována stálost vnitřního prostředí. Žízeň je vlastně volání organismu o pomoc, proto bychom pocitu žízně měli předcházet pravidelným celodenním příjmem vhodných tekutin,“ radí MUDr. Dita Pichlerová, lékařka, internistka a obezitoložka z OB Kliniky v Praze.
Hlad je převlečená žízeň
Kdo by tohle rčení neznal! Zatímco hlad můžeme obelstít pitím vody, žízeň ničím neobejdeme. Voda je základní součástí lidského těla a její dostatek je nezbytný pro správné fungování tkání a orgánů. A jak poznáme, zda přijímáme dostatečné množství tekutin? Stačí sledovat, jak zbarvená je moč, která z našeho těla odchází. Měla by mít světlý, lehce nažloutlý odstín.
Optimální denní příjem tekutin je poměrně variabilní a závisí zejména na věku, hmotnosti a celkovém zdravotním stavu. Jiný bude v chladném nebo teplém počasí, v klidu nebo při sportování.
První příznak: bolení hlavy
Mezi první známky dehydratace patří zvýšená únava a bolest hlavy. Později se někdy přidají křeče a podrážděnost. Dlouhodobá dehydratace může zapříčinit například vznik ledvinových kamenů, selhání ledvin a v krajním případě může vést až k infarktu.
Nedostatek tekutin se ale projevuje negativně i na našem vzhledu: pokožka je vysušená a matná, kvalita pleti a vlasů je zhoršená.
„Nejpřirozenějším zdrojem tekutin pro naše tělo je samozřejmě čistá nesycená voda. Můžeme ji ochutit citronem, pomerančem, zázvorem, mátou a podobně. Nemusíme se vyhýbat ani slazeným nápojům, naopak ty bývají dobrým zdrojem rychlé energie. Důležitá je hydratace před, během i po sportovním výkonu. Zatímco před výkonem se doporučuje čistá neslazená a neperlivá voda s plátkem citronu nebo slabý, neslazený bylinkový čaj, během sportovního výkonu je dobré pravidelně doplňovat tekutiny po 15 minutách – ideálně iontový nápoj či slazený nápoj,“ dodává doktorka Pichlerová.