Mezi všemi orgány našeho těla je jeden, který nejvíce určuje naši výkonnost a vitalitu: štítná žláza.
Štítná žláza je největší hormonální žláza, která nejen oživuje organismus a udržuje ho v kondici, ale také přesně dávkovanou produkcí svého hormonu, která je přizpůsobená potřebám našeho těla, ovlivňuje naše prožívání, náš pocit vlastního JÁ.
Ovlivňuje to, zda naše duše zůstává v rovnováze a je „na jedné vlně“ s vnějšími událostmi. Svým významem přesahuje funkci látkové výměny.
Motýl pod hrtanem
Štítná žláza je důležitá, už když se vyvíjíme v děloze, a v prvních letech našeho života pak způsobuje dozrávání naší osobnosti. Zdravá štítná žláza rozhoduje o tom, jestli budeme mít pohledné tělo, čilého ducha a vyvážené pocity. Skrývá se i za tajemstvím rozvoje našich vloh.
Žít naplněným životem bez zdravé štítné žlázy lze jen velmi těžce. Píše o ní už Leonardo da Vinci, jako o dobře prokrveném orgánu v podobě motýla v přední části krku pod hrtanem. Trvalo ale další tři století, než byly získány spolehlivé poznatky o významu štítné žlázy.
Když je nemocná, brání nám čerpat vlastní potenciál, když nefunguje, jak má, dolehne na náš život stín a mlha. Onemocnění štítné žlázy není dobré podceňovat. I dnes však lékaři zakročí, až když se objeví vážné onemocnění. NEVĚNUJÍ DOSTATEK POZORNOSTI PŘÍZNAKŮM PACIENTA.
Pomoc od ovcí
Většina lékařů dává přednost několika osvědčeným řešením, a to synteticky vyrobeným levothyroxinům (thyroidní hormony), které především směřují k sebedestrukci, než aby cíleně nastavili optimální dávkování jódu, který je hnacím motorem štítné žlázy. V nejhorších případech žlázu odstraní a odkážou pacienta na doživotní chemickou podporu léky.
Ke správné péči o štítnou žlázu máme hodně daleko, jen málokdo rozpozná a léčí mírné poruchy. A přesto existuje několik jednoduchých triků, jimiž lze tyto poruchy odstranit a hlavně jim předejít.
V dřívějších dobách se na lidech poznalo, zda trpí nedostatkem jódu: byli malého vzrůstu, obtloustlí, slabé mysli a vůle. Velkým zázrakem starých časů bylo podávání ovčí štítné žlázy.
Lékaři v 19. století používali injekce extraktu štítné žlázy, došlo k vědeckému zázraku, děti jakoby mávnutím kouzelného proutku začaly růst a jejich mysl byla očištěna od kletby. Až koncem 19. století se zjistilo, že štítná žláza předává svou účinnou látku přímo do krve.
Proměna těla bez života
Anti-agingová věda nyní způsobila, že stále více lidí tyto hormony a jejich prekurzory používá, aby vypadali mladší. Hormonální kúry nadledvin – adrenalin a noradrenalin – dokážou v krátké době zvýšit prokrvení a promění tělo bez života opět v tělo životaschopné a s dobrými funkcemi.
Hlavní úlohou štítné žlázy je výroba kalcitoninu – hormonu, který odstraňuje vápník z krve a dodává ho do kostí. Mozek vnímá vápník jako látku zprostředkující bezpečí a stejně tak ji pociťují i kosti, které vápník zpevňuje a zvyšuje tak jejich odolnost. Pozitivně působí také na pleť, nehty a vlasy.
Stav štítné žlázy se zkoumá na endokrinologii krevním rozborem; vždy požadujte rozbor T3, T4 a TSH, výsledek by měl být ve středním rozsahu.
Přírodní strava pro zdravou štítnou žlázu
Základem je zbavit potraviny a hlavně vodu, kterou pijeme, zátěže od chemikálií a případných zbytků kovů (měď a rez ze starých trubek pomůžou odstranit filtry na vodu). Důležité je dodat tělu jód. Jaké je jeho zdravé množství? Denní dávka by se měla pohybovat mezi 150 a 300 mikrogramy. Průmyslově vyráběné potraviny jsou jódem často přesyceny, vhodnější je připravovat si vlastní stravu, ale v takovém případě zase může dojít k nedostatku jódu.
Stačí 5 gramů jodidové soli a zásobení jódem je dostatečné.