Narodí se s ním asi tři miminka z tisíce, častěji to bývají holčičky než chlapci. Pro dítě i jeho rodiče je to velká komplikace, i když nepředstavuje téměř žádné zdravotní riziko. Naevus flammeus je ale nápadné postižení kůže, které je velkým stresovým faktorem a výrazně ovlivní sebevědomí.
Lidová „moudrost“ říká, že to je důsledek leknutí v těhotenství a kupodivu, soudě podle některých internetových diskusí, tento názor stále ještě u některých maminek a babiček nesmyslně přetrvává. Ve skutečnosti vzniká kvůli nadměrnému rozšíření krevních kapilár pod kůží, kdy nahromaděná krev dává skvrně podle hloubky umístění na kůži červené až fialové zbarvení. Postižená partie je plochá nebo lehce vystouplá, ostře ohraničená zbarvená ložiska můžou mít velikost drobných mincí, ale také pokrývat poměrně rozsáhlé oblasti těla – obličeje, trupu nebo končetin.
Proč onemocnění vzniká, není jasné, výskyt však má rodinnou vazbu. Postižená kůže může mít různě barevnou intenzitu, s věkem někdy skvrna postupně vybledne nezávisle na léčení. Vymizí zejména červené skvrny. Fialová ložiska bývají uložena hlouběji a u nich se intenzita a nápadnost skvrn nemění. Pomoc je poměrně složitá, a navíc i hodně zdlouhavá.
Jak léčit
Léčba, lépe řečeno odstranění „ohně“, rozhodně není snadná. Zbarvené plochy zejména v obličeji se samozřejmě dají zakrývat make-upem; pro děti a postižené muže a chlapce to ale není ideální řešení.
K trvalému odstranění skvrn na kůži se používaly v minulosti RTG paprsky, ošetření sněhem kyseliny uhličité a také pulsní DYE laser. Zákrok však zanechával jizvy a nikdy nebylo možné dosáhnout zcela dokonalého efektu.
Oheň v obličeji však byl a je pro všechny postižené natolik velkou komplikací, že hledání jakékoliv možnosti zmírnit vrozený defekt je naprosto pochopitelné. Děti můžou mít potíže v kolektivu, dospívajícím komplikuje navazování přátelství a kontaktů. Skvrny jsou nepřehlédnutelné.
Dříve se tvrdilo, že oheň je možné začít odstraňovat až v dospělosti nebo minimálně v pubertě. Dnes už je možné na některých dětských dermatologických pracovištích používat k zlepšení vzhledu defektu betablokátory, v závislosti na rozsahu postižení je možné cévním laserem ošetřovat i malé děti. Přesto se ale nejčastěji k odstranění ohně a zmenšování jeho velikosti většinou přistupuje v pubertě. Zákrok není příjemný, i když se provádí šetrně a na etapy. Je potřeba vyloučit možné komplikace, tvorbu uzlíků v tkáni (fibrotizace), velký problém může nastat i v případě, že se oheň objevil na očních víčkách. V tomto případě ošetření není možné.