Není to nic, s čím by se člověk chlubil, ale je to lidské. O čem je řeč? O chrápání, které trápí nejen partnera, ale i postiženého, protože trpí výčitkami svědomí. Moderní technologie se dokážou s tímto problémem vypořádat.
Mé soukromé tajemství se mi většinou daří udržet v tajnosti.
A můj muž už si pořídil špunty do uší. Jenže pak přijde nutnost strávit noc ve společném ubytovacím zařízení a praskne to.
Já totiž chrápu. Moc ráda bych se této poruchy spánku (jak se odborně nazývá) zbavila.
50 na 50
Chrápání, tento strašák společných ložnic, se většinou přisuzuje mužům. Jenže tomu zdaleka tak není. Neexistuje sice žádná oficiální statistika, ale bude to možná tak půl na půl. Stačí se o tomto fenoménu zmínit a leckdo skromně připodotkne, že i jeho se tento problém týká. To mě v duchu potěší, ale stejně – když se objeví možnost s hlasitým spánkem skoncovat, jdu do toho.
Chrápání vzniká kvůli omezené průchodnosti horních cest dýchacích. Když jsou při vdechování zúžené, vzduch se musí pohybovat rychleji, zvýší se tlak v krku, a čep i měkké patro začnou vibrovat. Důvodů, proč se tak děje, může být mnoho (viz tabulka Co chrápání způsobuje). Nechci teď řešit příčinu, ale následky. Proto sedím proti MUDr. Tereze Gabryšové na Klinice YES VISAGE, abych vyzkoušela zázrak jménem SP DYNAMIS PRO.
Patro přestává „vlát“
O co jde? O nejmodernější, nejvýkonnější a nejšetrnější laser, který umí řešit vrásky, oživit povadlá oční víčka, zbavit akné, chloupků, strií, pigmentace a – poradí si i s chrápáním. Dermatoložka mi vysvětluje princip ošetření: „Erbiový laser je nastavený tak, že prohřívá v hloubce sliznici v okolí měkkého patra, tím stimuluje tvorbu kolagenu, ale nepoškodí nijak sliznici na povrchu. Měkké patro se zpevní, takže při spánku ´nevlaje´ a chrápání se postupně redukuje.“
Zajímá mně, kolikrát je třeba zákrok podstoupit, aby byly výsledky patrné. „Podle toho, v jakém stadiu se porucha spánku nachází,“ odpovídá paní doktorka. Je tedy jasné, že u začínajícího „chrápala“ stačí ošetření méně. Když už je stav závažnější, tak jsou zapotřebí dvě nebo i více. Záleží na ochablosti patra. „V některých případech je stav tak závažný, že stav se sice trochu zlepší, ale pokud dochází k apnoickým pauzám, tak to vyžaduje řešení od specialistů na ORL,“ dodává anti-agingová specialistka.
Naštěstí nepatřím mezi apnoiky (apnoe = chorobný stav, při kterém postižený opakovaně a nekontrolovaně při spánku zadržuje dech, takže je ohrožen na životě). Jdu tedy do toho.