Méně slunečního svitu v zimních měsících nás sice netěší, ale zato právě teď je ten správný čas vyhledat zkušeného dermatologa a zbavit se jizev po akné, žilek nebo pigmentových skvrn. Jde totiž o zákroky, které se nemají se sluncem rády.
Jak čas plyne, naše pleť už není zcela hladká a bez chybiček. Někdy za to může genetika, jindy naše chování k sobě samé, například nezřízené opalování, ale i styl života. Dříve byla jen jediná možnost – navštívit kožního lékaře a nechat si vypálit například bradavičky dusíkem. Ostatní vady na pleti se zakrývaly silným make-upem a pigmentové skvrny bělily citronovou šťávou. Naštěstí pro nás výzkum pokročil a s pomocí laserů se dá vše bezpečným způsobem napravit.
„Ovšem čas na regeneraci potřebuje kůže v každém případě a UV záření by mohlo situaci ještě zhoršit,“ říká doktorka Kateřina Adamcová z Artmedica. Naplánujte si proto zákroky, kdy kůže potřebuje čas na dokonalé zhojení, nejlépe v období od podzimu do jara. Nehleďte na slevy, které některá zařízení nabízejí. „Jde víc o marketing v době, kdy je menší zájem o ošetření. Nemyslím si, že to je dobře,“ varuje doktorka Adamcová.
Pigmentové skvrny – tzv. stařecké
Objevují se v obličeji, na rukou i na těle, jedná se o hyperpigmentovaná znaménka. Říká se jim hyperkeratózy a vypadají jako vyvýšenina, některé bývají i zdrsnělé. Nejsou nebezpečné, ale je vhodné, aby je zkontroloval dermatolog. Obvykle jsou hodně tmavé, protože při jejich vzniku dochází ke keratizaci pigmentových buněk.
Název těchto pih souvisí s věkem, protože se objevují v pozdní dospělosti. Důvodem je také vystavování se sluníčku a dědičnost. Pigmentové flíčky související s hormonální činností se nazývají melasma. Oproti stařeckým pihám jsou plošší a nacházejí se v nezměněné v horní vrstvě pokožky (epidermis). Naštěstí většinou ustoupí, pokud se nebudete opalovat.
„Někteří dermatologové používají k odstranění dusík, ale myslím si, že lepší je jít na ně laserem,“ říká odbornice. V tomto případě není zpravidla potřeba podstoupit biopsii, dermatolog rozpozná, zda to je, či není nutné. Pokud si není jistý, pak je třeba nejdříve odebrat vzorek chirurgicky a poslat ho na histologii. Změny na kůži jsou díky alexandritovému laseru pouze povrchové a po zákroku nehrozí dlouhá doba rekonvalescence. Výsledek je trvalý, ale skvrna se časem může objevit v jiné lokalitě.
Tímto „neduhem na kráse“ trpí ti, kteří mají více tmavého pigmentu, tedy ti, kteří se dobře opalují. Bělicí krémy na vyvýšené pigmentové skvrny nezabírají. Pro odstranění plochých pigmentových skvrn mohou pomoct přípravky s ovocnými kyselinami, protože způsobují olupování buněk. Chce to trpělivost, nebo si spíš skočit na silnější chemický peeling k lékaři nebo do kosmetického salonu.
Výrůstky, stopkaté bradavičky, fibromy
Jedná se o nezhoubné útvary. Můžou se objevit v jakémkoliv věku – například na krku. Tam nás spíš jen zlobí, protože se můžou zatrhávat za řetízek. Z estetických důvodů je nevidíme rády na obličeji nebo kdekoliv na těle. „Nejvhodnější k jejich odstranění je laser CO2, kterému říkáme také chirurgický. Dají se také seříznout skalpelem, ale hojení po použití laseru je mnohem rychlejší, nedochází k traumatizaci kůže, nezůstane jizva, nemusíme šít,“ říká doktorka Adamcová. Malinké fibromky lze také zmrazit dusíkem u kožního lékaře. Tkáň pak odumře a odpadne.
Červené žilky
Objevují se na nose, tvářích, lících a na jejich vzniku se často podílí genetika. Velkou roli hraje i prostředí, ve kterém žijete. Například polárníci mají často červené žilky hodně výrazné, protože se pohybují v mrazivém počasí a musejí zvládat časté tepelné změny. „Problém s výrazným začervenáním kůže se také týká lidí, kteří rádi holdují alkoholu, souvisí to s cévním systémem,“ upozorňuje dermatoložka.
Nejdříve musí lékař vyloučit, že nejde o onemocnění s názvem růžovka. K odstranění žilek se také používá alexandritový laser. „Žilku ve vrstvě, kde je rozšířená, spálíme. Zákrok je nutné opakovat, tělo si umí najít jinou cestu, proto se může znovu objevit. Výsledek tedy není navždy, pokud máte k žilkám dispozici, ale vydrží dlouho,“ konstatuje odbornice.