Bolí vás dlouhodobě v zádech? Pálí oči? Pak jste si tyto potíže nejspíš přivodili v práci. Vždyť tam trávíme třetinu dne! A ne vždy v ideálních podmínkách.
Sedavé zaměstnání může přinést vleklé zdravotní problémy, které zpočátku vypadají zcela nevinně.
„S kancelářskou prací se pojí především problémy s pohybovým ústrojím jako například bolesti krční a hrudní páteře nebo obezita a poruchy tukového metabolismu, dále pak refrakční vady oka,“ vyjmenovává praktický lékař MUDr. Ladislav Bechník. „Negativní dopady sedavého zaměstnání můžeme kompenzovat vhodným pohybovým režimem, racionálním stravováním s dostatkem ovoce a zeleniny, nezávadnými nápoji a vitaminy,“ radí odborník.
Nezapomínejme na přestávky
Co nejjednoduššího pro sebe můžeme udělat? Vždy po dvou hodinách věnovat pět minut protahování. Potížím se zrakem předejdeme několika jednoduchými opatřeními: obrazovka počítače by neměla problikávat, má mít výrazný jas nebo kontrast barev. Vzdálená by měla být nejméně 40 cm od lidského oka.
„Pracovní stůl, deska a ostatní zařízení by měly být matné. Výška pracovní roviny musí odpovídat tělesným rozměrům zaměstnance, při práci vsedě je zpravidla optimální výška pracovní roviny nad sedákem u mužů 22 až 31 cm a u žen 21 až 30 cm. Vznik bolestí zad a krční páteře omezíme i výběrem vhodné židle. Sedadlo s opěradlem by mělo být stabilní a nastavitelné,“ doporučuje Bc. Katarína Rožeková, expertka na pracovně lékařské služby z kliniky Malvazinky. A o zbytek se musíme postarat sami: jestliže nás začne trápit nějaký zdravotní problém, nečekejme, až se nemoc rozjede naplno, navštivme lékaře včas.
Vystupte z kolotoče povinností
Kdo z nás se nikdy nesetkal v práci se stresem? Jak se mu vyhnout? To by byly „knížecí rady“. Přesto bychom neměli psychickou zátěž podceňovat. Jeho dlouhodobé působení může vyvolat mimo jiné změny krevního tlaku, zvýšení srdečního tepu, potíže s dýcháním, svalové napětí a v neposlední řadě také metabolické poruchy a problémy s trávicí soustavou. To vše se pak odráží na změnách našich nálad. „Necháme-li psychické problémy spojené s pracovním prostředím zajít daleko, může se u nás objevit úzkost, deprese, agresivita či nižší sebejistota, a to i vůči našim kolegům v práci nebo nadřízeným. Takové obtíže můžou vést až k syndromu vyhoření,“ varuje doktor Bechník.