Březnový 22. ročník kongresu AMWC v Monaku získal po více než dvou desetiletích pozici zásadního katalyzátoru v oblasti. Nabízí univerzální platformu v oblasti estetické anti-agingové medicíny, jejímž prostřednictvím se setkává světová lékařská špička, aby posunovala dále laťku této lékařské domény. Odborné i širší veřejnosti současně předala zásadní zprávu, že invazivní procedury, které jsou svou povahou škodlivé, by měly být odloženy na co nejdéle.
S průměrnou účastí zhruba 17 000 odborníků ze 130 zemí a více než 350 vystavovateli je AMWC v
Monaku největším kongresem ve světě v oblasti estetické a anti-agingové medicíny.
Každý rok spojuje specialisty z celého světa (estetičtí lékaři, dermatologové, plastičtí chirurgové atd.), kteří si prostřednictvím této cenné platformy vyměňují zkušenosti a inovace s hlavním cílem představit bezpečné a účinné postupy.
Jak se ubranit tyranii vzhledu
Již druhým rokem také kongres přivedl na scénu novou generaci lékařů, kteří prezentovali svůj průlomový výzkum, letos například léčby jizev na obličeji a těle, nová technická řešení komplikací rhinoplastiky či výroby chrupavky „biotiskem“. Jak mimo jiné zdůraznila na úvodní konferenci Catherine Decuyper, ve světě, kde mohou módní trendy snadno zamlžit přísnou lékařskou praxi a etiku, je důležité zdůrazňovat spolehlivé metody odvozené z výzkumu a vědy. „Dáváme přednost vědecké přesnosti před marketingovými triky, podporujeme výzkum a nabízíme naší komunitě privilegovaný přístup k nejnovějším a ověřeným znalostem v oboru,“ zdůraznila spoluzakladatelka AMWC. Jak dále upozornila, díky banalizaci na sociálních sítích se estetická medicína zařadila do kategorie módního průmyslu a trendů, které zaplavují Instagram nebo TikTok. Vzhledem k tomuto znepokojujícímu jevu, který se zdá směřovat k uniformitě a „klonování“ jednotlivců, AMWC přijal i zajímavou filozofickou perspektivu a představil francouzského filozofa Raphaëla Enthovena, aby osvětlil tento fenomén prostřednictvím přednášky „Tyranie vzhledu“.
Genetika: starnuti je v našich rukou
Dr. Claude Dalle, vědecký ředitel AMWC, specialista v oblasti anti-agingu, poodhalil problematiku stárnutí z genetického hlediska. Věda dnes vyvrací zavedené přesvědčení, že z genetického hlediska má naše zdraví a stárnutí nezvratný osud, a dnešní postupy umožňují identifikovat přímo geny, které jsou spojeny s určitými onemocněními. „Existuje mnoho způsobů, jak vytvářet zdravou nebo naopak riskantní situaci pro organismus a orientovat tak své geny k dobrým či špatným projevům. Stravovací návyky, spánek a stres jsou zásadními faktory. To znamená, že kontrola nad naším stárnutím je v našich rukou a závisí na našich každodenních návycích,“ podtrhl doktor Dalle. Genetická terapie se bude nepochybně stále více prosazovat v medicíně naší budoucnosti. V posledních letech genetické „nůžky“ umožnily odstranění vadného genu a nahrazení genem se správnou informací. Tato technika známá jako CRISPR/ Cas9 byla objevena francouzskou výzkumnicí Emmanuelle Charpentier, za niž byla v roce 2020 oceněna Nobelovou cenou za chemii. Díky genetickým testům dostupným v některých zemích je nyní možné také detekovat určité prvky v genomu jedinců, které je předurčují k možnému riziku (například kardiovaskulární, metabolické poruchy, rakoviny či cukrovky typu II). „Genetika tak slibuje velké pokroky v oblasti prevence tím, že umožňuje jít k podstatě patologií a umožňuje daleko předvídat, což je velice vzdálené od dnešní medicíny. Čeká nás úplná změna paradigmatu. Na druhé straně dodnes nemáme vyřešeno, jak ovlivnit vzhled člověka skrze genetiku. V této oblasti máme naštěstí stále estetiku,“ dodal vědecký ředitel kongresu.
Trend: lehke minizasahy
Doktor Thierry Besins, vědecký ředitel AMWC v oblasti plastické chirurgie, podtrhl v úvodu, že i když nemůžeme zastavit čas ani ve skutečnosti omládnout, anti-agingová medicína může pomoct zpomalit fyziologické stárnutí, zatímco plastická chirurgie a estetická medicína zachovat nebo znovu získat mladistvější vzhled. Zdůraznil, že určujícími faktory ve vnímání věku jsou hlavně proporce, linie a obrysy obličeje a samozřejmě kvalita kůže a zubů. Estetická prevence tedy spočívá v péči o kvalitu pokožky a změkčení „tvrdých“ úhlů a stínů obličeje, jako jsou oční prohlubně, tmavé kruhy, nosoretní rýhy atd. Obnovení mladistvějších kontur a udržování mladistvé pokožky (hladká, zářivá) lékařskými technikami by podle chirurga mělo začít dostatečně brzy, aby se zachoval mladistvý kapitál pokožky. A to umožní i oddálit výraznou invazivní léčbu (plastickou chirurgii). „Tohoto cíle můžeme dosáhnout s pomocí moderních metod, stejně jako to dělají všechny ostatní specializace. Dokonce můžeme snít o budoucnosti, kde prevence a miniinvazivní techniky sníží nebo dokonce nahradí většinu chirurgických zákroků,“ podtrhl.
V nižšich patrech obličeje
Zavedení vypínacích nití do praxe (zejména trvalých) je podle lékaře nepochybně revolucí desetiletí, protože umožňují bez chirurgického zákroku opravit povolování tkání a udržovat je na svém místě i v pokročilejším věku. Upozornil také, že je potřeba dávat větší pozor na aplikaci injekčních výplní, jejichž akumulace v průběhu let není bez vedlejších účinků a má tendenci pozměnit rysy obličeje. Podle chirurga totiž stárnutí není vždy charakterizováno ztrátou objemu, ale jedná se ve skutečnosti především o sklouznutí objemů do „nižších pater obličeje“. Zákroky typu minifacelift nebo vypínací vlákna tak můžou původní objem vrátit na své místo bez dodatečných výplní.
Je důležité také dbát o problematickou oblast krku, který i v dnešní době stále představuje obtížnou partii při omlazování. Kromě kvality kůže stárnutí krku ovlivňuje jeho anatomie: zakřivení páteře a délka krku, šířka čelisti, pozice brady. Jednou z hlavních příčin povolení krku je také to, že s věkem dochází k anatomickému snížení výšky krku a vzdálenosti mezi hrudníkem a bradou, což způsobuje nadbytečnou kůži (krocaní krk). „Baletky obvykle nevykazují téměř žádné známky stárnutí na krku, je tedy jasné, že hlavním faktorem při prevenci stárnutí je udržování ideálního držení těla. Držte záda rovně, ramena nízko, natáhněte krk nahoru, jako by hlava visela na nitce,“ radí odborník. A dodává, že dnešní generace, která po celý život používala počítače a chytré telefony, trpí „toxickým“ držením těla a zažívá zrychlené stárnutí krku.