Objeví se, když ho nejméně potřebujete. Zkazí vám rande, pracovní schůzku i náladu. Vir oparu v sobě nosí 80 procent lidí. Jen u jedné pětiny postižených se objevuje pravidelně. Proč, a co s ním?
Právě probíhá čas oparů. Podle statistiky je „jeho“ měsícem březen a duben. Na svůj příchod se připravuje v zimě, protože chladné počasí mu skvěle vyhovuje. Lidský imunitní systém je většinou oslabený, máme za sebou virózu nebo chřipku. To ale neznamená, že v létě jsme tohoto kožního problému ušetřeni. Velmi často se totiž objeví vlivem nadměrného slunění, nebo ho vyvolá stres. Tím se vysvětluje, proč se v celé kráse projeví při nástupu do nového zaměstnání nebo když nás čeká nějaká slavnostní událost.
Zákon schválnosti
Právě když chceme vypadat co nejlépe, pocítíme příznaky „pučení“ bolestivého puchýře. A za 2 až 5 dní od aktivace viru vyraší. A můžeme být rádi, když je to jen dvakrát až třikrát do roka. Mnohé nešťastnice takto trpí každý měsíc. Špatnou zprávou je, že pokud se virem jednou nakazíte, bude s vámi už napořád. Pro herpetické viry je typické, že zůstávají v latentní fázi, což znamená, že se po nakažení nemusí projevit hned, na svou příležitost čekají někdy i roky. Jedinou útěchou je, že četnost vzniku oparů se s věkem snižuje.
Jestliže víte, že na tento kožní problém trpíte, je vhodné se vyvarovat všeho, co ho může provokovat. Obvykle je to kombinace chladného počasí a ostrého slunce, stres, těhotenství, menstruace, horečka nebo zubní zákroky. Virus může aktivovat také nízká hladina železa v těle, právě proto některým ženám vypučí opar při menstruaci, kdy mají méně železa kvůli krvácení. Dodat ho můžeme v přírodních zdrojích (červené maso, ryby, vejce, luštěniny, listová zelenina ad.) nebo potravinovými doplňky. Přímo zabránit vzniku oparu může zinek, který podporuje imunitní systém tím, že pomáhá vstřebávat se vitaminům A, C a E. Znalci doporučují také droždí a obilné klíčky.
Nelíbat!
S léčbou je třeba začít hned, když rozpoznáte, že se opar tvoří. Bez ní se totiž doba nepěkná ozdoba rtu prodlužuje, strup může opakovaně prasknout a krvácet. V okamžiku, kdy se záškodník začne hlásit (a tyto projevy ti, kteří na opar trpí, moc dobře znají), se doporučuje použít virostatika (volně prodejné gely a náplasti) zabraňující dalšímu šíření viru.
Jako účinné se jeví také koloidní stříbro a česnek v tabletách. Ve chvíli, kdy zaznamenáte první brnění, aplikujte na postižené místo tea tree olej.
Myslete na to, že oparový virus je vysoce nakažlivý. Nejenže se tedy nebudete s nikým líbat, ale důležité je mýt si často ruce, aby se nerozšířil např. do očí nebo na genitálie.