A už je to zase tady, chlad a mlha nám dýchají na záda. Potřebujeme teplé boty a rukavice! Jenže větším nepřítelem našich rukou a nohou v zimě není chlad, ale přesušení kůže.
Nalakovat si nehty umí skoro každý, tedy myslíme si to, že, ale poskytnout rukám skutečně kvalitní péči je tak trochu oříšek.
Ruce jako na výstavu
Ruce si umýváme tučným mýdlem nebo syndetem, aby jejich pokožka zbytečně neztrácela potřebný ochranný film. A co pro ně děláme ještě? No, skoro nic. Na trhu je množství specializované kosmetiky, která nabízí pokožce rukou potřebné zvláčnění a pružnost. Přesušená, praskavá a šupící se kůže na rukou má sklony k nevzhlednému zarudnutí, stárne a nadměrná suchost postihuje i nehty, které praskají, odlamují se a třepí.
Vedle krému na ruce, kterým by se ruka v zimním období měla ošetřit po každém umytí, opravdu nezaškodí použít jednou týdně kvalitní masku na prsty a hřbety nebo vyzkoušet olejový zábal. Nahřátý olej se dobře vstřebává do pokožky a navléknete-li si pak na ruce tenké rukavice, efekt se spolehlivě prohloubí. Dostatečná hydratace pokožky rukou je ostatně jednou z nezbytných podmínek pro důkladné předcházení projevům stárnutí. A to se na rukou, jak známo, projevuje někdy ještě dříve než na obličeji.
Nelakovat, nekousat!
Aby nehty vypadaly skutečně dobře, uchyluje se mnoho žen kromě klasické manikúry a lakování k modelovaným gelovým nehtům. Ani to nám ale nepomůže, jestliže trpíme onychotilománií. Pod tímto cizím slovem se skrývá okusování nehtů. A skrýt takové nehty pod vymodelovanou ploténku odborníci vysloveně nedoporučují. „Onychotilománie způsobuje deformaci nehtů, postupně se zkracuje nehtové lůžko. Takový problém patří do rukou odborníků. Zkušená manikérka ruce upravuje v týdenním intervalu a pečlivě likviduje jakoukoliv záděrku, prasklinku a štěpinku kůže, které by provokovaly další okusování. Záleží i na domácí péči. Nehty je potřeba ráno i večer ošetřovat olejem a krémem, lakovat je a uhlazovat. První výsledky takové péče jsou viditelné už po čtrnácti dnech, trvá ale minimálně ještě dva až tři měsíce, než bude zlepšení opravdu patrné“, říká Veronika Kremzová, odbornice na nehtovou péči. „Stejně intenzivní kúry jsou určené i nehtům, které jsou poškozené modeláží nebo se nadměrně třepí.“
Ruce mladice
Dostávají minimální péči a ochranu před vnějšími vlivy, ale patří k nejexponovanějším místům našeho těla. Podepisuje se na nich vliv UV záření (kdo opravdu důsledně používá krém s ochranným faktorem v této partii?), máčíme je v saponátech. Už proto jim svědčí přípravky doplňující hydrataci a důkladně bránící zbytečnému vysychání, tedy tělová mléka a balzámy. Když se o ně nebudeme starat, dříve nebo později se na nich usadí tmavé skvrny, vrásky a zhrubělá pokožka, která ztratila mladistvou dynamiku.
Zima je ale ideální čas i na větší zásah. Při prvních projevech stárnutí a skvrn pomohou bělicí krémy, které kůži barevně sjednotí. Větší vzhledové nedostatky vyřeší návštěva dermatologa: skvrny vybělí chemický peeling, slupovací kúra vysoce koncentrovanou kyselinou glykolovou, lékař může použít i laser. V případě, že hřbety rukou ztratily původní plnost i objem a proměnily se ve šlachovité a kostnaté „pařátky“, je po ruce také aplikace kyseliny hyaluronové nebo vlastního tuku. Ruce dostanou ztracený tvar a kupodivu i výrazně omládnou.