Chcete-li po vydatné zimní stravě důkladně vyčistit tělo, stačí vám kupodivu jediná snadná věc: fermentovaný ovocný nápoj vyrobený z kefírových zrn, který tělu doplní přírodní probiotika známá mnoha vynikajícími zdravotními účinky.
Jak známo, prospěšné bakterie hrají v našich střevech velmi důležitou roli, a to nejen pro zdravé zažívání. Rovnováhu mikrobioty skvěle nastolí ovocný kefír a jeho výhody můžou využít i ti, kteří chtějí zhubnout nebo posílit imunitu. Bakterie a kvasinky v něm přítomné představují skupinu bakterií, kvasinek a polysacharidů přinášejících mnoho prospěšných účinků. Jistě jste už slyšeli o mléčném kefíru, ale ještě zdravější a šetrnější k našemu zdraví je ovocný kefír, nazývaný také kefír vodní.
Původem z Kavkazu
Domácí fermentovaný nápoj, původem z oblasti Kavkazu, vyrobíte snadno a levně z kefírových zrn. Budete k tomu potřebovat navíc jen minerální nebo filtrovanou vodu, třtinový cukr, citron a fíky nebo jiné sušené ovoce. Protože se cukr během procesu fermentace transformuje, kefír nepředstavuje problém z hlediska množství cukru.
Existuje celá řada receptů, můžete si také vyrobit kefír mléčný, protože laktofermentace transformuje laktózu, což omezuje problémy s intolerancí mléka. Zrna kefíru se však budou lišit, protože nejsou vyrobena ze stejných bakterií. Bělavá transparentní zrna koupíte ve specializovaných obchodech, ale protože se jedná o živý organismus, který se rychle množí, můžete je získat i darem či výměnou na některé ze specializovaných internetových platforem.
Kefír je zdrojem více než dvaceti druhů dobrých bakterií lišících se podle toho, odkud pocházejí, a proto je dobré zdroj těchto bakterií obměnit. I proto je optimální se zapojit do výměny.
Kefír aktivuje trávicí systém
Zdravá střeva jsou osídlena miliardami přátelských bakterií. Pokud jsou přítomny ve vyváženém poměru, trávicí systém funguje výborně a tělo může dobře vstřebávat živiny. V tlustém střevě bakterie rozkládají větší zbytky potravy, které nemohly být stráveny tenkým střevem, a tak se stanou tělu biologicky dostupnější.
Probiotika obnovují střevní flóru, aktivují vylučování toxických látek, regulují kyselost žaludku, usnadňují trávení a přirozeně pomáhají také zmírnit zácpu, a to i její zarputilé formy. Kromě toho jejich účinky snižují nadýmání a pomáhají tak získat ploché břicho. Některé vědecké studie také prokázaly, že kefír posiluje imunitní systém. A ne zcela poslední výhoda kefíru říká, že má i blahodárné účinky na pokožku a že bojuje dokonce proti akné a ekzémům.
Jak si nápoj předků připravit
Tento nápoj předků je skutečným tajemstvím zdraví a krásy, který se předává z generace na generaci. Ti, kteří měli možnost ho ochutnat, oceňují jeho osvěžující lehce nakyslou chuť a jemně perlivou formu. Získání tohoto nápoje trvá jen 24 až 48 hodin. Do větší skleněné nádoby se širším hrdlem nalijte vodu, ve které nejprve dobře rozmícháte cukr, poté přidejte kefírová zrna, citron nakrájený na plátky a rozpůlený fík.
Ještě jednou vše promíchejte a poté nádobu zakryjte bavlněnou látkou, připevněte gumičkou a umístěte na suché místo z dosahu světla. Nápoj je hotový, když fíky vystoupají na hladinu nápoje, který začne perlit (nejdříve za 24 hodin). Nezapomínejte, že kefír je živý organismus a proto je nutné ho vyrábět z minerální či filtrované vody, jinak se bakterie usmrtí a ztratí všechny své zdravotní výhody.
Když je nápoj hotový, přefiltrujte jej přes cedník a přelijte do uzavíratelné lahve, kterou uložíte do lednice. Tím se zastaví proces fermentace. Nápoj vydrží asi tři dny. Zbylá zrna propláchněte a vložte do větší zavařovací sklenice s vodou, v níž jste předem rozmíchali polévkovou lžíci cukru. Uzavřenou nádobu uložte do lednice až do příští přípravy kefíru. Správně uchovávaná zrna se brzo mnohonásobně rozmnoží, takže se neváhejte podělit s ostatními.